Sosna drobnokwiatowa

Ogólnie o tematyce bonsai.
Awatar użytkownika
Pen-Jing
Posty: 48
Rejestracja: 20 lis 2006, 13:34
17
Imie i nazwisko: Tomek
Województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Sosna drobnokwiatowa

Post autor: Pen-Jing »

Ten temat będzie trochę odbiegał od zagadnienia związanego bezpośrednio z bonsai, ale to jedyne miejsce gdzie mogę o to zapytać. W końcu na tym forum znajdują się specjaliści.

Mianowicie ostatnio na lekcji biologii zapytany o gatunki drzew iglastych wymieniłem sosnę drobnokwiatową, na to "zacna" pani profesor mnie wyśmiała i powiedziała żebym nie wymyślał. Widocznie wiedza, jaką posiada ogranicza się tylko do sosny pospolitej, no cóż... polskie szkolnictwo. Nie odpuściłem i zacząłem polemikę próbują udowodnić, że taki gatunek istnieje. W końcu powiedział, że jeżeli jej to udowodnię np. w jakiejś książce to podniecie mi ocenę.

O tej odmienia sosny wiem wiele, nasuwa mi się tylko jedno pytanie, skąd taka nazwa? Czyżby od wielkości kwiatów – szyszek jakie posiada ten gatunek?
"Kiedy uczeń jest gotowy, mistrz zawsze się pojawi"

www.sztukabonsai.pl
Awatar użytkownika
fidelpatcha
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 769
Rejestracja: 11 maja 2006, 09:02
18
Imie i nazwisko: Damian Skiba
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Siemianowice

Post autor: fidelpatcha »

Nazwa łacińska Pinus Parviflora
Samo słowo parviflora oznacza drobnokwiatowy
Mam małe krzywe drzewko, ale to chyba jeszcze nie bonsai...
Damian S.
Awatar użytkownika
Pen-Jing
Posty: 48
Rejestracja: 20 lis 2006, 13:34
17
Imie i nazwisko: Tomek
Województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Pen-Jing »

No tak, ale ktoś musiał się czymś sugerować przy wymyślaniu tej nazwy po łacinie.
"Kiedy uczeń jest gotowy, mistrz zawsze się pojawi"

www.sztukabonsai.pl
Awatar użytkownika
wwoadas
Posty: 578
Rejestracja: 06 mar 2006, 19:22
18
Imie i nazwisko: Adam Filipiak
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Milanówek

Post autor: wwoadas »

Drobnokwiatowa, poniewaz ma krotkie igly- przynajmniej mi sie tak wydaje:)
Kto się nie rozwija, ten się cofa.
Awatar użytkownika
ogrodnik
Posty: 167
Rejestracja: 11 sty 2007, 14:37
17
Imie i nazwisko: Michal Krzyscin
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Knurów k. Gliwic / Warszawa
Kontakt:

Post autor: ogrodnik »

Fotka z książki Tomlinsona.
Załączniki
Sosna drobnokwiatowa
Sosna drobnokwiatowa
sosna.JPG (40.25 KiB) Przejrzano 11766 razy
Pozdrawiam Michał Krzyścin
http://www.mojerosliny.prv.pl
Awatar użytkownika
Bolas
wspieram forum (srebro)
wspieram forum (srebro)
Posty: 2441
Rejestracja: 20 lis 2004, 18:03
19
Imie i nazwisko: Boleslaw Wujczyk
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Post autor: Bolas »

Sosna ta jest takze znana pod nazwa "Sosna japonska biala"Ludzie zyjemy w dobie internetu i dostepu do informacji o tak szerokim stopniu ze trudno sobie to wyobrazic. Masz nazwe zwyczajową i łacinską czego szukasz na tym forum. Po co sa wyszukiwarki internetowe gdzie dostep do informacji i to bardzo zetelnych i naukowych jest bezposredni. Szukac sie nie chce?
Skoro pani z biologii twierdzi ze nie ma takiej odmiany to skontroj pytanie i niech pani z biologii udowodni ze takowej nie ma :P
Odmian parviflory jak i innych iglakow jest taka masa ze ciezko odroznic dana odmiane : http://iglaki.agrosan.pl/pinpar.htm
Rownie dobrze mogles opowiedziec o jalowcach pewnie by cie wysmiala ze to nie iglaki bo nie wszystkie maja igly albo podac jej nazwe Podokarpus czy Gingko biloba Miłorząb dwuklapowy (znany takrze pod nazwa M. japoński) ktory to nijak nie przypomina iglaka (posiadaja liscie zamiast igiel) ale jest zaliczany do rodziny nagozalazkowych do ktorych zaliczaja sie takze sosny (iglaki).
Oj nie chce sie wam nic angazowac w tak proste zadania domowe.
Pozdrawiam
Bolesław Wujczyk
Awatar użytkownika
fidelpatcha
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 769
Rejestracja: 11 maja 2006, 09:02
18
Imie i nazwisko: Damian Skiba
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Siemianowice

Post autor: fidelpatcha »

Wiesz Bolas przypuszczam, że podanie jałowca mogło by się zakończyć oceną niedostateczną - toż to krzew a nie drzewo :)
Mam małe krzywe drzewko, ale to chyba jeszcze nie bonsai...
Damian S.
Awatar użytkownika
Bolas
wspieram forum (srebro)
wspieram forum (srebro)
Posty: 2441
Rejestracja: 20 lis 2004, 18:03
19
Imie i nazwisko: Boleslaw Wujczyk
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Post autor: Bolas »

Krzew - roślina wieloletnia o zdrewniałej łodydze, czasem także korzeniach, przekraczająca 0,5 m wysokości. Krzewy mają krótki pęd główny, z którego wyrastają równorzędne, rozgałęziające się pędy boczne. W przeciwieństwie do drzew u krzewów brak osi głównej, która u drzew przechodzi przez system pędowy. W rozwoju krzew powstaje przez rozwój pączków bocznych, znajdujących się u nasady pędu głównego, który zostaje szybko opanowany przez tworzące się liczne pędy boczne i wcześnie zamiera. Krzewy mają korzeń palowy, podobnie jak drzewa.

Drzewa - grupa roślin, do której zaliczają się największe rośliny lądowe. Nie jest taksonem, grupuje tylko organizmy roślinne podobne morfologicznie i funkcjonalnie. Wiele drzew charakteryzuje się długowiecznością.

Drzewa posiadają zróżnicowaną budowę części nadziemnej. Z powierzchni ziemi wyrasta pień, który od pewnej wysokości otoczony jest koroną składającą się z rozdzielających się gałęzi zakończonych liśćmi. Pień oraz starsze, grubsze gałęzie są zdrewniałe, młode drewnieją z końcem okresu wegetacyjnego. Pień może na wysokości początku korony dzielić się na grubsze gałęzie, nazywane konarami, lub też może przebiegać pionowo w górę przez koronę, czasami nawet niemal do końca wysokości drzewa (zobacz: strzała, kłoda). Drzewa mogą rosnąć pojedynczo (soliter) lub być częścią lasu.

W ciągu życia drzewo ciągle powiększa przekrój pnia i gałęzi. Za wzrost tego rodzaju odpowiada miazga, tzw. kambium, czyli warstwa nieustannie dzielących się komórek pod korą drzewa. Na przekroju pnia można zobaczyć wyraĽne pierścienie przyrostów rocznych, które dają informację na temat wieku danego drzewa. Każdy pierścień pokazuje przyrost drewna podczas jednego okresu wegetacyjnego.
ZRODLO: WIKIPEDIA

Nie wiem ile jalowcow widziales w przyrodzie ale osobiscie widzialem jalowce pospolite o wysokosci ponad 5m i szerokiej koronie. Pozatym wystarczy zagladnac w dzial INSPIRACJE gdzie mozna znalezc kilka jakowcow o pokroju drzewa?? Wiec gdzie granica miedzy krzakiem a drzewem. Skoro przycinajac drzewo uzyskamy krzak?? Przypomne ze istnieja sosny karlowate i te zaliczymy do krzakow czy do drzew Hmmmm daje do myslenia nie?
Dodam tylko dla naszego kolegi z zadaniem domowym kilka jeszcze nazw sosen zeby pani miala sie z czego smiac:
Pinus aristata Sosna oścista
Pinus armandii Sosna Armada
Pinus banksiana Sosna Banksa
Pinus bungeana Sosna chińska
Pinus cembra var.sibirica Sosna (limba) syberyjska
Pinus cembroides Sosna orzechowa
Pinus contorta Sosna wydmowa
Pinus coulteri Sosna Coultera
Pinus densiflora Sosna gęstokwiatowa-japonska
Pinus flexilis Sosna giętka
Pinus griffithi=wallichiana Sosna himalajska
Pinus halepensis Sosna alepska
Pinus jeffreyi Sosna Jeffreya
Pinus koraiensis Sosna koreańska
Pinus lambertiana Sosna Lamberta (cukrowa)
Pinus leucodermis Sosna bośniacka
Pinus montenzumae Sosna Montenzuma
Pinus monticola Sosna zachodnia
Pinus mugo Sosna górska-kosodrzewina
Pinus nigra Sosna czarna
Pinus palustris Sosna błotna
Pinus peuce Sosna rumelijska
Pinus pinaster Sosna nadmorska
Pinus pinea Sosna pinia
Pinus ponderosa Sosna żółta
Pinus pumila Sosna karłowa
Pinus radiata Sosna kalifornijska
Pinus resinosa Sosna czerwona
Pinus rigida Sosna smołowa
Pinus strobus Sosna wejmutka
Pinus sylwestris Sosna pospolita
Pinus thunbergii Sosna Thunberga
Pinus uncinata Sosna hakowata
Pozdrawiam
Bolesław Wujczyk
Awatar użytkownika
Olon
Posty: 89
Rejestracja: 20 gru 2005, 20:31
18
Lokalizacja: Ruda ÂŚlÂąska
Kontakt:

Post autor: Olon »

To tylko hipoteza, ale...

sosny drobnokwiatowe rodzą przy sprzyjających warunkach masę niewielkich szyszeczek (5-10cm), które bardzo szeroko się otwierają i pozostaja na drzewie jeszcze kilka lat. Mają przy tym specyficzny wygląd bo łuski po otwarciu stają się mocno pofałdowane, a więc - przy odrobinie wyobraĽni :-) - wiszące na sośnie szyszki można przyrównać wyglądem do licznych, niewielkich kwiatów. Kto wie, może właśnie to zainspirowało odkrywcę tej sosny, do nadania jej takiej nazwy... :-)

Obrazek
"Nie w poznaniu le¿y szczêœcie, lecz w d¹¿eniu do niego"
Edgar Alan Poe
Awatar użytkownika
Mort
Posty: 105
Rejestracja: 08 maja 2006, 17:50
18
Lokalizacja: WrocÂław

Post autor: Mort »

Przypuszczam że nazwa pochodzi od tego że:
1. ta sosna ma kwiatostany(przynajmniej tak to jak dla mnie to wygląda na kwiatostany)
2.są one malutkie
:-)
Pozdrawiam MichaÂł
ODPOWIEDZ