Brak zimowego odpoczynku

Ogólnie o tematyce bonsai.
jpyt
Posty: 2
Rejestracja: 07 lis 2015, 20:14
8
Imie i nazwisko: Jaroslaw
Województwo: pomorskie

Brak zimowego odpoczynku

Post autor: jpyt »

Witam.
Rozpoczynam nowy wątek, bo nie znalazłem odpowiedzi na moje pytanie na innych wątkach, a dopisywanie pytań do wątku wałkowanego w 2014 czy 2007 roku nie ma według mnie sensu.

Otóż: jak w temacie.
Co zrobić z popularnymi outdorowymi gatunkami naszej, polskiej strefy klimatycznej, gdy nie mamy możliwości przezimowania roślinek?

Ja mam biuro z całoroczną temp. 23-25 stopni. I tyle. Nie mam gdzie i jak przezimować.
Chodzi mi o takie gatunki jak jabłoń, klon, czy ostatnie moje oczko w głowie, czyli yose-ue z brzózek.
Czy ktoś ma doświadczenia z konsekwencji braku okresu odpoczynkowego? Jak wpłynie to na kondycję drzewek? Czy zaburzy całkowicie ich rytm? Co z zasilaniem i podlewaniem? Będę wdzięczny za wszystkie sugestie.



Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Awatar użytkownika
Jacob_sSs
Posty: 162
Rejestracja: 16 mar 2015, 20:02
9
Imie i nazwisko: Kuba S
Województwo: lódzkie
Lokalizacja: Koluszki, pod Łodzią

Post autor: Jacob_sSs »

Trzeba zimować bezwzględnie. Polskie rośliny są przyzwyczajone do zrzucania liśći, nie tak jak np. wiąz drobnolistny, którym można manipulować. Nawet nie próbuj zimować w pomieszczeniu, bo to się źle skończy... viewtopic.php?f=41&t=6831 O zimowaniu
Silver
Posty: 48
Rejestracja: 29 wrz 2015, 22:43
8
Imie i nazwisko: Krzysztof Grzegorski
Województwo: dolnośląskie

Post autor: Silver »

A przed zimą to wspomniane przez Ciebie rośliny to gdzie stały ? ,bo chyba nie w biurze.
Krzysztof
Znać drogę to jedno,ale podążać nią to całkiem co innego
jpyt
Posty: 2
Rejestracja: 07 lis 2015, 20:14
8
Imie i nazwisko: Jaroslaw
Województwo: pomorskie

Post autor: jpyt »

W biurze. Innej opcji nie mam


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Silver
Posty: 48
Rejestracja: 29 wrz 2015, 22:43
8
Imie i nazwisko: Krzysztof Grzegorski
Województwo: dolnośląskie

Post autor: Silver »

Zacznij uprawiać rosliny typu indoor bo te co masz to juz nieżyją. Nie slyszałem aby rosliny zewnętrzne wytrzymały długo pod dachem.
Krzysztof
Znać drogę to jedno,ale podążać nią to całkiem co innego
Awatar użytkownika
seedkris
Posty: 169
Rejestracja: 14 lut 2007, 23:37
17
Imie i nazwisko: Krzysztof S
Województwo: podlaskie
Lokalizacja: Podlasie
Kontakt:

Post autor: seedkris »

Można na zewnętrznym parapecie okiennym.
pozdrawiam Krzysztof
Awatar użytkownika
Bolas
wspieram forum (srebro)
wspieram forum (srebro)
Posty: 2441
Rejestracja: 20 lis 2004, 18:03
19
Imie i nazwisko: Boleslaw Wujczyk
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Post autor: Bolas »

Tylko jak zabezpieczyć korzenie przed przemarzaniem trzeba by mieć parapet a'la mini tarasik ;)
Pozdrawiam
Bolesław Wujczyk
Awatar użytkownika
seedkris
Posty: 169
Rejestracja: 14 lut 2007, 23:37
17
Imie i nazwisko: Krzysztof S
Województwo: podlaskie
Lokalizacja: Podlasie
Kontakt:

Post autor: seedkris »

Brzozy wyrastają na dachach opuszczonych budynków. Same sobie radzą, nawet na Podlasiu. Pewnie przy dobrym opatuleniu przetrwają nad morzem.
pozdrawiam Krzysztof
Mikolaj
Posty: 2
Rejestracja: 28 lis 2015, 10:15
8
Imie i nazwisko: mikolaj
Województwo: warmińsko-mazurskie

Post autor: Mikolaj »

Witam. W mojej kamienicy mam balkon od północy który jest zabudowany. Temp zima jest w okolicach zera. Czy w takich warunkach da sie przezimować drzewka? Zbieram wiedzę zanim będę w posiadaniu drzewka aby uniknąć problemów.

Wysłane z mojego LG-V500 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Jacob_sSs
Posty: 162
Rejestracja: 16 mar 2015, 20:02
9
Imie i nazwisko: Kuba S
Województwo: lódzkie
Lokalizacja: Koluszki, pod Łodzią

Post autor: Jacob_sSs »

Mikołaj. Jest to świetne miejsce na zimowanie. Jeśli masz drzewko iglaste, to nie do końca, bo ono "pracuje" także w zimę, więc okno sprawiało by świetne warunki. Musisz tylko drzewko opatulić szmatkami, ALBO jak masz miejsce to skrzynce. Czyli...

1. sypiesz trochę kory
2. kładziesz drzewko
3. zasypujesz korą po bokach i z góry. Warstwa górna musi umożliwiać podlewanie i kontrolowanie wilgotności.

Pamiętaj tylko, by bardzo mało i rzadko podlewać. Jeśli na dworze kończą się przymrozki, to pod koniec lutego możesz wystawić drzewko na świeże powietrze, aby rozpoczęło proces wegetacji.
Mikołaj? A jakiego gatunku masz drzewko/a?
Mikolaj
Posty: 2
Rejestracja: 28 lis 2015, 10:15
8
Imie i nazwisko: mikolaj
Województwo: warmińsko-mazurskie

Post autor: Mikolaj »

Jacob_sSs pisze: Mikołaj? A jakiego gatunku masz drzewko/a?
Tak jak wspomniałem, zbieram dopiero wiedzę. Drzewka jeszcze nie mam ale chcę coś z liściastych. W okresie letnim mogę takie drzewko trzymać na działce więc jeśli mój północny balkon się nada to już zacieram ręce ;)

Wysłane z mojego LG-V500 przy użyciu Tapatalka
JM
Posty: 87
Rejestracja: 10 lut 2006, 21:48
18

Post autor: JM »

Taki balkon z temp. w okolicach zera to idealne miejsce na zimowanie drzewek.
Nie musisz nawet nic tam opatulać, tylko tam wstawić i od czasu do czasu, jak podłoże przeschnie to delikatnie podlać.
Ja zimuję na letniej posiadłości w starej oborze, też tam temperatura jest około zera, w czasie dużych mrozów spada kilka stopni poniżej, światła prawie że nie ma. Ponieważ przez całą zimę tam nie bywam, doniczki z lekko wilgotnym podłożem zawijam w całości w worki foliowe aby przez ten okres nie wyschło. Jak dotychczas przez kilka już sezonów nie mam żadnych strat.
Pozdrawiam, Józef
Luki Szczepcio
Posty: 3
Rejestracja: 12 lis 2016, 22:19
7
Imie i nazwisko: Lukasz
Województwo: śląskie

Post autor: Luki Szczepcio »

Witam wszystkich jestem nowym gosciem na blogu potrzebuje troszke . w sprawie bonsai fiskus. Mam pytanko kiedy moge go przyciac.
JM
Posty: 87
Rejestracja: 10 lut 2006, 21:48
18

Post autor: JM »

Luki Szczepcio pisze:Witam wszystkich jestem nowym gosciem na blogu potrzebuje troszke . w sprawie bonsai fiskus. Mam pytanko kiedy moge go przyciac.
A jak tylko nabierzesz odwagi, ale najlepiej wczesną wiosną.
Pozdrawiam, Józef
Bruno
Posty: 10
Rejestracja: 28 cze 2017, 07:51
6
Imie i nazwisko: ADAM waam
Województwo: wielkopolskie

Post autor: Bruno »

Przeczytałem wszystkie wpisy w tym wątku i do końca nie wiem o co konkretnie chodzi.

-------------------------------------
http://www.wertheim-gewinnt.de/kurtki-s ... n-na-zime/
.
ODPOWIEDZ