doniczki własnej roboty :P :))

Ogólnie o tematyce bonsai.
Awatar użytkownika
AnnaDorota
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 1444
Rejestracja: 22 lip 2004, 14:34
19
Lokalizacja: Zawiercie

Post autor: AnnaDorota »

Doniczki do bonsai kosztują tyle, ile kosztują z pewnego prostego ekonomicznie powodu: nie produkuje się ich tak masowo jak normalne doniczki do roślin domowych.
Jeśli coś jest produkowane w ograniczonej ilosci, z normalne jest, że cena jest wyższa. Jasne, można sobie strzelić wagon doniczek do bonsai, jakość będzie niezła, cena niska, bonsaiści w Polsce rzucą się jak szaleni i kupią calą masę, do wypęku, czyli jakieś... 50 szt. Dlaczego? Dlatego, że akurat są im potrzebne doniczki do innego stylu, albo ciut większe. Super, robimy po wagonie doniczek do literata, do moyogi i co tam jeszcze. Aha, po 3 wagony - bo różne rozmiary. Bonsaiści krzyczą Hurra! i kupują - po 50 szt z każdego wagonu (razem wzięci - bo po co pojedynczemu bonsaiście 50 doniczek z każdego rodzaju?).
Kwiaciarnie i sklepy szybko się nasycają naszym towarem, nie chcą brać, bo schodzi po 3-4 szt miesięcznie (bo reszta już się zaopatrzyła taniej po cenach hurtowych u nas). I zostajemy bez kasy, z wagonami doniczek. Walimy reklamę na bilboard i sprzedajemy kolejne 30 sztuk...

Wniosek: żeby cena była niska, musi być duża produkcja - inne rozłożenie kosztów. Żeby opłacało się robić dużą produkcję - musi być duży popyt, bo inaczej mrozimy kasę, zamiast ją zainwestować w coś przynoszącego zysk.
Ile pojedyńczy mieszkaniec Europy ma w domu bonsai, a ile normalnych roślin doniczkowych? Oto odpowiedĽ na pytanie, dlaczego doniczki do bonsai są droższe od normalnych.
Ostatnio zmieniony 12 sty 2007, 13:18 przez AnnaDorota, łącznie zmieniany 1 raz.
Anna Dorota
Awatar użytkownika
Bolas
wspieram forum (srebro)
wspieram forum (srebro)
Posty: 2441
Rejestracja: 20 lis 2004, 18:03
19
Imie i nazwisko: Boleslaw Wujczyk
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Post autor: Bolas »

Powtazane w kazdym poscie slowo BONSAI ma swoje glebokie znaczenie i jest to zrozumienie sztuki wspolgrania donicy/pojemnika z roslina/drzewem/natura. Jesli komus pasuje umieszczac rosline/zywą nature w sztucznym/nienaturalnym pojemniku z plstiku to prosze bardzo mozna nawet posadzic w pojemniku po margarynie. Sek tylko w tym czy nadal bedzie mozna okreslic ta kompozycje mianem BONSAI???
Po glebszej analizie i wygladzie stwierdzicie ze raczej nie.
Tak jak Ania zauwazyła donice nie sa drogie bo sa do bonsai ale dlatego ze popyt na nie jest ograniczony tym bardziej ze kazda donica jest dopasowywana do rosliny a nie roslina do donicy i nie sluzy tu ona jedynie jako kontener na glebe. Dlatego czesto zdaza sie tak ze donice sa robione na zamowienie do rosliny a kazda jest unikatowa.
Pozdrawiam
Bolesław Wujczyk
Awatar użytkownika
AnnaDorota
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 1444
Rejestracja: 22 lip 2004, 14:34
19
Lokalizacja: Zawiercie

Post autor: AnnaDorota »

Nawet sprowadzenie doniczek masowej produkcji z Chin podlega tym samym prawom ekonomii: żeby opłacało się coś sprowadzić, trzeba by zamawiać kontener. A popyt mizerny, więc jak już ktoś sprowadzi, to cena siłą rzeczy nie może być niska. A ci którzy mają możliwość dorzucenia małej ilości doniczek do większej ilości zwykłego towaru kwiaciarnianego, z reguły nie mają pojęcia o bonsai, więc kupują naprawdę masówkę na jedno kopyto, wszystkie małe, niebieskie, prostokątne, z maluteńką dziurką...
Anna Dorota
Awatar użytkownika
fidelpatcha
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 769
Rejestracja: 11 maja 2006, 09:02
17
Imie i nazwisko: Damian Skiba
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Siemianowice

Post autor: fidelpatcha »

Obiecałem ostatnio wstawić post na temat metody jaką zastosowałem do "wykonania" donicy. W żadnym razie nie są to doniczki docelowe, ale przejściowe niebonsaiowe potrafią wyglądać na tyle niekorzystnie, że być może warto pomysleć o małym wkładzie pracy, by i tymczasowo drzewko wyglągało jak najlepiej. Jest to w zasadzie przeróbka zwykłej szkliwionej doniczki, na doniczkę nieszkliwioną dodatkowo posiadającą nóżki. Podstawowym problemem jakiego można się obawiać, to czy doniczka wytrzyma zimę. Jeśli ponadto ktoś w metodzie znajdzie jakiś inny problem, bardzo proszę o uwagi. Ja z wyglądu takiej doniczki jestem zadowolony.
Załączniki
Moja pierwsza robocza doniczka, nie mam jej zdjĂŞĂŚ z przed przerĂłbki, ale jest to ten sam typ, jedynie omawiana jest wiĂŞksza
Moja pierwsza robocza doniczka, nie mam jej zdjĂŞĂŚ z przed przerĂłbki, ale jest to ten sam typ, jedynie omawiana jest wiĂŞksza
junip_maj2007s.jpg (63.21 KiB) Przejrzano 10405 razy
ZwykÂła, ceramiczna, szkliwiona, niespecjalnie pÂłytka doniczka
ZwykÂła, ceramiczna, szkliwiona, niespecjalnie pÂłytka doniczka
1.jpg (42.25 KiB) Przejrzano 10402 razy
Spód doniczki - wiêkszoœÌ doniczek ma okr¹g³¹ wypustkê, która umo¿liwia zrobienie nó¿ek
Spód doniczki - wiêkszoœÌ doniczek ma okr¹g³¹ wypustkê, która umo¿liwia zrobienie nó¿ek
2.jpg (49.17 KiB) Przejrzano 10397 razy
Pilnikiem wycinam rowki, dziêki którym doniczka bêdzie mia³a nó¿ki.
Pilnikiem wycinam rowki, dziêki którym doniczka bêdzie mia³a nó¿ki.
3.jpg (33.12 KiB) Przejrzano 10398 razy
Naj¿mudniejsza czynnoœÌ - zeskrobanie szkliwa. Ja u¿ywa³em no¿a, musi byÌ ostry, po wszystkim ju¿ taki nie bêdzie. Poprzedni¹ doniczkê oskroba³em w pó³ godziny, ta zajê³a pó³tora. Jeœli szkliwo ciêzko schodzi, mo¿na w miejscu skrobania zraszaÌ wod¹ - niec
Naj¿mudniejsza czynnoœÌ - zeskrobanie szkliwa. Ja u¿ywa³em no¿a, musi byÌ ostry, po wszystkim ju¿ taki nie bêdzie. Poprzedni¹ doniczkê oskroba³em w pó³ godziny, ta zajê³a pó³tora. Jeœli szkliwo ciêzko schodzi, mo¿na w miejscu skrobania zraszaÌ wod¹ - niec
4.jpg (43.81 KiB) Przejrzano 10398 razy
OskrobanÂą doniczkĂŞ przetarÂłem papierem Âściernym, by wygÂładziĂŚ wiĂŞksze rowki.
OskrobanÂą doniczkĂŞ przetarÂłem papierem Âściernym, by wygÂładziĂŚ wiĂŞksze rowki.
5.jpg (40.31 KiB) Przejrzano 10398 razy
Oczyszczon¹ doniczkê malujê fug¹, któr¹ rozcieùczy³em tak by powsta³a pó³p³ynna ciecz. W tym przypadku wykorzysta³em fugê be¿ow¹ z dodatkiem b³êkitnej, by lekko z³amaÌ kolor.
Oczyszczon¹ doniczkê malujê fug¹, któr¹ rozcieùczy³em tak by powsta³a pó³p³ynna ciecz. W tym przypadku wykorzysta³em fugê be¿ow¹ z dodatkiem b³êkitnej, by lekko z³amaÌ kolor.
6.jpg (45.94 KiB) Przejrzano 10399 razy
Tak fnalnie wyglÂąda doniczka, moÂżna jÂą jeszcze po przeschnieciu delikatnie przetrzeĂŚ, by wygÂładziĂŚ admiar fugi.
Tak fnalnie wyglÂąda doniczka, moÂżna jÂą jeszcze po przeschnieciu delikatnie przetrzeĂŚ, by wygÂładziĂŚ admiar fugi.
7.jpg (29.81 KiB) Przejrzano 10402 razy
Mam małe krzywe drzewko, ale to chyba jeszcze nie bonsai...
Damian S.
Awatar użytkownika
fawin
Posty: 186
Rejestracja: 31 lip 2007, 15:17
16
Imie i nazwisko: Krystian P.
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Ustroń

Post autor: fawin »

A co myslicie o moim dziele??;]
Wiem, ze nie jest najrowniejsze:)
Załączniki
jeszcze z szalunkiem
jeszcze z szalunkiem
SNC12733.JPG (73.37 KiB) Przejrzano 11426 razy
SNC12734.JPG
SNC12734.JPG (55.03 KiB) Przejrzano 11425 razy
SNC12735.JPG
SNC12735.JPG (57.86 KiB) Przejrzano 11425 razy
SNC12736.JPG
SNC12736.JPG (70.58 KiB) Przejrzano 11425 razy
po oszlifowaniu
po oszlifowaniu
SNC12856.JPG (61.61 KiB) Przejrzano 11425 razy
SNC12857.JPG
SNC12857.JPG (72.77 KiB) Przejrzano 11427 razy
"Nie wywyższaj się, nie unoś, bądź skromny, szanuj innych i Ty będziesz szanowany"
Awatar użytkownika
Anarhis
Posty: 113
Rejestracja: 12 wrz 2006, 14:03
17
Imie i nazwisko: Grzegorz Sz
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Piekary ÂŚlÂąskie

Post autor: Anarhis »

:) powiem krótko - dłuuuga droga przed Tobą ;)
Jeśli chodzi o formę to lepiej jak odwrócisz sobie jakiś plastikowy pojemnik dnem do góry, na ten nałożysz gliny i wtedy jakoś ulepisz zewnętrzny kształt.
Wszystko ma swoje dwie strony...
Awatar użytkownika
fawin
Posty: 186
Rejestracja: 31 lip 2007, 15:17
16
Imie i nazwisko: Krystian P.
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Ustroń

Post autor: fawin »

ale lepiej chyba miec swoj ksztalt, a nie jakiegos pojemnika, i tym sposobem ma sie unikalny ksztalt.
"Nie wywyższaj się, nie unoś, bądź skromny, szanuj innych i Ty będziesz szanowany"
Awatar użytkownika
Bolas
wspieram forum (srebro)
wspieram forum (srebro)
Posty: 2441
Rejestracja: 20 lis 2004, 18:03
19
Imie i nazwisko: Boleslaw Wujczyk
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Post autor: Bolas »

masz teraz mega ciezka doniczke ktora bedzie pasowac do jeszcze ciezszej rosliny. Ksztalt doniczki wskazuje ze w okreslonych kanonach kształtów rosliny do doniczki nie znajdziesz.
Pozdrawiam
Bolesław Wujczyk
Awatar użytkownika
Anarhis
Posty: 113
Rejestracja: 12 wrz 2006, 14:03
17
Imie i nazwisko: Grzegorz Sz
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Piekary ÂŚlÂąskie

Post autor: Anarhis »

To o czym pisałem wcześniej widziałem w serii programów "World of Bonsai" Lindsay'a Farr'a. Tam właśnie mistrzowie z Chin czy Japonii mieli takie formy (oczywiście nie z plastikowych pojemników) i na nie nakładali glinę i nożami zdzierali warstwa po warstwie, aż kształt im odpowiadał. Wyglądało, że niejest to takie trudne, ale pewnie w rzeczywistości jest inaczej.
Wszystko ma swoje dwie strony...
Awatar użytkownika
fawin
Posty: 186
Rejestracja: 31 lip 2007, 15:17
16
Imie i nazwisko: Krystian P.
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Ustroń

Post autor: fawin »

ok, na zdjeciach doniczka moze wyglada na taka do ktorej ciezko cos zasadzic :wink: , ale mysle ze cos sie da zrobic, moze sprobuje bardziej przyszlifowac jej boki i dno aby zmniejszyc ciezar i zwiekszyc choc troche pojemnosc.:co:
"Nie wywyższaj się, nie unoś, bądź skromny, szanuj innych i Ty będziesz szanowany"
Awatar użytkownika
romanb
Posty: 252
Rejestracja: 23 paź 2005, 21:07
18
Lokalizacja: Grudziadz

Post autor: romanb »

Czesc Wam :-)

Przepraszam ze tak napisze, nie badz obrazony, ale jezeli to co Ty zrobiles nazywasz donica, to jak nazwac to co jest w tym linku ?

Pozdrawiam Roman

http://www.hhpots.com/
Awatar użytkownika
fawin
Posty: 186
Rejestracja: 31 lip 2007, 15:17
16
Imie i nazwisko: Krystian P.
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Ustroń

Post autor: fawin »

to co w tym linku jest to bym nazwal 200 razy lepsza doniczka.
Nastepnym razem sprobuje sposobem mistrzow z Chin i Japoni jak napisal Anarhis, chociaz nie wiem dokladnie jak wyglada ta technika, ale moze ktos ma linki do tego.
"Nie wywyższaj się, nie unoś, bądź skromny, szanuj innych i Ty będziesz szanowany"
Awatar użytkownika
romanb
Posty: 252
Rejestracja: 23 paź 2005, 21:07
18
Lokalizacja: Grudziadz

Post autor: romanb »

Hi :-)

Obejrzyj prosze tego linka, moze to Tobie wyjasni niektore sprawy zwiazane z powstawaniem donic.

Przyjemnego ogladania.

Roman
Awatar użytkownika
romanb
Posty: 252
Rejestracja: 23 paź 2005, 21:07
18
Lokalizacja: Grudziadz

Post autor: romanb »

Tego mialem na mysli :razz:

http://www.yamadori-bonsai.de/c/07/07.htm


Roman
Awatar użytkownika
Anarhis
Posty: 113
Rejestracja: 12 wrz 2006, 14:03
17
Imie i nazwisko: Grzegorz Sz
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Piekary ÂŚlÂąskie

Post autor: Anarhis »

No więc tak - wpisałem do wyszukiwarki "world of bonsai lindsay farr's episode" i w jednej z pierwszych pozycji znalazłem linki do 18 epizodów:
http://www.bonsaifarm.tv/content/category/4/15/51/
Pościągaj sobie to, bo niewiem, w którym odcinku było o donicach ale z tego co pamiętam to w kilku z nich.
Wszystko ma swoje dwie strony...
Awatar użytkownika
fawin
Posty: 186
Rejestracja: 31 lip 2007, 15:17
16
Imie i nazwisko: Krystian P.
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Ustroń

Post autor: fawin »

dzieki wszystkim za .
"Nie wywyższaj się, nie unoś, bądź skromny, szanuj innych i Ty będziesz szanowany"
Awatar użytkownika
Kamil
Administrator
Posty: 2780
Rejestracja: 19 lip 2004, 10:33
19
Imie i nazwisko: Kamil Jackiewicz
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Reńska Wieś
Kontakt:

Post autor: Kamil »

Obojetnie jakie te doniczki Krystiana sa ale chwala mu za to, ze zajal sie wlasnie tym a nie np. demolowaniem cudzej wlasnosci...
Pozdrawiam,
Kamil Jackiewicz
Awatar użytkownika
fawin
Posty: 186
Rejestracja: 31 lip 2007, 15:17
16
Imie i nazwisko: Krystian P.
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Ustroń

Post autor: fawin »

dzieki Kamil :-) , doniczka moja juz lepiej wyglada po przypilowaniu i ma dorobione nozki 8), jak wyschnie to wrzuce fotki
Awatar użytkownika
wwoadas
Posty: 578
Rejestracja: 06 mar 2006, 19:22
18
Imie i nazwisko: Adam Filipiak
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Milanówek

Post autor: wwoadas »

Dzisiaj sobie troche podlubalem w glinie :wink: Ponizej efekty mojej pracy, jednak obowiam sie, ze podczas wypalanie moze popekac :cry: jak Wam sie podoba? :-)
Załączniki
Kopia IMG_6143.jpg
Kopia IMG_6143.jpg (31.48 KiB) Przejrzano 9762 razy
Kopia IMG_6144.jpg
Kopia IMG_6144.jpg (36 KiB) Przejrzano 9764 razy
Kopia IMG_6142.jpg
Kopia IMG_6142.jpg (22.5 KiB) Przejrzano 9764 razy
Kto się nie rozwija, ten się cofa.
Młody
Posty: 266
Rejestracja: 02 wrz 2007, 18:44
16
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Młody »

całkiem kurde niezła, narobiłeś się chyba niemało co? xD mi się podoba. pozdro
It's nice to be important but it's more important to be nice !

Pozdrawiam Marek Zieleniak
ODPOWIEDZ