Jak zaczÄ…ć ?

Ogólnie o tematyce bonsai.
emilgd

Jak zaczÄ…ć ?

Post autor: emilgd »

Witam Wszystkich
Ponieważ jestem początkującym w dziedzinie bonsai, mam jedno pytanko; czy warto zawracać sobie głowę od podstaw czyli od nasion ? Odnoszę się tu do ofert na Allegro.pl ale głównie do tego czy kiedykolwiek i jak długo cieszył się będę z wyników pielęgnacji (okres przyrostu - mam 31 lat) no i oczywiście do umiejętności pod kątem przycinania, formowania i ogólnych zasad, chociaż to się nabywa. Zastanawiam się czy nie zakupić kilkuletniego okazu już wstępnie uformowanego, chociaż własne "dziecko" z ziarenka cieszy bardziej. Wiem że decyzja należy wyłącznie do mnie ale za wszelkie sugestie będę bardzo wdzięczny.
Pozdrawiam - emilgd
Pieroog

Post autor: Pieroog »

Zdecydowanie lepiej na początek kupić sobie drzewko a jeszcze lepiej to zainwestować w książki.
Pawel P
Posty: 159
Rejestracja: 22 lut 2007, 13:42
17

Post autor: Pawel P »

No właśnie, pieniążki to najlepiej zainwestuj w dobrą literaturę. A drzewka poszukaj w lesie. Las jest najlepszą inspiracją, zwłaszcza gdy znajdziesz w nim yamadori, które póĽniej będziesz pielęgnował i kształtował zgodnie z własną wewnętrzną wizją...
Awatar użytkownika
Kamil
Administrator
Posty: 2780
Rejestracja: 19 lip 2004, 10:33
19
Imie i nazwisko: Kamil Jackiewicz
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Reńska Wieś
Kontakt:

Post autor: Kamil »

Pawle, zeby sie zaraz nie nasluchal... nie proponuj komus, kto dopiero zaczyna przygode z bonsai zaraz i zabawy w yamadori! Do tego powinno sie miec lata doswiadczenia.
Pozdrawiam,
Kamil Jackiewicz
Pawel P
Posty: 159
Rejestracja: 22 lut 2007, 13:42
17

Post autor: Pawel P »

Kamilu, myślę, że zarówno sztuka bonsai jak i sztuka dobierania i pozyskiwania yamadori wymaga doświadczenia. Chodziło mi o to, że lepiej byłoby aby Emil wybrał się do lasu, pooglądał drzewa ukształtowane przez naturę i znalazł sobie siewkę, którą póĽniej będzie mógł się zająć NIŻ chodził od szkółki do szkółki i czerpał inspirację z drzew w mieście, które są przycinane tak żeby nie przeszkadzały otoczeniu.
Awatar użytkownika
Przemek R.
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 1023
Rejestracja: 04 sty 2007, 12:33
17
Imie i nazwisko: Przemek Radomyski
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Siedlce
Kontakt:

Post autor: Przemek R. »

Chodzić może sobie po lecie ,polach ,górach i jak umie po wodach i oglądać przyrode:) Ale na zakupy zdecydowanie do sklepu ogrodniczego -czemu?

-w sklepie ogrodniczym jest szeroki wybór roślin (które nie są aż takdrogie)
-w sklepie ogrodniczym drzewka hodowane są od małego w doniczkach - są przyzwyczajone do takiego "życia" - łatwiej jest też ciąć korzenie
-drzewko kupione w sklepie z regóły można formować od razu (kiedy yamadori trzebapielegnować pare lat (nie psize o siewkach bo bezsensem jest kopanie czegoś takiego))
-drzewka w sklepach ogrodniczych nie są kształtowane tylko poddane na swobodny rozwój (chyba że sobie zarzyczycie na żywopłocik jakieś fikuśne bukszpany,tuje czy ligustry).
-trzeba znać terminy w których można kopać drzewka yamadori
-trzeba mieć pozwolenie na wykopanie z prywatnego/państwowego lasu - inaczej kopanie w takich miejscach konczy sie mandacikiem bądz wnioskiem o ukaranie do Sądu Grockiego. (trzeba o tym wspomnieć dla osób które bezmyślnie idą do lasu i chcą cokolwiek kopać).

Więcej nie bede pisał bo sie nóż w kieszeni otwiera jak sie czyta takie rady...
Przemysław Radomyski

http://przemekradomyski.blog.onet.pl
Awatar użytkownika
AnnaDorota
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 1444
Rejestracja: 22 lip 2004, 14:34
19
Lokalizacja: Zawiercie

Post autor: AnnaDorota »

White ma rację - co innego inspiracja, co innego pójście do lasu i kopanie bez sensu roślin "którymi póżniej można się zająć". Otóż i tak wykopane teraz rośłiny powinny odczekać swoje w pojemnikach lub w gruncie, w szkółkach czy centrach ogrodniczych kupi natomiast nasz początkujący roślinę w pojemniku, którą będzie mógł drutować od razu. Mniejsze ryzyko, że ją zabije.
Anna Dorota
Pawel P
Posty: 159
Rejestracja: 22 lut 2007, 13:42
17

Post autor: Pawel P »

Hahahaa, teraz mogę Wam powiedzieć, że uwielbiam pisać takie prowokacyjne posty (przynajmniej pod wpływem irytacji White świetnie doradził koledze):):):). Emil, to co napisał White to święta prawda. Po pierwsze drzewko powinieneś udać się właśnie do sklepu. Mniejsze ryzyko, że Ci padnie i tym samym mniejsze prawdopodobieństwo, że zrazisz się do sztuki bonsai.
Awatar użytkownika
fidelpatcha
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 769
Rejestracja: 11 maja 2006, 09:02
18
Imie i nazwisko: Damian Skiba
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Siemianowice

Post autor: fidelpatcha »

:brawo: ](*,) Paweł: Dobry kit i będzie git... :?
Mam małe krzywe drzewko, ale to chyba jeszcze nie bonsai...
Damian S.
Pawel P
Posty: 159
Rejestracja: 22 lut 2007, 13:42
17

Post autor: Pawel P »

No może trochę namieszałem :-P Nie przemyślałem tego chce napisać początkującemu koledze i wykazałem się kompletnym brakiem ostrożności, wybaczcie :oops: Ale z drugiej strony, miało to dobre skutki... :wink:
dary1
Posty: 263
Rejestracja: 05 gru 2004, 21:42
19
Lokalizacja: WoÂłkowyja

Post autor: dary1 »

emilgd pisze:Witam Wszystkich
Ponieważ jestem początkującym w dziedzinie bonsai, mam jedno pytanko; czy warto zawracać sobie głowę od podstaw czyli od nasion ?
A co stoi na przeszkodzie żeby wysiać nasiona, a równolegle kupić sadzonkę w szkółce? Chyba że chcesz być bonsaistą jednego drzewka.
Darek Rychlicki
Xinnie
Posty: 22
Rejestracja: 20 paź 2005, 10:54
18
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Xinnie »

Nasiona? To zależy czy się chce zajmować bonsai czy ogrodnictwem. Jeśli bonsai to polecam kupno roślin ze szkółki.

A tak, btw, to najlepiej zacząć od warsztatów. Są dobre książki, ale nie są one najlepsze na początek. Ktoś musi ci opowiedzieć jaki materiał wybierać i pokazać jak drutować, układać i przycinać, bo z samych tylko książek jest ciężko.
Tomek
kamil_plachta
Posty: 6
Rejestracja: 26 mar 2007, 14:03
17

Post autor: kamil_plachta »

Oho! Znalazlem dobry temat! Tak sie skalada, ze takze jestem poczatkujacym bonsai'ista i mam watpliwosci do nasion i ziemi, planuje kupic kilka sadzonek na Allegro. Mam jedno pytanie. Czy do sadzonek bedzie mi potrzebna specjalna ziemia, czy bede mogl je wsadzic do ziemi dla zwyklych kwiatow ogrodowych?

Zaczalem od kupna drzewka - wiaz drobnoziarnisty, ma okolo 60-50 cm wysokosci. Podlewam go systematcznie, dalem nawoz i przenioslem na poludniowe okno, puszcza duzo nowych listkow jednak kazdego dnia okolo 10-15 zoltych listkow mu obrywam. Czego brakuje mojemu drzewku?
Awatar użytkownika
seedkris
Posty: 169
Rejestracja: 14 lut 2007, 23:37
17
Imie i nazwisko: Krzysztof S
Województwo: podlaskie
Lokalizacja: Podlasie
Kontakt:

Post autor: seedkris »

Witam. Ziemia – podłoże raczej będzie potrzebna odpowiednia dla konkretnej rośliny, czyli taka, w jakiej konkretny gatunek rośnie najlepiej. Wiąza drobnoziarnistego nie znam, ale jeśli dopiero teraz będzie stal na południowym oknie to znak, że miał za mało światła.
pozdrawiam Krzysztof
Awatar użytkownika
Mort
Posty: 105
Rejestracja: 08 maja 2006, 17:50
18
Lokalizacja: WrocÂław

Post autor: Mort »

Zacznijmy od tego że dobrą zasadą jestNIE KUPOWAĆ NA ALLEGRO
Pozdrawiam MichaÂł
ODPOWIEDZ