Strona 1 z 1

ziemia do bonsai

: 17 sty 2006, 15:08
autor: Czyżu
Ostatnio widzialem w pewnym sklepie w takim małym ładnym woreczku (no zdradzę gdzie - w tesko czy w obi :) ) gotową ziemię do bonsai. Moje pytanie to czy to po prostu zwykła ziemia czy też miesznka. Widzialem też u Kamila w sklepie ziemię i zastanawiam sie czy to ta sama miesznaka czy też kamil sam miesza. Z góry dzięki za odpowiedz. ??

Z pozdrowieniami - Łukasz (Czyżu)

: 17 sty 2006, 22:09
autor: Kamil
Nie pisze na worku z jakich skladnikow sklada sie poszczegolna ziemia?

Odnosnie mojej ziemi... ze pisze "Gotowa ziemia do Bonsai mieszana przez znawce tej sztuki." nie oznacza od razu, ze ja ja mieszam :) Miesza ja W. M. Busch z DĂźsseldorfu, ktory Bonsai zajmuje sie juz kilkanascie lat...

: 18 sty 2006, 08:02
autor: Czyżu
Sprawdzę jak teraz bede we wrocłąwiu, bowiem jak tu wyczytałem na forum nie ingferujac zbytnio w byłę korzeniową można przasadzić wiąza drobnolistnego do większego pojemnika. I właśnie z tego powodu szukam ziemi. Zastanawiam się nad miesznką ziemi akadama i właśnie tej twojej Kamilu lub tej z tego sklepu. A może wy znacie jakąś lepszą mieszankę do wiąza.
Gdzieś znalazłem miesznkę Ziemia Darniowa/ Torf/ drobny piasek 1:1:1

A jeśli można wiedzieć jakie składniki wchodzą do twojej Kamilku.

z pozdrowieniami Łukasz - :shock: Czyżu

: 18 sty 2006, 10:18
autor: PiotrMochocki
Tzn nie rozumiem?Mieszanka Akadamy?Nie ma czegos takiego,Akadama ma nam słuzyc tylko jako drenaż by zbędna woda nie pozostawała w srodku chodzi tu o przepuszczalnosć.A w mieszance Kamila znajduje sie:bims,ziemia,akadama.Tylko w tym przypadku też przydał by sie jeszcze drenaz mimo że w mieszance juz jest akadama
Pzdr

: 18 sty 2006, 10:59
autor: Martin
Arke, - akadama to rodzaj podłoża do bonsai o dobrych walorach "trzymania" wody (co jest szczególnie ważne w przypadku płaskiej donicy) jednocześnie pozwalając na dostęp tlenu do korzeni i może być używana jako mieszanki z innymi składnikami (dobranymi dla poszczególnych gatunków drzew), ale bardzo często spotyka się drzewka bonsai posadzone tylko i wyłącznie w akadamie (zwłaszcza starsze egzemplarze).
Przy odpowiednim nawożeniu (akadama jest pozbawiona wartości odżywczych) uprawa w samej akadamie daje piorunujące efekty !!.
Jako drenaż można jej używać ale moim zdaniem jest to przerost formy nad treścią - po co do drenażu stosować tak drogi materiał jak z powodzeniem można zastosować keramzyt, potłuczoną cegłę, żwir itp....

Także dobrze by było jakbyś nie wyrażał tak ostatecznych opinii bo wprowadzasz ludzi w błąd (a jako początkujący możesz się mylić... )

: 18 sty 2006, 11:00
autor: acer6
Akadama ma nam słuzyc tylko jako drenaż
Nie .
ylko w tym przypadku też przydał by sie jeszcze drenaz mimo że w mieszance juz jest akadama
Tak . ale dranaż to nie tyle składnik mieszanki co warstwa na samym spodzie.
Po co ludzie by kupowali by drogą akadamę ? żeby mieć dranaż ? :wink:
Na dno możesz wsypać np. żwir .

: 18 sty 2006, 14:54
autor: PiotrMochocki
To przepraszam za wprowadzenie w bład.Nie chciałem :wink: Dziekuje że mnie poprawiliście

: 18 sty 2006, 16:20
autor: Deoos
Sorry, ale czegoś nie rozumiem. Bo z jednej strony piszecie, że akadama nie jest stosowana jakos drenaż i z tego co do tej pory wiedziałem to oczywiście się zgadzam. Ale jak spojrzę na ofertę w sklepie Kamila, to w opisie "Gotowej ziemii do bonsai" jest napisane: "Prosze jednak o tym pamietac, ze najpierw powinno sie w doniczce ulozyc drenaz (np. z akadamy) a dopiero potem ziemie." Więc jak to w końcu jest? Czy akadama ma właściwości przepuszczające wodę?

: 18 sty 2006, 20:00
autor: Kamil
Tak Wojtku, akadama przepuszcza wode. Moim zdaniem akadama ma ta zalete nad roznego rodzaju kamieniami jako drenaz, ze gromadzi rowniez w sobie wode. W ten sposob miejsce w doniczce jest lepiej wygospodarowane.

: 19 sty 2006, 10:45
autor: AnnaDorota
A ja jednak sugerowałabym (początkującym zwłaszcza) drenaż "po bożemu", ze żwirku.

: 19 sty 2006, 14:45
autor: Czyżu
Widzę że moje pytanie wzbudziło dyskusję a to tylko przez to że nie wpisałem „i” w sensie, że myślę nad stworzeniem dla mojego wiąza gleby z: mieszanki ziemi ze sklepiku Kamila i (plus) ziemi akadama (wzbogacić ją), tylko że wtedy nie znałem składu mieszanki ze sklepiku.

Dlatego koledzy poprawcie mnie jeżeli się mylę. Chciałbym to wszystko odnieść do mojego wiąza którego zamierzam przesadzić – bez ingerencji w bryłę korzeniową do większego pojemnika. (uzupełnić wolną przestrzeń w donicy).

Drenaż należy zrobić wedle wyboru: z drobnego keramzytu lub ziemi akadama. A co do gleby czy przedstawiona wyżej przezemnie mieszanka zaproponowana przez W. Pietraszkę jest dobra ? czy też lepiej nadaje się do tego ziemia Kamila wzbogacona nieco większą dawką akadamy (czy tez w tej mieszance jest wystarczająca jej ilość). Ale z tego co tu wyczytałem akadamy nigdy za wiele. Także przepraszam że zboczyłem z głównego tematu, ale w tym celu go założyłem.

Z z tego co tu wyczytałem zazwyczaj świeżej ziemi nie powinno się nawozić z początku, ( oczywiście wiem że w zimie nie można nawozić) bowiem zawiera w sobie odpowiednią ilość niezbędnych roślinie wartości odżywczych. ( i pewnie też tak jest w przypadku ziemi ze sklepiku) ale co w przypadku gdy większą zawartość mieszanki stanowi ziemia akadama ( która rozumiem jest jałowa ( nie zawiera wartości odżywczych, albo jest ich bardzo mało). To co zrobić w takim przypadku.

Z góry dziękuję za rozwianie moich wątpliwości.

Z pozdrowieniami Łukasz – Czyżu.

: 19 sty 2006, 20:57
autor: Kamil
Jaka ziemie wybierzesz to zalezy od Ciebie. Pan Pietraszko zna sie przeciez na rzeczy i nie proponowalby zadnej "tandety".
Odnosnie nawozenia. Nie nawozi sie na poczatku z innego powodu, a mianowicie przez fakt, ze korzenie sa naruszone (zranione/poprzycinane).