Odkład powietrzny

Ogólnie o tematyce bonsai.
sleep
Posty: 2
Rejestracja: 24 wrz 2009, 16:22
14
Imie i nazwisko: Mikolaj K
Województwo: lódzkie

Odkład powietrzny

Post autor: sleep »

Czy w odkładzie powietrznym mogę zamiast torfu i perlitu użyć torfu i piasku i czy opłaca się robić odkład w Ficusie benjaminie a chce ukorzenić gałązkę (gałąź) o średnicy ok. 2,5 cm i wysokości ok.30 cm??
Awatar użytkownika
Bushman
Posty: 288
Rejestracja: 22 kwie 2008, 00:36
16
Imie i nazwisko: Wojciech N.
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Bytom

Post autor: Bushman »

Nie zna się na odkładach powietrznych ani mieszankach ale fikusa ukorzeniałem w szklance wody (po obcięciu). Trzeba tylko wodę zmieniać raz na kilka dni żeby nie gniło. Jedyny minus takiej metody to utrata sporej ilości liści. Myślę że czego byś tam nie powiesił to i tak się ukorzeni, byle miał wilgotno i dostęp powietrza.

powodzenia,
Bushman
Wojciech N.
gope
Posty: 20
Rejestracja: 15 mar 2009, 15:11
15
Imie i nazwisko: Marcin Odachowski
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Dublin

Post autor: gope »

Usuń korę i miazgę na szerokośc równej mniej więcej grubości gałęzi. Weź przezroczysty kubek, worek foliowy lub jakikolwiek pojemnik, załóż go na roślinę (przecinając jedną ze ścianek i część dna nożyczkami) wypełnij go perlitem i torfem 2:1, lub mchem torfowcem. Zabezpiecz taśmą, żeby się nie rozpadał i utrzymuj wilgotność tego podłoża. Tak jak kolega wspomniał, podłoże musi mieć dostęp powietrza, w pojemniku czy też w folii musi być sporo otworów. Po trzech miesiącach pojemnik będzie wypełniony korzeniami. Jeśli zrobisz to teraz i zapewnisz roślinie w miarę warunki to najlepiej poczekaj aż do wiosny, wtedy obetnij i wsadź do większej donicy.
Ja do odkładów używam zwykłych butelek po napojach:
Załączniki
odkład
odkład
retard odkład.jpg (69.67 KiB) Przejrzano 4205 razy
Awatar użytkownika
oliwia99
Posty: 143
Rejestracja: 02 sty 2006, 20:30
18
Imie i nazwisko: Rafal Ulfig
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Chudów

Post autor: oliwia99 »

Z całą pewnością i przekonaniem do ukorzeniania polecam włókno kokosowe. Generalnie można kupić wszędzie, w Castoramie za kostkę płaciłem 5 zł, po namoczeniu wychodzi około 8 litrów. Właśnie w fikusie poprawiłem nebari. W bardzo krótkim czasie wypuścił korzonki. Polecam, super sprawa.
Pozdrawiam Rafał
gope
Posty: 20
Rejestracja: 15 mar 2009, 15:11
15
Imie i nazwisko: Marcin Odachowski
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Dublin

Post autor: gope »

Popieram, również fajne podłoże.
ODPOWIEDZ