Co sÄ…dzicie o figurkach w doniczce?

Ogólnie o tematyce bonsai.
Nas

Co sÄ…dzicie o figurkach w doniczce?

Post autor: Nas »

Jakie jest Wasze zdanie na temat dodatkowych ozdób w postaci specjalnych figurek przedstawiających np. wędkarza pod drzewem?

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Wg mnie ma to i plusy i wady, np:

Z jednej strony na pewno ciekawie to wygląda, bo zachowane są proporcje i fajnie podkreśla, że bonsai to miniatury tych olbrzymów spotykanych na co dzień.

Z drugiej jednak strony bonsai to sztuka sama w sobie i nie powinno się już wprowadzać tego typu ozdobników, bo odciagamy wzrok oglądającego od głównej atrakcji jaką ma stanowić przecież roślina.

Mimo wszystko mi się podobają te figurki, a Wy co sądzicie?
Awatar użytkownika
kuchar
Posty: 61
Rejestracja: 24 lis 2005, 20:03
18
Lokalizacja: zduńska wola

Post autor: kuchar »

a gdzie mozna nabyc takie figurki?? pozdrawiam
www.pajacyk.pl pomĂłż głodnym dzieciom...
pozdrawiam DAMIAN
ArturRosa

Post autor: ArturRosa »

Np. allegro
Nas

Post autor: Nas »

No własnie te zdjęcia, które zamieściłem pochodzą z allegro i tam je zobaczyłem pierwszy raz. Dlatego założyłem taki temat, bo oprócz Allegro nigdzie nie widziałem na żadnych zdjęciach, aby ktoś stosował je. Obecnie jest z 5 czy 6 aukcji z różnymi, mi się nabardziej podobają te z wędkarzami. Troszkę jednak wg mnie drogie - 40 i 50 zł...

Wpisz "figurka bonsai" w wyszukiwarce allegro.
acer6

Post autor: acer6 »

Chińczycy często do swoich pengingów (czy jakoś inaczej na to wołaja :wink:) figurki i innego rodzaju "ozdoby" .

Moim zdaniem jest to kicz i tylko to szpeci drzewka . Chociaż przy marketsai można się zastanawiać ... co jest bardziej tandetne : drzewko? figurka? czy połączenie tych obu dzieł "sztuki" .

Za 40-50 zata można kupić mnóstwo ciekawych rzeczy !! (np. Kilka ładnych drzewek ze szkółki ,sporo drutu , albo odłożyć sobie na obcęgi :D ).
Awatar użytkownika
romanb
Posty: 252
Rejestracja: 23 paź 2005, 21:07
18
Lokalizacja: Grudziadz

Post autor: romanb »

Czesc. Takie figurki szpeca poprostu cala kompozycje drzewo-donica Obejrzyjcie zdjecia z renomowanych wystaw jak Gingo, Noelander Trophy itp <font color="#FF0000">napewno //ort</font> nie znajdziecie ani jednego drewa z figurka.
To wyglada poprostu tandetnie,ale jak ktos lubi...............
Kazdy robi co uwaza,prawda ?
Awatar użytkownika
tigra
Posty: 19
Rejestracja: 17 sie 2005, 19:25
18
Lokalizacja: Koszalin

Post autor: tigra »

Myślę, że nie należy dyskutować o gustach. Prawo nie zabrania umieszczania figurek i pod i obok i gdziekolwiek indziej w pobliżu drzewka. A czy są ładne? Nie to ładne, co ładne, ale co się komu podoba! Wbrew pozorom - kicz to też sztuka.
Pozdrawiam, Ewa
Awatar użytkownika
piotr brozek
Posty: 68
Rejestracja: 08 kwie 2005, 18:51
19
Imie i nazwisko: Piotr
Województwo: małopolskie
Lokalizacja: N. SÂącz
Kontakt:

Post autor: piotr brozek »

I tu sie zgadzam z Ewą.
Kicz stworzyli krytycy a oni zajmują sie dyskusją
Awatar użytkownika
jacenty_3
Posty: 515
Rejestracja: 19 paź 2004, 22:52
19
Lokalizacja: BiaÂła Podlaska

Post autor: jacenty_3 »

A co sądzicie o figurkach większych od drzewka ??

Prezentowana figurka ma wysokość 3,5 cm !
Załączniki
Drzewka tego nie trzeba podlewaĂŚ, a przycina Go  ...
Drzewka tego nie trzeba podlewaĂŚ, a przycina Go ...
figurka wys. 0,035 m.jpg (17.42 KiB) Przejrzano 10699 razy
Bonsaiœci ca³ego œwiata ³¹czcie siê !!

Pozdrawiam!
Robert Kotyra
Awatar użytkownika
PiotrMochocki
Posty: 774
Rejestracja: 23 gru 2005, 08:07
18
Lokalizacja: Radom

Post autor: PiotrMochocki »

Wie Pan to wszystko zależy od gustu i do kto lubi.Są ludzie którzy lubia te figurk-1 wola jak jest sam człowiek,2 zaś wolą jak łowi ryby,czy podcina drzewko.Tak samo można porównać te figurki do bonsai-1 żyje tym,kocha,jest to jega wielkapasja-a 2 spyta sie po co ingeruje w nature.
Także to trzeba sie liczyc także z czyms gustem.Mnie ogólnie SAME figurki nie przyszkadzają,ale jeśli są takie przy drzewko że łowi rybki-nie przepadam za tym :-)
Pozdrawiam!
----Co Cię nie zabije,to Cie wzmocni----Pozdrawiam Piotr Mochocki
marta

Post autor: marta »

jak dla mnie to mozesz sobie nawet powkladac tam muszelki z morza lub naklasc tam kasztanów lub orzechów laskowych to dopiero bedzie orginalnosc
Nas

Post autor: Nas »

marta pisze:jak dla mnie to mozesz sobie nawet powkladac tam muszelki z morza lub naklasc tam kasztanów lub orzechów laskowych to dopiero bedzie orginalnosc
No muszelki itd nie bardzo wg mnie - bo to psuje proporcje, kasztan sprawiałby wrażenie ogrooomnego kasztana :), a właśnie chodzi o to, żeby to wyglądało jak cały pomniejszony wycinek, taki który mógłby znaleĽć odzwierciedlenie proporcjonalne w "normalnym" niezminiaturyzowanym świecie.
garas

Post autor: garas »

Witam,
powiem Wam to co słyszałem, a mianowicie to, że na jednej z większych wystaw w Europie (nie pamiętam w tym momencie której) na gałęzi drzewka siedziała sobie postać panienki (czytającej sobie książkę chyba) i wyglądało to bardzo atrakcyjnie.
Pomijam fakt, że jako dodatki/akcenty dodaje się wiele różnych przedmiotów-włączając figurki ludzi i zwierząt.

Myślę, że nie do końca wiecie o co w tym chodzi i dlatego się temu sprzeciwiacie. Może jakbyście zobaczyli jakiś przykład zmienilibyście zdanie...

Bez urazy of kors.
Cangi
Posty: 38
Rejestracja: 26 sty 2006, 10:33
18
Lokalizacja: Jaworzno

Post autor: Cangi »

Ja widziałem nie jeden raz w lesie prz drodze atrakcyjne dziewczyny, ale na gałęzi????????????????
Pierwszy raz o takim czymś słyszę.
Awatar użytkownika
AnnaDorota
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 1444
Rejestracja: 22 lip 2004, 14:34
19
Lokalizacja: Zawiercie

Post autor: AnnaDorota »

I pewnie niekoniecznie czytały książki, co?
Anna Dorota
Awatar użytkownika
Corfe
Posty: 707
Rejestracja: 07 wrz 2004, 21:46
19
Imie i nazwisko: Michal Golebiowski
Województwo: opolskie

Post autor: Corfe »

Niektóre figórki to nie tyle do bonsai , co jako dodatek gdzieś koło , zamiast kusamono..
Michał Gołębiowski
www.naturalfine.com
Czyżu

Post autor: Czyżu »

Według mnie niektóre egzemplarze są ciekawe, w sensie te małe. z tymi dużymi to lekka przesada, ale jak to się mówi "o gustacvh się nie dyskutuje". Osobiście uważam że każde drzewko formowane jest według koncepcji każdego z nas i dlatego czy wsadzę sobie tam petarde czy też jakiegoś samuraja czy grubaska to moja koncepcja. Oczywioście na pokazach oceniane sa chyba same drzewka, i cała uwaga ogladajacych powinna być zwrócona na drzewko, jego harmonie a nie ozdóbki, które dobieramy w/g własnego uznania. Ale to tylko moja koncepcja i kazdy z was się może z nią nie zgodzić.

Pozdrawiam - Łukasz -Czyżu
acer6

Post autor: acer6 »

ażde drzewko formowane jest według koncepcji każdego z nas i dlatego czy wsadzę sobie tam petarde czy też jakiegoś samuraja czy grubaska to moja koncepcja.
Dodatki powinny się uzupełniać z tym co najwazniejsze ,wiadomo kazdy ma własny gust i jak chce może sobie koło drzewka postawić ogrodowego krasnala :wink: .
na pokazach oceniane sa chyba same drzewka, i cała uwaga ogladajacych powinna być zwrócona na drzewko, jego harmonie a nie ozdóbki, które dobieramy w/g własnego uznania. Ale to tylko moja koncepcja i kazdy z was się może z nią nie zgodzić.
OKA ,ale należy z tym bardzo uważać ,bo mozna tym zakłócic całą kompozycje i stwożyć wrażenie kiczu .

Moim zdaniem w pierwszej kolejności trzeba się skupić na stylizacji drzewek ,dobieraniu donic , stopniowym poznawaniu zasad kompozycji , harmoni elementów ; a jeśli osiągniesz w tym wysoki poziom możesz bawić się figurkami i innymi akcentami .
Awatar użytkownika
Bolas
wspieram forum (srebro)
wspieram forum (srebro)
Posty: 2441
Rejestracja: 20 lis 2004, 18:03
19
Imie i nazwisko: Boleslaw Wujczyk
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Post autor: Bolas »

Temat dosc kontrowersyjny dlatego uwazam ze figurki jako dodatki-kusamono jak najbardziej ale te wszystkie chinskie pierdoły troszke mnie raza. Oczywiscie jesli jest figurka ustawiona pieczolowicie i z wyczuciem formy to wszystko gra ale przewaznie tak nie jest. Do tego co wspominał Garas to dodam ze tak własnie powstawaly auta wkomponowane w drzewko. Upust wyobrazni modelarzy.
Figurki-kusamono (szczegolnie te metalowe) przedstawiaja kunszt wykonania i uwazam ze sa przepiekne.
Pozdrawiam
Bolesław Wujczyk
Awatar użytkownika
Corfe
Posty: 707
Rejestracja: 07 wrz 2004, 21:46
19
Imie i nazwisko: Michal Golebiowski
Województwo: opolskie

Post autor: Corfe »

Bolas ..popraw mnie jeśli się mylę ale
"kusamono" to dodatki roślinne , natomiast te figurki to "tenpai"
Michał Gołębiowski
www.naturalfine.com
ODPOWIEDZ