sosna thunberga

Ogólnie o tematyce bonsai.
Awatar użytkownika
Pit
Posty: 390
Rejestracja: 17 sie 2004, 16:32
19
Imie i nazwisko: Piotr S.
Województwo: świętokrzyskie
Lokalizacja: Kielce

sosna thunberga

Post autor: Pit »

Na początku maja będąc u rodziny pod Poznaniem przy okazji odwiedziłem pobliską szkółkę, która ogłasza się że ma w sprzedaży sosny thunberga jako "normalne" sadzonki, jako że były tanie to kupiłem kilka sztuk, następnie zrobiłem cięcie długich juz przyrostów z myślą zagęszczania w następnym roku, ale sosna momentalnie puściła nowe pędy, pomyślałem - skoro tak, to może warto przyciąć jeszcze bardziej i ciach przy samym pniu, no i jak widać na zdjęciu mamy następne (trzecie) juz przyrosty i to jakie !
Tylko że one znowu popędzą do przodu a ja juz nie chcę trzeci raz przycinać w tym roku.
Miał ktoś jakieś doswiadczenia z tym gatunkiem ? Wszystkie sosny, jakie do tej pory przycinałem tworzyły pąki przyszłoroczne w miejcu cięcia lub poniżej ale tylko raz.
Załączniki
mini-DSC00609.JPG
mini-DSC00609.JPG (89.46 KiB) Przejrzano 3956 razy
Ostatnio zmieniony 09 lip 2008, 09:44 przez Pit, łącznie zmieniany 1 raz.
Piotr
Awatar użytkownika
Kamil
Administrator
Posty: 2780
Rejestracja: 19 lip 2004, 10:33
19
Imie i nazwisko: Kamil Jackiewicz
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Reńska Wieś
Kontakt:

Post autor: Kamil »

A czemu nie skrocisz swiece?
Pozdrawiam,
Kamil Jackiewicz
pinaceae
Posty: 302
Rejestracja: 07 sty 2007, 22:48
17
Lokalizacja: Poznan

Post autor: pinaceae »

Cześć.

Odświeżam tamat bo bardzo jestem ciekaw jak wygląda uprawa sosny thunberii w naszym kraju. Mógłbyś coś napisać jak to wygląda. Szczególnie interesują mnie takie kwestie jak :

1. Siła wzrostu tzn. jak długie świeczki tworzy ?
2. Czy nadal się tak krzewi ?
3. Czy Twoja sosna jest szczepiona czy jest to normalna roslina?

Bardzo bede wdzięczny za odpowiedzi. Dzięki z gory.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Pit
Posty: 390
Rejestracja: 17 sie 2004, 16:32
19
Imie i nazwisko: Piotr S.
Województwo: świętokrzyskie
Lokalizacja: Kielce

Post autor: Pit »

Sosny nie są szczepione, zostały wysadzone z nasion przez szkółkarza. Na wiosnę tego roku zostały przesadzone z ciężkiego gliniastego podłoża do nowego bardziej przepuszczalnego oraz zostały mocno przycięte, więc wzrost (spowodowany tymi zabiegami) został mocno ograniczony, drzewa dochodzą do siebie, więc nie mogę jeszcze wiele napisać na temat krzewienia i dł. świec. Jesteś z Poznania więc mogę dać Ci adres szkółki, jest niewielka, ale gość ma wiele gatunków orygilanych sosen i w gruncie i w doniczkach, jak dobrze zagadasz to mozna sobie samemu wykopać. U niego ta sosna w gruncie czy w doniczce rosnie jak szalona...
Piotr
pinaceae
Posty: 302
Rejestracja: 07 sty 2007, 22:48
17
Lokalizacja: Poznan

Post autor: pinaceae »

Cześc.

Dzięki wielkie za odpowiedzi. O adres szkółki chciałem zapytać na pw. Bede bardzo wdzieczny za info. A co do przesadzania to widziałeś jakies szczególne różnice miezy nimi a pospolitymi? Dzięki jeszcze raz. Pozdrawiam
ODPOWIEDZ