Klon Palmowy co i jak od podstaw - Proszę o .

Ogólnie o tematyce bonsai.
Zeus_pl

Klon Palmowy co i jak od podstaw - Proszę o .

Post autor: Zeus_pl »

Zamówiłem sobie dwie sadzonki klonu palmowego...z tego co narazie wiem to mają to być sterczące patyki minimum 20 cm...prosiłbym o kilka wskazówek zo z tym robić i jak sie tym opiekowac na poczatek zeby uzyskac zdrowe drzewko, które z czasem chciałbym jakos ukształtowac...
Awatar użytkownika
Kamil
Administrator
Posty: 2780
Rejestracja: 19 lip 2004, 10:33
19
Imie i nazwisko: Kamil Jackiewicz
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Reńska Wieś
Kontakt:

Post autor: Kamil »

Jak bedziesz mial zdjecie to pokaz ale ogolnie rzecz biorac to na kilka latek do duzej doniczki albo gruntu i jedynie go pielegnowac.
Pozdrawiam,
Kamil Jackiewicz
Awatar użytkownika
AnnaDorota
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 1444
Rejestracja: 22 lip 2004, 14:34
19
Lokalizacja: Zawiercie

Post autor: AnnaDorota »

Oczywiście do gruntu (jak najszybciej), dobrze zabezpieczone. I niech tam zostaną przez parę lat...
Anna Dorota
Zeus_pl

Post autor: Zeus_pl »

Jak tylko przyjdzie to cyknę zdjęcia ;)
Awatar użytkownika
kutny leszek
Posty: 65
Rejestracja: 14 paź 2005, 20:03
18
Imie i nazwisko: Leszek
Województwo: lubelskie
Lokalizacja: Biłgoraj
Kontakt:

Post autor: kutny leszek »

A tak na marginesie, to czy o tej porze roku jest sens kupować drzewka?
Awatar użytkownika
AnnaDorota
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 1444
Rejestracja: 22 lip 2004, 14:34
19
Lokalizacja: Zawiercie

Post autor: AnnaDorota »

Dla początkujacych - niewielki, zawsze jest niebezpieczeństwo przemarznięcia: podczas transportu i podczas przechowywania do wiosny... Zakładam że osoby doświadczone mają opanowane triki pozwalające utrzymać drzewko kupione teraz w dobrym zdrowiu.
Lepiej kupować na wiosnę takie bez pojemnika (z gołymi korzeniami) - do zimy zdążą się zaaklimatyzować, odbudować system korzeniowy i gałęzie, mniejsze prawdopodobieństwo ze na wiosnę zostaniemy z brązową martwą naturą.
Anna Dorota
Iwona
Posty: 56
Rejestracja: 01 sty 2006, 17:03
18

Post autor: Iwona »

Oj, Zeus, też zamówiłam. Też dopiero zaczynam i pewnie gdybym 2 dni temu trafiła na to forum, to poczekałabym do wiosny. Napisz, jak się ma twój klon i czy przeżył transport. :x Pozdrawiam
Allasar

Post autor: Allasar »

Witam wszystkich serdecznie!

Tak się składa, że ja też jestem laikiem i też mam klona palmowego (bardzo popularny na Allegro, a od czegoś trzeba zacząć).


Drzewko jest u mnie w domu od kilku tygodniu i póki co wypuściło pierwsze liście. Kilka gałązek przyciałem, by nie nachodziły na siebie (drzewko będzie formowane).

Problem polega na tym, że nie za bardzo wiem co ja mam teraz z ty drzewkiem robić. Nie było ono przeze mnie przesadzane (jeszcze).

Zdjęcia drzewka dostępne są pod tym adresem
Awatar użytkownika
Kamil
Administrator
Posty: 2780
Rejestracja: 19 lip 2004, 10:33
19
Imie i nazwisko: Kamil Jackiewicz
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Reńska Wieś
Kontakt:

Post autor: Kamil »

Gdy mina mrozy to posadz do ogrodka, zapomnij o nim, kup ksiazke, a jak bedziesz mial juz troche wiedzy to sie udaj do szkolki.
Pozdrawiam,
Kamil Jackiewicz
Santa

Post autor: Santa »

To witam w klubie! :wink: Ja też zamówiłam swojego klona i wygląda mniej więcej tak :roll:

Obrazek

No i tu nasuwa się moje pytanie: jak się nim opiekować żeby wypuścił pędy i gałązki? :roll:
Allasar

Post autor: Allasar »

Kamil pisze:Gdy mina mrozy to posadz do ogrodka, zapomnij o nim, kup ksiazke, a jak bedziesz mial juz troche wiedzy to sie udaj do szkolki.
Panie administratorze,
Czemu miałbym o nim zapomnieć?
acer6

Post autor: acer6 »

Drzewko jest u mnie w domu od kilku tygodniu i póki co wypuściło pierwsze liście.
Genialnie po prostu ,poza tym to są drobne ... nawet nie patyki i nie wiem co wy tu chcecie przycinać . To ma swobodnie ROSNˇĆ przez min. 3 lata .
Awatar użytkownika
Kamil
Administrator
Posty: 2780
Rejestracja: 19 lip 2004, 10:33
19
Imie i nazwisko: Kamil Jackiewicz
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Reńska Wieś
Kontakt:

Post autor: Kamil »

Allasarze, tak sie sklada, ze na naszym forum zwracamy po imieniu, dlatego zapomnij o administratorze. On jest tylko po to jak cos nabroisz albo nie dostosujesz sie do regulaminu (http://bonsai.kamcio.com/viewtopic.php?f=7&t=5045) - tak jak teraz zreszta...

Wracajac do tematu. Czemu masz o nim zapomniec? Tak jak wspomnial Michal, jest to patyk a nie material na bonsai.
Pozdrawiam,
Kamil Jackiewicz
Allasar

Post autor: Allasar »

No może i jest patyk, ale w takim wypadku z czego robi się bonsai?
Awatar użytkownika
AnnaDorota
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 1444
Rejestracja: 22 lip 2004, 14:34
19
Lokalizacja: Zawiercie

Post autor: AnnaDorota »

"Zapomnieć" znaczy tyle co "dać mu rosnąć przez długi długi czas" - w tym przypadku co najmniej 6-7 lat, powiedziałabym. Klony palmowe rosną bardzo wolno. A z czego się robi bonsai? Zerknij choćby na post "Hrab obycajny". Było tu już mase postów na temat jak posadzenie rośliny w doniczce wpwa na tempo jej wzrostu, pogrubianie się pnia itd.
W skrócie: jeśli zostawisz ten klon w doniczce, to w efekcie będziesz miał przez wiele lat jedynie długi, cienki patyk z moze kilkoma gałązkami... No i oczywiście: klon nadaje się tylko na dwór. Teraz za póĽno go tam wystawiać,, trzeba go niestety przechować w domu, w bardzo jasnym i chłodnym pomieszczeniu.
Anna Dorota
ODPOWIEDZ