Wykłady Nobuyuki Kajiwara w trakcie wystawy KBP w Krakowie

Ogólnie o tematyce bonsai.
Tadek
Posty: 122
Rejestracja: 24 lip 2008, 17:16
15
Imie i nazwisko: Tadeusz Bednarczyk
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Wykłady Nobuyuki Kajiwara w trakcie wystawy KBP w Krakowie

Post autor: Tadek »

Witam

Pragnę gorąco polecić wszystkim uprawiającym sztukę bonsai, jak również miłośnikom bonsai, uczestnictwo w wykładach / prelekcjach naszego Mistrza Nobuyuki Kajiwara, którego uczniami wraz z kilkunastoma kolegami jesteśmy od lat 3, w prowadzonej w Polsce szkole Bonsai Juku.
Będziecie mieli niepowtarzalną okazję wysłuchać wykładów o bonsai z ust mistrza japońskiego, czyli z tej drugiej nie europejskiej strony. Wykłady odbędą się w trakcie wystawy KBP w Krakowie, dokładne ich terminy są podane w agendzie na plakacie wystawy, który jest zamieszczony na stronie głównej Kamcia.

Dla przybliżenia Wam osoby Nobuyuki Kajiwara, oprócz zdjęcia podaję kilka faktów z jego życiorysu:
Nobu na Bonsai Juku w Polsce
Nobu na Bonsai Juku w Polsce
Nobu.jpg (58.56 KiB) Przejrzano 5621 razy
- W latach 1986-1991r. Nobu praktykował sztukę bonsai u Terukichi Kato w jego szkółce bonsai - Masei-en Shiten, w Omiya w Japonii. Pobierał również w tym czasie nauki u jego braci Hideo i Saburo Kato.
W 1991r. ukończył szkolenie uzyskaniem dyplomu Japanese Cooperative of Professional Bonsai Nurseries.
- 1991r. wrócił do Wielkiej Brytanii w celu propagowania sztuki bonsai w Europie i kontynuowania kariery zawodowej.
- 1992r. został mianowany naczelnym instruktorem na "Universita di Bonsai" w Parabiago w Mediolanie, prowadzącym 3-letnie kursy sztuki Bonsai.
- 1993r., przyznano Nobu i Helmutowi Ruegerowi złote medale za zorganizowanie wystawy Bonsai na International Garden Show w Stuttgarcie.
W następnych latach Nobu współorganizował wystawy Bonsai: w 1995r. na zamku w Buedigen, w 1998r. na "Palmen Garten", w ogrodzie botanicznym we Frankfurcie w Niemczech, a w 1999r. wystawę Bonsai na aukcji w londyńskim domu handlowym Sotherby's w Wielkiej Brytanii.
- od czasu swojego przyjazdu do Europy Nobu prowadzi roczne kursy sztuki bonsai dla wielu grup w Niemczech, we Włoszech, w Wielkiej Brytanii (szkoła Dai-Ichi) oraz od 3 lat w Polsce w szkole Bonsai Juku.
- Nobu pracuje również nad stylizacją klasowych bonsai w kolekcjach prywatnych w Szwajcarii, w Hiszpanii i we Włoszech.

Pozdrawiam Tadek
grzegorzbonsai
Posty: 145
Rejestracja: 28 sie 2004, 11:02
19
Lokalizacja: KrakĂłw

Post autor: grzegorzbonsai »

Wstęp na wszystkie wystawy w Centrum Manggha oraz na wykłady to:

10,- ulgowy,
15,- normalny,
25,- rodzinny.

Czyli za np. 15zł macie wstęp do galerii głównej, wystawy czasowej oraz wystawy bonsai + warsztaty z Nobu. Są to normalne bilety jak zawsze w Centrum Manggha przy okazji wszystkich wystaw.

Jeśli kotoś jest zainteresowany noclegiem z soboty na niedzielę to proszę o kontakt na: grzegorzbonsai@poczta.onet.pl

Pozdrawiam
Grzegorz
grzegorzbonsai
Awatar użytkownika
fawin
Posty: 186
Rejestracja: 31 lip 2007, 15:17
16
Imie i nazwisko: Krystian P.
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Ustroń

Post autor: fawin »

No więc przeszedłbym się (a właściwie przejechał), tylko...

czym charakteryzuje się bilet ulgowy? bo normalny to wiem, a rodzinny to chyba taki jak normalny, tylko na kilka osób :co:


Napisałeś warsztaty, to będą jakieś drzewka i narzędzia? czy jak?

Rok temu było tylko omówienie drzew z wystawy, nie było pokazu formowania, który widniał na plakacie...


i prosiłbym w miarę możliwości o przybliżenie planu wykładu, bo plakat na stronce nie chce się powiększyć
"Nie wywyższaj się, nie unoś, bądź skromny, szanuj innych i Ty będziesz szanowany"
Tadek
Posty: 122
Rejestracja: 24 lip 2008, 17:16
15
Imie i nazwisko: Tadeusz Bednarczyk
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Tadek »

Cześć

Jeżeli chodzi o bilety i te sprawy to się nie wypowiadam, pozostawiam to Grzegorzowi jako gospodarzowi wystawy. Ja sam nie jestem członkiem Klubu Bonsai Polska, w ogóle jestem niezrzeszony.

Jeżeli zaś chodzi o warsztaty czy pokaz formowania to myślę, że Grzegorz się przejęzyczył. Będzie to prelekcja czy też wykład. Wprawdzie nie znam szczegółowego programu wykładu Nobu, ale jak znam jego podejście do pokazów formowania, w rozumieniu europejskich pokazów, to myślę że pokazu formowania nie będzie. Nobu absolutnie nie jest zwolennikiem takich pokazów, na których czynności formowania drzewka są robione w ciągu 3 do 5 godzin, a powinny być wykonywane prawidłowo w ciągu 3 do 5 lat i to jeszcze w odpowiednich porach roku.
Jest to po prostu według mnie wprowadzanie w błąd ludzi oglądających taki pokaz. Potem adepci rozpoczynający swoją drogę w sztuce bonsai sądzą, że tak właśnie powinno się "robić bonsai", bo przecież mistrz (nie będę wymieniał nazwisk, bo nie chcę nikomu nadepnąć na odcisk) na pokazie tak właśnie robił.

Pozdrawiam Tadek
Awatar użytkownika
Pit
Posty: 390
Rejestracja: 17 sie 2004, 16:32
19
Imie i nazwisko: Piotr S.
Województwo: świętokrzyskie
Lokalizacja: Kielce

Post autor: Pit »

Warsztatów (formowania) z tego co wiem nie będzie, jednym z tematów będzie natomiast ekspozycja bonsai.
Na pewno warto przyjechć !!
Piotr
grzegorzbonsai
Posty: 145
Rejestracja: 28 sie 2004, 11:02
19
Lokalizacja: KrakĂłw

Post autor: grzegorzbonsai »

Bilety jak wszyscy wiedzą przynajmniej ci którzy chodzili do szkoły i mają poczucie humoru dzielą się na normalne i nienormalne. Nienormlne są dla ludzi z legitymacjami , normalne zaś dla nieuprzywielejowanych. Rodzinne są dla rodzin czyli rodzice + dzieci. Myślę, że zastanawianie się nad przyjazdem przez 10 czy 15 zł na spotkanie z Nobu to bardzo poważna sprawa. Następna taka okazja trafi się w najbliższej przyszłości jeśli zbierze się grupa, która zrzuci się na jakieś 5 może z wszystkimi innymi kosztami 6 tysięcy złotych.
W sprawie warsztatów:
Jeżeli KBP sprawił komuś przykrość tym, że rok temu za friko nie było latających frezów to możemy to nadrobić w tym roku tylko komu to potrzebne? Oczywiście Nobu do tego nie mieszam, sam mogę wyfrezować kilka drzew rosnących w ogrodzie przy centrum. Rok temu wkradł się błąd i tyle. Moja (nasza)wina. Jeżeli ktoś uważa że spotkanie z Bryanem było kiepskie to niech nie przyjeżdża w tym roku ponieważ Nobu jest jego nauczycielem czyli będzie to samo tylko o kilka stopni wyżej.
Teraz na poważnie :-) ze względu na realizowanie celów statutowych KBP ma obowiązek propagowanie sztuki bonsai, czyli musi się znaleźć coś dla początkujących jak i zaawansowanych. Pierwszy panel każdego dnia będzie dla niektórych (co już wszystkie rozumy pozjadali na forach bonsaiowych) zwykłym gadaniem. Drugi panel będzie dotyczył sztuki ekspozycji bonsai z wykorzystaniem kusamono i suiseki. Czyli dla wszystkich, o których już wyżej wspomniałem nuda. Będzie trochę teorii oraz praktyczne podejście do zagadnienia z wykorzystaniem drzew i elementów uzupełniających. Jeśli ktoś to nazwie warsztatem ok, jeśli nie też ok. Ja jednak znam kilkanaście osób, które płacą ciężką kasę i dojeżdżają 2-3 razy w roku od 3 lat z drugiego końca Polski do Kampinosu żeby posłuchać tego ględzenia. Z przykrością stwierdzam, że nie pasują jednak do większości z tego towarzystwa, choć czasami próbują coś zmienić pisząc nie zrozumiałe posty o krowich ogonach, nebari itp. ](*,) ](*,) ](*,)
Długo nic nie pisałem na tym forum, a tu nagle kilka postów. Szaleństwo... Sam się dziwię dlaczego??? ](*,) Może naiwnie chodzi mi o propagowanie??? Jeśli kogoś obraziłem sorry, taki już jestem ze swoimi ideałami, że od wielu lat naciskam podobno na odciski.
Tak czy inaczej wystawa się odbędzie i chętnie spotkam się przy bufecie żeby wymienić poglądy o wykładach Nobu.

Pozdrawiam i zapraszam.
grzegorzbonsai
Awatar użytkownika
fawin
Posty: 186
Rejestracja: 31 lip 2007, 15:17
16
Imie i nazwisko: Krystian P.
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Ustroń

Post autor: fawin »

Nie chodziło mi o to, żeby narzekać, że wykład będzie kiepski, że bilety są za drogie, czy coś tam jeszcze, tylko zadałem kilka pytań bez ukrytego znaczenia, a czuję w twojej wypowiedzi lekkie poruszenie i niezadowolenie moją chęcią dowiedzenia się szczegułów.

Ale dzięki za odpowiedź, która mi wszystkie pytania narazie rozwiała. :wink:
"Nie wywyższaj się, nie unoś, bądź skromny, szanuj innych i Ty będziesz szanowany"
grzegorzbonsai
Posty: 145
Rejestracja: 28 sie 2004, 11:02
19
Lokalizacja: KrakĂłw

Post autor: grzegorzbonsai »

Mój post jest odpowiedzią na kilka maili, które ktoś do mnie napisał.
Bez urazy
Grzegorz Sowiński
grzegorzbonsai
Awatar użytkownika
fawin
Posty: 186
Rejestracja: 31 lip 2007, 15:17
16
Imie i nazwisko: Krystian P.
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Ustroń

Post autor: fawin »

ok, jeszcze raz dzięki za odpowiedzi :-)
"Nie wywyższaj się, nie unoś, bądź skromny, szanuj innych i Ty będziesz szanowany"
ODPOWIEDZ