Maltanski Klimat

Ogólnie o tematyce bonsai.
Awatar użytkownika
3p!C
Posty: 8
Rejestracja: 08 cze 2010, 09:21
13
Imie i nazwisko: Jarek
Województwo: lódzkie

Maltanski Klimat

Post autor: 3p!C »

Czy mozecie polecic gatunek do bonsai, ktory bedzie dobrze sie utrzymywal w klimacie srodziemnomorskim? Mieszkam na Malcie, i szukam jakiegos materialu. Generalnie bardzo malo tu zieleni, pada tu tylko zima. Spotyka sie tu albo palmy albo drzewa iglaste, z bardzo drobnymi iglami. Wszystko co "zielone" jest podlewane przez czlowieka, albo przez automat. Zakladam, ze jalowiec chinski nie utrzymal by sie w takich warunkach. Temperatura nie spada tu ponizej zera przez caly rok. Prosze o jakiekolwiek rady.




pozdro
Przepraszam, ale nie mam polskich znakow.
Awatar użytkownika
Bolas
wspieram forum (srebro)
wspieram forum (srebro)
Posty: 2441
Rejestracja: 20 lis 2004, 18:03
19
Imie i nazwisko: Boleslaw Wujczyk
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Post autor: Bolas »

Prosze o kawałek takiego kraju do polski :))
ADMIN: Gdzie drzewko do omawiania? -> OGOLNIE
Pozdrawiam
Bolesław Wujczyk
Awatar użytkownika
Herpestes
Posty: 85
Rejestracja: 03 sie 2009, 09:40
14
Imie i nazwisko: Leszek Gramacki
Województwo: warmińsko-mazurskie
Lokalizacja: Stare Juchy
Kontakt:

Post autor: Herpestes »

Oto niekture gatunki drzew: jodła pospolita,cedr atlantycki,cedr libański,sosna alepska,sosna radiata,sosna białokorowa(sosna bośniacka,sosna dalmatyńska),sosna czarna,cyprys wiecznie zielony,jałowiec pospolity,cis pospolity,wiązowiec południowy,wiąz pospolity(wiąz polny),kasztan jadalny,buk zwyczajny,dąb burgundzki,dąb ostrolistny,dąb bezszypułkowy,dąb omszony,dąb korkowy,olsza czarna,grab zwyczajny,ostria grabolistna,lipa srebrzysta,topola biała,topola czarna,topola osika,wierzba biała,wierzba iwa,jabłoń dzika,morela pospolita,wiśnia ptasia,migdałowiec pospolity,brzoskwinia właściwa,grusza dzika,jarząb pospolity(jarzębina),jarząb brekinia(brzęk),szarańczyn(chleb świętojański),judaszowiec południowy,oliwnik wąskolistny,robinia akacjowa(grochodrzew),klon polny,klon srebrzysty,klon jawor,oliwka europejska,ostrokrzew kolczasty.
Nazwy łacińskie powinieneś łatwo znaleść w internecie.
Ostatnio zmieniony 15 gru 2010, 17:40 przez Herpestes, łącznie zmieniany 1 raz.
http://leszekgramacki.blogspot.com/
slowikp
Posty: 64
Rejestracja: 29 maja 2009, 06:34
14
Imie i nazwisko: Pawel S
Województwo: mazowieckie

Post autor: slowikp »

No z wierzbami to chyba przegięcie i wielu innymi które muszą jak bym to nazwał "przemarznąć", ale pinia by była ok.
Awatar użytkownika
Herpestes
Posty: 85
Rejestracja: 03 sie 2009, 09:40
14
Imie i nazwisko: Leszek Gramacki
Województwo: warmińsko-mazurskie
Lokalizacja: Stare Juchy
Kontakt:

Post autor: Herpestes »

Podałem tu dwa gatunki wierzb,które występują na południu Włoch(Sycylia),a Malta leży tuż pod Sycylią ok.1*szer.geogr.na południe od Sycylii,czyli bardzo blisko.
Wierzba biała-pochodzenie:areał pierwotny obejmuje umiarkowane strefy klimatyczne w Europie,zachodniej Azji i północnej Afryce.
występowanie-od zachodniej części Afryki Północnej przez Europę i wschodnią Syberię aż do Chin,Iranu i Azji Mniejszej.
Wierzba iwa-pochodzenie:areał pierwotny obejmuje całą Europę i północną Azję
występowanie-poniżej 71* szerokości północnej,od Europy po Japonię.
Jak to się ma do "przemarzania",nie wiem,ale wiem że drzewa także przystosowują się do klimatu w jakim żyją.Jestem pewien,że jakbym przywiózł te dwa gatunki drzew z południa Włoch i zimował bym je tak jak zimują te same drzewa na północy Polski(czyli u mnie),gdzie zimą temp.spada -20/-30*C,to na pewno by tego nie prztrzymały,chyba że stopniowo bym je przyzwyczajał do warunków jakie panują u nas.
slowikp pisze:No z wierzbami to chyba przegięcie i wielu innymi które muszą jak bym to nazwał "przemarznąć",
Jeśli masz wątpliwości do innych gatunków jakie wymieniłem,to proszę podaj konkretną nazwę a postaram się odpowiedzieć na nurtujące Cię pytania.
http://leszekgramacki.blogspot.com/
slowikp
Posty: 64
Rejestracja: 29 maja 2009, 06:34
14
Imie i nazwisko: Pawel S
Województwo: mazowieckie

Post autor: slowikp »

Posadź wierzbę na Saharze, Afryka północna, albo na pustyni Błędowskiej (chyba nie pomyliłem nazwy) występowanie występowaniem, ale nie wszędzie urośnie.
Awatar użytkownika
Herpestes
Posty: 85
Rejestracja: 03 sie 2009, 09:40
14
Imie i nazwisko: Leszek Gramacki
Województwo: warmińsko-mazurskie
Lokalizacja: Stare Juchy
Kontakt:

Post autor: Herpestes »

Po pierwsze,Afryka Północna to nie tylko Sahara i posadzenie czegokolwiek na pustyni mija się z sensem.Wystepowanie oznacza,że właśnie w tych rejonach dana roślina rośnie.W polsce występuje mnóstwo gatunków drzew,a to że nie rosną na naszej pustyni,to nie znaczy że nie wystepują w polsce.
http://leszekgramacki.blogspot.com/
slowikp
Posty: 64
Rejestracja: 29 maja 2009, 06:34
14
Imie i nazwisko: Pawel S
Województwo: mazowieckie

Post autor: slowikp »

Właśnie oto mi chodziło, że encyklopedyczne występowanie nie pokrywa się z faktycznym. Dbając dobrze o drzewko można je na przykład "przezimować" w lodówce.
ODPOWIEDZ