Warsztaty a pory roku

Ogólnie o tematyce bonsai.
Awatar użytkownika
Sentinel
Posty: 127
Rejestracja: 16 maja 2005, 14:35
18
Imie i nazwisko: Bartosz K
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Warsztaty a pory roku

Post autor: Sentinel »

Czytając post informujący o zbliżających się warsztatach Bonsai w Łodzi nasunęło mi się znowu pytanie, które już kiedyś miałem zadać.
Ale od początku. Nigdy nie byłem udziału w czymś takim. Jak wyglądają takie imprezy?
Są przecież pory roku kiedy nie należy przesadzać albo wykonywać mocnych cięć. Czy tam ćwiczy się tylko elementy dozwolone dla danego gatunku w danej porze? Bo przeglądając zdjęcia mam wrażenie, że w ciągu jednego dnia bardzo dużo robi się przy drzewku. Tyle się przecież w sztuce bonsai mówi o właściwym czasie na poszczególne prace a warsztaty bywają wczesną wiosną, latem lub, jak teraz w Łodzi, na początku grudnia.
Nie zrozumcie tego postu jako krytyki takich imprez. Uważam, że to najlepsze miejsce do nauki i sam chętnie bym wziął w tym udział.
Pozdrawiam
Bartek
Ostatnio zmieniony 23 lis 2005, 16:08 przez Sentinel, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam
Bartek
Awatar użytkownika
AnnaDorota
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 1444
Rejestracja: 22 lip 2004, 14:34
19
Lokalizacja: Zawiercie

Post autor: AnnaDorota »

Hmmmm ja tu bardzo stronniczo się wypowiem, ale kto jak kto ale Darek Z. na pewno wie co robi :-) . Mam nadzieję, że ludzie mający doświadczenie w takich pokazach się tu dopiszą, bo faktycznie temat frapujący...
Anna Dorota
Awatar użytkownika
Pit
Posty: 390
Rejestracja: 17 sie 2004, 16:32
19
Imie i nazwisko: Piotr S.
Województwo: świętokrzyskie
Lokalizacja: Kielce

Post autor: Pit »

Właśnie, najlepiej gdyby Darek wyjawił jakieś plany, sprawa by się wyjaśniła.
A o tej porze roku można robić różne rzeczy, początkujacych mozna uczyć zasad drutowania, niekoniecznie na żywym drzewku, można przedstawiać zasady formowania i stylów, można (tak jak robimy to w Krakowie) przynosić swoje drzewka w celu kosultacji co do formowania wstępnego lub przeformowania. Zima to dobra pora aby przedrutować modrzewie i drzewa liściaste, można wtedy poradzić się kogos bardziej doświadczonego na takim spotkaniu. idt...
Piotr
darek

Post autor: darek »

Witam

Przepraszam że nie pisałem ,ale miałem problemy z komputerem i nawał pracy. A więc dlaczego tak póĽno ? Uważam że do 15 grudnia spokojnie można formować sosny,jałowce,świerki,bez szkody dla tych drzew , zresztą uczestniczyłem już w takich warsztatach właśnie o tej porze roku, formowaliśmy sosny.PóĽniej już nie polecam takich spotkań (chyba że teoretyczne) ponieważ wszystko zasypia i błędem by było jakiekolwiek formowanie.Następne warsztaty można rozpocząć pod koniec lutego, pod warunkiem przygotowania rośliny do takich zabiegów(wstawienie rośliny w cieplejsze miejsce, lekkie jej rozbudzenie ,aby ruszyły soki). Na takim grudniowym spodkaniu można drutować rośliny ale bez konieczności ich formowania(układania), chodzi o to aby nabrać wprawy we właściwym drutowaniu ,a z autopsji wiem że sprawia to wiele problemów. Drutowanie parami ,czy oszczędne drutowanie , to terminy które czasami są nie zrozumiałe ,a tego można się nauczyć właśnie na warsztacie np: o tej porze roku. Drutujący ma możliwoś póĽniej przemyślenia tego co zrobił i jak to zrobił , co <font color="#FF0000">napewno //ort</font> poprawi w przyszłości jego jakość zakładania drutów na innych rośłinach.
Awatar użytkownika
romanb
Posty: 252
Rejestracja: 23 paź 2005, 21:07
18
Lokalizacja: Grudziadz

Post autor: romanb »

Hi nazywam sie Roman i bonsai zajmuje sie od 1991 roku. Jezeli chodzi o warsztaty to uczestniczylem w paru . Czesciej jednak asystowalem przy nich i prowadzilem co niektore Pory roku to jest temat rzeka.Przewaznie prace formatorskie na iglakach robimy jesienia i zima.Jezeli obserwujemy przyrode to widzimy ze w naturze drzewa sa tez najbardziej zima narazone na wyginanie. ciezar sniegz itp.Zima mamy tez miejsze parowanie.Roslina ktora byla ekstremalnie wyginana dostaje mikroskopijne pekniecia .Zima sa one mniej szkodliwe niz latem. Oczywiscie po wiekszych pracach formatorskich przezimowuje drzewo w niskich ale plusowych temperaturach..Jezeli chodzo o drutowanie,dle mie jest to podstawa prac formatorskich.Dobrze zadrutowane drzewo to polowa sukcesu.Co daje zadrutowana galaz gdzie np. drut jest za cienki albo niedokladnie nalozony.Zeby drutowac tak jak drut.w tej chwili potrzebowalem prawie caly rok No oczywiscie nie codziennie.Ale tego trzeba sie naprawde nauczyc.Ktos napisal ze teraz drutowac a pozycjonowac pozniej ,jest to moim zdamiem bez sensu .Drzewo jest drutowane i galaz po galezi formowane.Nigdy nie mialem z tym jakiegokolwiek problemu.Jezeli chodzi o warsztaty niewiem czy moge to napisac ale np.robie warsztaty u Marka Gajdy w Warszawie ostatnie odbyly sie przed miesiacem .Nastepne beda najprawdopodobniej pod koniec marca Ogrodybonsaj-Warszawa.
Byly to tzw warsztaty artystyczne.Dla poczatkujacych sa <font color="#FF0000">napewno //ort</font> czesciej.Prosze tam zapytac.Nie pisze tego z mysla o reklamie ale gdzies trzeba sie tego pieknego hobby uczyc. Do uslyszenia Roman
ODPOWIEDZ