Podlewacz do bonsai

Ogólnie o tematyce bonsai.
Awatar użytkownika
arrrr
Posty: 62
Rejestracja: 25 maja 2009, 15:23
14
Imie i nazwisko: Arek Pozniak
Województwo: lubelskie

Podlewacz do bonsai

Post autor: arrrr »

Witam ze względu że bardzo często wyjeżdżam z miejsca zamieszkania i nie mam osoby która zajęła by sie podlewaniem moich drzewek. Nakręciłem mojego brata do stworzenia podlewacza.
Głównym urządzeniem jest sterownik odpowiedzialny za trzy pompki
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
Dzięki niemu można ustawić czas o której każda pompka ma sie włączyć i czas podlewania, który można ustawić od 5 do 350 sekund w zależności od potrzeb :roll:
Pompki zostały użyte od spryskiwaczy samochodowych
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
Pojemność zbiornika to 30 litrów wiec spokojnie można na dłuższy urlop sie udać bez ryzyka że zabraknie wody.
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
Całość wygląda tak
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
Od każdej pompki wychodzi jedna rurka 0,4cm i jest rozdzielona czwórnikiem do trzech drzewek ale już rurkami o srednicy 0,6cm dzięki temu strumień wody nie jest intensywny i woda wlewa sie do doniczki nie wypłukując ziemi. Przy tej wersji z trzema pompkami można podlewać 9 drzewek. Jest możliwość zwiększenia ilości pompek.
Awatar użytkownika
Kamil
Administrator
Posty: 2780
Rejestracja: 19 lip 2004, 10:33
19
Imie i nazwisko: Kamil Jackiewicz
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Reńska Wieś
Kontakt:

Post autor: Kamil »

Podliczyles koszty wszystkiego?
Osobiscie kiedys uzywalem systemu z Gadredny, obecnie mam sasiada, ktory jest odpowiedzialny za podlewanie jak mnie nie ma ;-)
Pozdrawiam,
Kamil Jackiewicz
Awatar użytkownika
Bolas
wspieram forum (srebro)
wspieram forum (srebro)
Posty: 2441
Rejestracja: 20 lis 2004, 18:03
19
Imie i nazwisko: Boleslaw Wujczyk
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Post autor: Bolas »

A kto nalewa do wiadra?? :) Fajny pomysł. Gdzies widzialem programatory na cykle 7 dniowe po 28 programow na dzien. Niestety nie wiem jaki jest koszt.
Pozdrawiam
Bolesław Wujczyk
Awatar użytkownika
arrrr
Posty: 62
Rejestracja: 25 maja 2009, 15:23
14
Imie i nazwisko: Arek Pozniak
Województwo: lubelskie

Post autor: arrrr »

kto nalewa do wiadra??? jedno napełnienie wystarcza na jakis tydzień na 9 drzewek sredniej wielkości.
koszt poszczególnych elementów to
Programator robiony samemu to 120zł
Pompki 50zł
akumulator 30zł
kabel zasilający 10zł
zasilacz 30zł
rurki 20zł
czwórniki 20zł
czyli jakieś 300zł
Co do programatora jest mozliwość zmiany programu na dowolną ilość cykli :jupi:
Ja potrzebuję jedno na dobę jak jestem w pracy w południe. Wiec jest jeden cykl. :-k
Awatar użytkownika
Kamil
Administrator
Posty: 2780
Rejestracja: 19 lip 2004, 10:33
19
Imie i nazwisko: Kamil Jackiewicz
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Reńska Wieś
Kontakt:

Post autor: Kamil »

300zl + wlasny wklad czasowy jaki nalezalo w ten projekt wlozyc.

Osobiscie uzywalem "automatycznej konewki" z firmy gardena (niestety linku nie mozna skopiowac)... cena od. 277zl. Wierze, ze w tym przypadku bardziej rozchodzilo sie o to aby samemu takie urzadzenie zrobic.
Pozdrawiam,
Kamil Jackiewicz
Awatar użytkownika
arrrr
Posty: 62
Rejestracja: 25 maja 2009, 15:23
14
Imie i nazwisko: Arek Pozniak
Województwo: lubelskie

Post autor: arrrr »

Kamil pisze:300zl + wlasny wklad czasowy jaki nalezalo w ten projekt wlozyc.

Osobiscie uzywalem "automatycznej konewki" z firmy gardena (niestety linku nie mozna skopiowac)... cena od. 277zl. Wierze, ze w tym przypadku bardziej rozchodzilo sie o to aby samemu takie urzadzenie zrobic.
Czyli cena jest podobna.
Tylko ten podlewacz gardena ma opcję że wodę leję jeden raz dziennie do wyboru trzy ilości wody.
U mnie jest możliwość kilkakrotnego nawadniania, przy różnych zakresach ilości wody :-)
W podlwaczu gardena każde drzewko zostanie podlane tak jak inne :co: a posiadając duuże drzewko i malutkie. Jak wypośrodkować tą ilość wody??? Zawsze jedno drzewko będzie przelane lub przesuszone :ups:
Awatar użytkownika
Kamil
Administrator
Posty: 2780
Rejestracja: 19 lip 2004, 10:33
19
Imie i nazwisko: Kamil Jackiewicz
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Reńska Wieś
Kontakt:

Post autor: Kamil »

Np. podlaczajac kilka wezykow do jednego drzewka... Nie neguje, ze Twoja konstrukcja jest zla. Chcialem jedynie podkreslic, ze doliczajac Twoj wklad pracy (czas), taniej mozna kupic cos podobnego w sklepie...
Pozdrawiam,
Kamil Jackiewicz
Awatar użytkownika
arrrr
Posty: 62
Rejestracja: 25 maja 2009, 15:23
14
Imie i nazwisko: Arek Pozniak
Województwo: lubelskie

Post autor: arrrr »

Wiem Kamil że nie negujesz. Ja chce Ci wykazać że w sumie taka sama cena. A czas jaki był poswiecony nie jest kosztem. :wink: Tak jak czas który się poświęca drzewku nie jest brany pod uwagę jako straszny obowiązek jeżeli po kilku latach uzyskuję sie coś z czego jest sie dumnym :-)
Awatar użytkownika
fidelpatcha
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 769
Rejestracja: 11 maja 2006, 09:02
17
Imie i nazwisko: Damian Skiba
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Siemianowice

Post autor: fidelpatcha »

A ja powiem szczerze popieram takie wynalazki. Sam się przymierzam do zrobienia jakiegoś systemu podlewającego, z tym że mam dostęp do części i koszt będzie pomijalny.
Mam małe krzywe drzewko, ale to chyba jeszcze nie bonsai...
Damian S.
ODPOWIEDZ