Tanuki

Ogólnie o tematyce bonsai.
Awatar użytkownika
Gohan
Posty: 410
Rejestracja: 02 kwie 2005, 18:24
19
Lokalizacja: Siedlce

Tanuki

Post autor: Gohan »

Pytanie kieruje raczej do bardziej zaawansowanych hodowcow... czy ktos probowal tej techniki? i mam kilka pytan...

czy te martwe drewno ,ktore jest doczepiane jest konserwowane?
i czy roslina ma za zadanie zrosnac się z martwym drewnem? jak to jest ?
Obrazek

Pozdrawiam,
Marcin Popek
vofkoo

Post autor: vofkoo »

no wlasnie niech sie wypowie ktos doswiadczony bo tez mam zamiar wkomponowac "drewienko" w mojego jalowca :-o
Awatar użytkownika
PiotrMochocki
Posty: 774
Rejestracja: 23 gru 2005, 08:07
18
Lokalizacja: Radom

Post autor: PiotrMochocki »

Był kiedys temat poruszany o tym byly rózne strony podawane,za czasów Ś.P Dziadka
----Co Cię nie zabije,to Cie wzmocni----Pozdrawiam Piotr Mochocki
Awatar użytkownika
fidelpatcha
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 769
Rejestracja: 11 maja 2006, 09:02
18
Imie i nazwisko: Damian Skiba
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Siemianowice

Post autor: fidelpatcha »

Mam małe krzywe drzewko, ale to chyba jeszcze nie bonsai...
Damian S.
Noriko

Post autor: Noriko »

Mnie sie to osobiście nie podoba...tzn. nie to że nie wygląda to ładnie, ale traktuję to tak jak np. szczepione drzewka na bonsai i tym podobne shity...
Awatar użytkownika
Bolas
wspieram forum (srebro)
wspieram forum (srebro)
Posty: 2441
Rejestracja: 20 lis 2004, 18:03
19
Imie i nazwisko: Boleslaw Wujczyk
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Post autor: Bolas »

Cala sztuka wg mnie polega bardziej na tym zeby widz nie wiedzial w ktorym miejscu laczy sie wlasnie martwe dodane drewno do zywej rosliny. Takie rosliny jak te w linku powyzej dla mnie to nie tanuki to taki trik iluzjonisty.
Ponizej prezentuje wg mnie mistrzowskie wykonanie Tanuki przez Włodzimierza Pietraszko. Mozna przygladac sie nań ze wszystkich stron i tylko wprawne oko zauwazy gdzie "dodane" drewno laczy sie z naturalnymi jinami i roslina.
Załączniki
tanuki.JPG
tanuki.JPG (45 KiB) Przejrzano 12726 razy
Pozdrawiam
Bolesław Wujczyk
Awatar użytkownika
Gohan
Posty: 410
Rejestracja: 02 kwie 2005, 18:24
19
Lokalizacja: Siedlce

Post autor: Gohan »

rzeczyiwscie dobra robota... Bolas moglbys troche wiecej powiedziec o tanuki? jak jest z konserwacją drewna? i czy te drzewko moze byc "sprochniale" na dniach wrzuce kawalek martwego drewna ktore wg mnie jest bardzo dobre do tej technuiki....
Obrazek

Pozdrawiam,
Marcin Popek
Awatar użytkownika
Bolas
wspieram forum (srebro)
wspieram forum (srebro)
Posty: 2441
Rejestracja: 20 lis 2004, 18:03
19
Imie i nazwisko: Boleslaw Wujczyk
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Post autor: Bolas »

Mysle ze w niedlugim czasie ukaze sie artykól na stronie PAB od osob bardziej doswiadczonych.
Pozdrawiam
Bolesław Wujczyk
Awatar użytkownika
wwoadas
Posty: 578
Rejestracja: 06 mar 2006, 19:22
18
Imie i nazwisko: Adam Filipiak
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Milanówek

Post autor: wwoadas »

Ja zawsze chcialem zrobic cos w tym stylu, ze winorosl lub jakis bluszcz oplesc na jakims martwym drzewie. Zrobilem tak dla proby i zobaczymy co z tego wyjdzie. Ponizej przedstawiam wam zdjecie tego czegos (trzeba poukladac jeszcze galazki, ale to dopiero jak sie przyjmie) powiedzcie czy jest cos w tym?
Załączniki
Kopia IMG_3768.jpg
Kopia IMG_3768.jpg (48.75 KiB) Przejrzano 12581 razy
Ostatnio zmieniony 14 cze 2006, 07:51 przez wwoadas, łącznie zmieniany 1 raz.
Nelchael

Post autor: Nelchael »

To jest polski bluszcz, a nie winorośl :).
IMO pnącze na podpórce ma z Bonsai, nawet Tanuki, niewiele wspólnego.
Awatar użytkownika
Bolas
wspieram forum (srebro)
wspieram forum (srebro)
Posty: 2441
Rejestracja: 20 lis 2004, 18:03
19
Imie i nazwisko: Boleslaw Wujczyk
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Post autor: Bolas »

No i te niezabezpieczone drewno brzozy tez długo sie nie utrzyma tym bardziej ze nie jest okorowane. Pozatym nim bluszcz zrosnie sie z martwa brzoza to tak jak wspominalem ona padnie :D
Pozdrawiam
Bolesław Wujczyk
Awatar użytkownika
Tomek
Posty: 783
Rejestracja: 12 mar 2005, 22:21
19
Lokalizacja: GdaĂąsk
Kontakt:

Post autor: Tomek »

Adaś jak tak bardzo Tobie zależy na zrobieniu na próbę tanuki to wybierz się do sklepu akwarystycznego i kup sobie już wypreparowany kawałek drewna :wink:
Pozdrawiam
Tomek Dzieninis
vofkoo

Post autor: vofkoo »

tedunio a moglbys napisac jak sie preparuje drewno do zrobiena tanuki??
Awatar użytkownika
wwoadas
Posty: 578
Rejestracja: 06 mar 2006, 19:22
18
Imie i nazwisko: Adam Filipiak
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Milanówek

Post autor: wwoadas »

chcialem sie tylko zapytac czy tak mozna:PP a pozatym to i tak juz zdycha bo troche ta brzoza lezala na ziemi zanim ja znalazlem. Moze kiedys znajde jakis fajny kawalek drewana i co "wykrece". A mam jeszcze jedno pytanie: Jak abezpieczyc taki kawelek drewna?

@ Bolas Jest okorowane tylko ten kawalek gdzie sie wydaje, ze nie jesto to kawalek jemioly:D
Awatar użytkownika
PiotrMochocki
Posty: 774
Rejestracja: 23 gru 2005, 08:07
18
Lokalizacja: Radom

Post autor: PiotrMochocki »

Czasami warto pochodzić bo zoologicznych,sa piekne korzenie do akwari,spore ciekawe,czasami po lasach jak sie jakies drzewo przerwóci mozna uciac jego korzen w jakims ciekawym miejscu.Fantazja tylko :wink:
----Co Cię nie zabije,to Cie wzmocni----Pozdrawiam Piotr Mochocki
Awatar użytkownika
fidelpatcha
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 769
Rejestracja: 11 maja 2006, 09:02
18
Imie i nazwisko: Damian Skiba
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Siemianowice

Post autor: fidelpatcha »

Jako że tanuki to chyba najszybszy sposób na osiągnięcie ciekawego efektu, a ja dopiero zaczynam i wiadomo z cierpliwością na początku bywa ciężko, też interesuje mnie ten pomysł.

Znalazłem w necie trochę informacji, ale jak to bywa, pojawia się wiele niejasności i pytań.
Podają że:

Nie każde drewno się nadaje, musi być wystarczająco zbite i twarde. Jako że martwe drewno będzie miało kontakt z wilgocią, tanuki jest jedynie inwestycją tymczasową.
Jednak podaje się, że w efekcie drzewko zrasta się z martwą częścią, więc co gdy martwa część się "zużyje"?

Aby zapobiec gniciu, niektórzy zalecają preparaty konserwujące do drewna i siarczan wapnia, zwłaszcza w części znajdującej się w ziemi. Podaje się jednak, że należy uważać by środki te nie przedostały się do gleby i nie uszkodziły żywej rośliny.
Jak połączyć w takim razie te dwie sprzeczności - zabezpieczenie zwłaszcza części zakopanej z ochroną rośliny?

Autorzy jednego z artykułów jako przykład na materiał podali kawałek drewna jałowca znaleziony na pustyni i nie było wzmianki o konieczności konserwowania drewna - wybiera się ktoś na pustynię? :wink:

Podaliście pomysł zakupu w zoologicznym - tylko jak zakonserwowane jest drewno? Wydaje mi się, że jest ono przewidziane do terrariów, a nie akwariów (mogę się mylić). Więc czy aby przy kontakcie z wilgocią, z takiego drewna do gleby nie przedostanie się jakieś paskudztwo?
Mam małe krzywe drzewko, ale to chyba jeszcze nie bonsai...
Damian S.
Awatar użytkownika
PiotrMochocki
Posty: 774
Rejestracja: 23 gru 2005, 08:07
18
Lokalizacja: Radom

Post autor: PiotrMochocki »

Ja dajac korzen mojemu legwanowi zielonemu,który musi miec duza wilogoc wygotowalem w cieplej wodzieposypalem troche sola i wsadzilem do piekarnika nie pamietam na ile ,ale sprawowal sie b.dobrze
----Co Cię nie zabije,to Cie wzmocni----Pozdrawiam Piotr Mochocki
MateuszT
Posty: 74
Rejestracja: 21 lis 2005, 17:37
18
Lokalizacja: Luboń

Post autor: MateuszT »

Korzeń kupiony w zoologicznym jak najbardziej jest zakonserwowany i przystosowany do kontaktu z wilgocią. Sam takie korzonki miałem kilka lat w akwarium, a teraz leżą sobie w piwnicy i czekają, aż się za nie wezmę :wink: . Samemu nie radzę przygotowywać korzeni, bo rzeczywiście jest to dość trudne i pracochłonne. Na allegro jest spory wybór, ceny nie są aż takie wysokie, a i drewno przystosowane do ciągłego kontaktu z wodą.

Może takie tanuki nie przetrwa kilkuset lat, ale kilkanaście na pewno :-)
Pozdrawiam
Mateusz Topolanek :wink:
Awatar użytkownika
fidelpatcha
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 769
Rejestracja: 11 maja 2006, 09:02
18
Imie i nazwisko: Damian Skiba
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Siemianowice

Post autor: fidelpatcha »

I znów z netu...
Przepis na przygotowanie drewna - ze strony akwarystycznej, z zaznaczeniem, że stosować na własne ryzyko.

Drewno moczy się w gorącej wodzie z dodatkiem wybielacza !! ok 10% - czas moczenia zależny od wielkości. Następnie zeskrobuje wierzchnią warstwę i płucze.
I znów moczenie, czyszczenie, płukanie.
Teraz moczy się w preparacie wiążącym chlor w proporcjach dwukrotnych niż podają na opakowaniu (znalazłem takie preparaty na stronach akwarystycznych)
Ponowne moczenie w samej gorącej wodzie.
Suszenie

Metoda dla akwarystów, więc liczę, że skoro ryby mają z tym żyć to i drzewkom nie powinno zaszkodzić.
Przytaczam, by ktoś "wielowiedzący" wypowiedział się. Może jednak jest to zabójstwo dla drzewka...?
Mam małe krzywe drzewko, ale to chyba jeszcze nie bonsai...
Damian S.
Awatar użytkownika
Gohan
Posty: 410
Rejestracja: 02 kwie 2005, 18:24
19
Lokalizacja: Siedlce

Post autor: Gohan »

Obrazek

nadaje sie?
Obrazek

Pozdrawiam,
Marcin Popek
ODPOWIEDZ