Zeolit czy akadama

Ogólnie o tematyce bonsai.
Satanikwarior
Posty: 51
Rejestracja: 06 mar 2012, 14:28
12
Imie i nazwisko: Michal
Województwo: śląskie

Zeolit czy akadama

Post autor: Satanikwarior »

Witam szperając po internecie napotkalem na filmik na ktorym mowiono ze zamiast akadamy mozna stosowac zeolit co o tym sadzicie.
Awatar użytkownika
wizja
Posty: 79
Rejestracja: 24 mar 2011, 11:51
13
Imie i nazwisko: Norbert
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: wizja »

nie wiem czy zamiast, ale na pewno jako jeden ze składników owszem.

W którejś części Robert Błądek mówi właśnie o zeolicie:
http://www.youtube.com/watch?v=eUiTH3CnIRs
blog.strzelecki.org
Italiancopper
Posty: 18
Rejestracja: 27 wrz 2010, 19:24
13
Imie i nazwisko: Mateusz O
Województwo: świętokrzyskie

Post autor: Italiancopper »

Robert mówi o tym, że jest podobny do akadamy pod względem chłonności wody. Wie ktoś może coś na temat wpływu zeolitu na ph podłoża? Na forach akwarystycznych raz piszą, że podnosi, innym razem że stabilizuje na poziomie neutralnym, jednak wydaje mi się, że środowisko wodne, a środowisko "doniczkowe" się nieco różnią od siebie.
cyniek85
Posty: 22
Rejestracja: 01 lis 2011, 10:03
12
Imie i nazwisko: Krzysztof Berny
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Jaworzno

Post autor: cyniek85 »

To zależy od materiału z którego powstaje zeolit. Rodzai zelolitów jest mnóstwo. Jako chemik mogę powiedzieć że najbardziej rozpowszechniony zeolit jest "produkowany" z popiołu i w tym cały szkopuł bo trzeba wiedzieć skąd pochodzi popiół. Jako iż pracuje w elektrownii popiół wraz z spalinami przechodzi przez FGD ( mokre odsiarczanie spalin) i odczyn jest lekko kwaśny. Jak już wspomniał użytkownik wizja stosuje się go jako 1 ze składników mieszanki glebowej,dlaczego -> gdy woda dostaje się lub opuszcza strukturę zeolitu powoduje wymianę jonów zawartych w glebie na jony minerałów.

Pozdrawiam Krzysztof Berny
ODPOWIEDZ