Żwirek higieniczny zamiast Akadama

Ogólnie o tematyce bonsai.
Awatar użytkownika
Bunny
Posty: 91
Rejestracja: 08 maja 2008, 23:18
15
Imie i nazwisko: Bartek Syczewski
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: Bunny »

Żwirku sepiolitowego nie sprzedaje tylko Tesco. Wystarczy wizyta w zoologicznym- przeważeni trochę drożej niż za Teco Quality, ale jak nie ma alternatywy to może się posiłkować np. Żwirkiem "PUSSY".
Szumi las, ma czas...
Italiancopper
Posty: 18
Rejestracja: 27 wrz 2010, 19:24
13
Imie i nazwisko: Mateusz O
Województwo: świętokrzyskie

Post autor: Italiancopper »

O, dzięki Bunny za tą..y ten, pussy ;) Tesco jest i to nie jedno, ale co z tego jak nigdy tam nie udało mi się jeszcze spotkać takiego żwirku, może wszyscy Kieleccy bonsaiści mają ustawione dostawy tego żwirku i nic nie zostaje dla sklepu ;]
Awatar użytkownika
Squanto
Posty: 48
Rejestracja: 28 sie 2010, 11:59
13
Imie i nazwisko: Bernard
Województwo: podlaskie

Post autor: Squanto »

Może zaawansowanym bonsaistą to ja nie jestem ale udało mi się znaleźć w mojej okolicy ten żwirek: http://bonsai4me.com/Images/Cat%20litter%20Latvia.jpg i od wiosny stotsować na fikusie i kilku outdorach. Nie mam porównania z akadamą więc nie powiem czy jest lepszy czy gorszy, ale podzielę się moim skromnym doświadczeniem.
Zwirek jest lekki i się nie ubija tzn pozostaje sypki zwłaszcza kiedy troszke przeschnie, dobrze jak porośnie trochę mchem,wtedy zachowuje formę ;] - ostatnio korzystałem z przepisu na mech pana Mario -działa. Rośliny trzeba dobrze przymocować do doniczki, gdyz zwłaszcza zaraz po przesadzeniu nie ma siły żeby same ustały. Trzymanie wody bardzo dobre chociaz przez pierwsze dni trzeba podlewać dość często i obficie, na dno oczywiście drenaż. Dopuki nie mamy mchu do podlewania musimy stosować polewaczkę z drobnym sitkiem co może być uciążliwe przy większej ilości roślin. Przez kilka dni czuć zapach perfum ale to szybko mija. Same rosliny chyba są zadowolone. Jak odświeże temat mojego fikuska to sami porównacie. Cena 11zl za 8 litrów z dostawą do domu :jupi:
Nic nie jest skończone, dopóki się nie skończy.
Miś Yogi
Under
Posty: 38
Rejestracja: 02 kwie 2011, 13:16
12
Imie i nazwisko: Michal
Województwo: pomorskie

Post autor: Under »

a mógłbyś podać linka skąd to kupić? bo obrazek dużo mi nie daje ;]. Póki co jestem zadowolony z żwirku z tesco ale kto wie ;]
Awatar użytkownika
Squanto
Posty: 48
Rejestracja: 28 sie 2010, 11:59
13
Imie i nazwisko: Bernard
Województwo: podlaskie

Post autor: Squanto »

Ja kupiłem tu: http://e-pazur.com Ale to tylko dlatego że mam dostawę za darmo ;], a w tesko jeszcze nigdy nie trafiłem na polecany żwirek
Link do mojego tematu z fikuskiem po sezonie w żwirku : viewtopic.php?f=6&t=6156
Nic nie jest skończone, dopóki się nie skończy.
Miś Yogi
amnesia
Posty: 1
Rejestracja: 31 mar 2012, 15:29
11
Imie i nazwisko: Aga K.
Województwo: warmińsko-mazurskie

Post autor: amnesia »

Hej
Jak myślicie czy ten żwirek:
http://www.kraina-zwierzaka.pl/pl/produ ... _Light_8_l_
to będzie to samo?
Bo szukam i szukam ale ciężko po opisie stwierdzić czy to z glinki czy z czegoś innego.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Bolas
wspieram forum (srebro)
wspieram forum (srebro)
Posty: 2441
Rejestracja: 20 lis 2004, 18:03
19
Imie i nazwisko: Boleslaw Wujczyk
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Post autor: Bolas »

Dla wszystkich fanów żwirków mała podpowiedź znany i stosowany w Polsce od dawien dawna produkt o magicznej nazwie PERLIT i nie musicie już błądzić po pierdołach i dopytywać który się nadaje który nie. No i cena też duuuuużo niższa. Myślę że temat na tym się zamknie:
http://allegro.pl/perlit-125l-1-6mm-agr ... 11963.html
Pozdrawiam
Bolesław Wujczyk
Italiancopper
Posty: 18
Rejestracja: 27 wrz 2010, 19:24
13
Imie i nazwisko: Mateusz O
Województwo: świętokrzyskie

Post autor: Italiancopper »

Perlit rzeczywiście ma dobre właściwości, jednakże ma pewien mankament - jest strasznie lekki i w mieszance z innymi rodzajami podłoża przy podlewaniu wypływa na powierzchnię.
Bolas, jeśli polecasz to pewnie masz doświadczenie w stosowaniu perlitu. Sadzisz w czysty perlit? Jeśli nie to jakie mieszanki stosujesz?
Awatar użytkownika
00seba
Posty: 388
Rejestracja: 29 gru 2006, 23:50
17
Imie i nazwisko: Sebastian
Województwo: lubelskie
Lokalizacja: Opole Lubelskie
Kontakt:

Post autor: 00seba »

perlit tak jak pisał bolas jest świetny ale właśnie tylko do mieszanek na duże robocze pojemniki kiedy pozyskujemy roślinę, później już niestety nie z przyczyn właśnie zbytniej lekkości, wszystko pływa a i donica z drzewem niestabilna
Pozdrawiam serdecznie z Lubelszczyzny
http://bonsaisabamiki.freehost.pl/
armin
Posty: 188
Rejestracja: 04 paź 2007, 12:57
16
Lokalizacja: SwarzĂŞdz

Post autor: armin »

Zawsze można na wierzch dać 3-4 cm najgrubszej akadamy. Wtedy nic nie wypływa.
Pozdrawiam z okolic Poznania
bador
Posty: 7
Rejestracja: 02 kwie 2013, 12:49
10
Imie i nazwisko: Bartek
Województwo: mazowieckie

Post autor: bador »

Perlit, o ile dobrze się orientuję, nie wchłania wilgoci. A o to głównie chodzi w akadamie i różnego rodzaju glinkach i żwirkach.
polonez
Posty: 4
Rejestracja: 28 wrz 2013, 22:57
10
Imie i nazwisko: Kajetan M.
Województwo: małopolskie

Post autor: polonez »

Perlit jest jak najbardziej higroskopijny ;-) Ale jest wlaśnie lekki, za lekki moim zdaniem.
Ja znalazem w Netto koci żwirek - ale jest to palony piasek, "z duńskich plaż" - jak napisano w opisie; nie ma struktury prawdziwego piasku, jest znacznie grubszy - i sprawdza się świetnie.
Awatar użytkownika
Bunny
Posty: 91
Rejestracja: 08 maja 2008, 23:18
15
Imie i nazwisko: Bartek Syczewski
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: Bunny »

Jeżeli chodzi o zamienniki, to ostatnio próbuję Zeolitu. Można go dostać całkiem niedrogo w wyższych niżeli żwirek dla kota gradacjach, co przy większych drzewach ma spore znaczenie. Jk na razie drzewa w nim posadzone radzą sobei całkiem nieźle. Zobaczymy za rok, albo 2 przy przesadzaniu jak będzie wyglądał rozwój korzeni. Teraz, po pierwszym sezonie ciężko wyrokować. Jednam mam porównanie z Aka i wiem, że ta jednak jest niedościgniona i bardzo oddala się od peletonu zamienników.
Acha- nie próbujecie żwirku dla kotów z Auchan- byłem przekonany, że to również zeolit, lub podobny materiał, ale lasuje się on w zatrważającym tempie. Po miesiącu można by nim smarować kanapki, albo ugniatać i zabetonowywać drzewka w donicach....
Szumi las, ma czas...
Awatar użytkownika
Bunny
Posty: 91
Rejestracja: 08 maja 2008, 23:18
15
Imie i nazwisko: Bartek Syczewski
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: Bunny »

Miałem wrzucić już kiedyś, ale kompletnie wyleciało mi to z głowy. Dorzucam najlepszy sklep z substratami jaki znalazłem i którego używam:
http://wulkangarden.com/
Nie jestem właścicielem, nie mam z tego profitów, ale po prostu jest to bardzo opłacalne.

Jak do tej pory używam stamtąd zeolitu oraz pumeksu oraz lavy. Lawa twardsza od akadamy i się praktycznie nie lasuje. (zamrażałem ją kilkukrotnie, zakwaszałem torfem i praktycznie nic się nie działo)
Jedyne problem w twardością, to praca na korzeniach, podczas której narzędzia bardzo cierpią

Zeolit wygląda bardziej jak pumeks, ale jest cięższy i twardszy, chociaż równie porowaty.

Używam wszystkiego głównie do mieszanek, łącząc z akadamą i albo po prostu mieszając ze sobą i jak do tej pory nie mogę narzekać :)

@Kamil,

Mam nadzieję, że nie masz nic przeciwko zamieszkania linku do sklepu.
Szumi las, ma czas...
Awatar użytkownika
Kamil
Administrator
Posty: 2780
Rejestracja: 19 lip 2004, 10:33
19
Imie i nazwisko: Kamil Jackiewicz
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Reńska Wieś
Kontakt:

Post autor: Kamil »

Hej, w tym przypadku nie mam. Po to jest forum aby sobie pomagać ;-)
Pozdrawiam,
Kamil Jackiewicz
Awatar użytkownika
oliwia99
Posty: 143
Rejestracja: 02 sty 2006, 20:30
18
Imie i nazwisko: Rafal Ulfig
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Chudów

Post autor: oliwia99 »

Potwierdzam, bims w super cenie :-)
Pozdrawiam Rafał
ODPOWIEDZ