Rhus typhina [sumak octowiec]

Ogólnie o tematyce bonsai.
Nas

Rhus typhina [sumak octowiec]

Post autor: Nas »

Dlaczego jest to tak słabo popularny gatunek wśród bonsaistów? Czyżby jego pielęgnacja była tak trudna?

Jest to jedno z moich ulubionych drzew w naturze, a od kiedy interesuję się sztuką bonsai, niewiele o nim słyszałem - choćby na tym forum, wpisując nazwę wyskakują 2 tematy, przy czym jeden traktuje o drzewku w naturze, a drugi zahacza o temat sumaka jedynie przy okazji dyskusji o literatach...

Czy ktoś z Forumowiczów hoduje sumaka jako bonsai?
Awatar użytkownika
Corfe
Posty: 707
Rejestracja: 07 wrz 2004, 21:46
19
Imie i nazwisko: Michal Golebiowski
Województwo: opolskie

Post autor: Corfe »

Sumak rzeczywiście wydawać by sie mogło jest gatunkiem świetnie "wykręconym" ...dojrzałe drzewa wyglądają bardzo inspirująco..
Do plusów tego gatunku zaliczyć można tez łatwość w gojeniu ran , podatność na formowanie poprzez cięcie i wytrzymałość na niesprzyjające warunki glebowe jak i stanowiskowe..

Minusem są dość duże liście złożone ...oraz podatność na wypuszczanie pędów z korzeni , osobiście zrezygnowałem z prowadzenia tego gatunku w donicy ze względu na spore rozmiary które muszą harmonijnie współgrać z wielkością liści..
Michał Gołębiowski
www.naturalfine.com
Nas

Post autor: Nas »

Tak właśnie myślałem, że duże liście no i też podczas kwitnienia pewnie dziwnie by wyglądała miniaturka.... - tzn. nieproporcjonalnie. Ale gdyby udało się pomniejszyć wszytskie elementy to efekt byłby super, bo wg mnie to piękne drzewo. (a jakie miłe w dotyku :-) :-) :-) )
PatrykRadulak
Posty: 262
Rejestracja: 19 gru 2005, 16:23
18
Lokalizacja: Kalisz

Post autor: PatrykRadulak »

Oto przykład:
Załączniki
Sumac_large.jpg
Sumac_large.jpg (26.25 KiB) Przejrzano 4525 razy
Artysta jest ÂźrĂłdÂłem dzieÂła. DzieÂło jest ÂźrĂłdÂłem artysty.
Nas

Post autor: Nas »

No właśnie to drzewko pojawiło się już na forum podczas dyskusji o literatach:

Obrazek
Awatar użytkownika
AnnaDorota
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 1444
Rejestracja: 22 lip 2004, 14:34
19
Lokalizacja: Zawiercie

Post autor: AnnaDorota »

Ale okazuje się, że liście jednak dość łatwo zmniejszyć - aż byłam zdziwiona. No i te kolory na jesień...
Anna Dorota
ODPOWIEDZ