Dobór doniczki

Ogólnie o tematyce bonsai.
Awatar użytkownika
Valheru
Posty: 175
Rejestracja: 17 paź 2004, 20:26
19
Imie i nazwisko: Marcin S.
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Gliwice

Dobór doniczki

Post autor: Valheru »

Witam.
Pomalutku przymierzam się do zakupienia doniczki dla cyprysika groszkowego (chyba odmiany Boulevard). Jak dotąd starałem się uniknąć takiego zakupu stosując różne substytuty, ale jak wiecie bonsai bez doniczki to nie bonsai :razz: , więc proszę o poradę bo jeszcze nie mam doświadczenia w doborze doniczek. Załączam zdjęcie drzewka.
Drzewko ma 2cm średnicy pnia przy nasadzie (pod mchem) wysokość 35cm, a najniższe gałęzie są rozpostarte na 25 cm.
Bazując na 'Płochowskim' doniczka mogł być:
-nieglazurowana,
-kolor brąz,
-kwadrat lub prostokąt (dla stylu wyprostowanego regularnego),
-o wymiarach gł 2cm szerokość około 20x 23 lub 23x23 cm
Co Wy radzicie ??
Załączniki
OczywiÂście teraz kilka lat by zagĂŞÂściĂŚ partie zielone i dopracowaĂŚ styl.
OczywiÂście teraz kilka lat by zagĂŞÂściĂŚ partie zielone i dopracowaĂŚ styl.
Cyprysik 09-2005.JPG (51.82 KiB) Przejrzano 4593 razy
Marcin Sochacki pozdrawia Wszystkich
Awatar użytkownika
Kamil
Administrator
Posty: 2780
Rejestracja: 19 lip 2004, 10:33
19
Imie i nazwisko: Kamil Jackiewicz
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Reńska Wieś
Kontakt:

Post autor: Kamil »

Ja proponuje, tak jak pan Plochowski, nieglasurowana, brazowa i prostokatna.
Pozdrawiam,
Kamil Jackiewicz
Awatar użytkownika
AdamJonas
Posty: 1164
Rejestracja: 23 lip 2004, 12:30
19
Imie i nazwisko: Adam C.
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: AdamJonas »

A mnie się wydaje, że powinieneś jednak pozostać przy owalnej albo okrągłej. Mogę sie mylić, ale czy prostokątna nie będzie zbyt "ciężka" do raczej delikatnego, (wydaje mi się) żeńskiego charakteru drzewka ?? ...no chyba, że bardzo płytka.
Pozostałe parametry OK.

Do jakiego stylu zmierzasz ?? Jeśli to chokkan to kształt pnia wymaga korekty, jeśli moyogi to tym bardziej. Co byś powiedział na pochylenie w dół gałęzi?? ...no chyba, że tak ma właśnie być jak jest :wink:

Jesteś pewien, że to cyprysik ?? ?? Może to wina uszczykiwanych pędów na zdjęciu, ale mi to wygląda na jakiegoś jałowca luskowego :-k .
Adam Cieślik
Awatar użytkownika
Pit
Posty: 390
Rejestracja: 17 sie 2004, 16:32
19
Imie i nazwisko: Piotr S.
Województwo: świętokrzyskie
Lokalizacja: Kielce

Post autor: Pit »

Nie wiem dlaczego ale wydaje mi się że okrągła była by lepsza, oczywiście nieglazurowana, no i też mi sie wydaje ze to jałowiec łuskowaty
ładny mech...
Piotr
Awatar użytkownika
Valheru
Posty: 175
Rejestracja: 17 paź 2004, 20:26
19
Imie i nazwisko: Marcin S.
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: Valheru »

Właśnie myślałem nad Chokan i te bardzo delikatne krzywizny mam zamiar naprostować. Pozatym przy przesadzaniu lekko odchylę pień co też poprawi ogólne wrażenie, ale to na wiosnę. Sprawa z pniem wyszła gdy popracowałem nad gałęziami; odsłoniłem pień i jest jak widac.
Co do doniczki, to masz Adamie chyba rację. Dlatego poruszyłem ten temat na forum. Prostokątna doniczka, ale płytka to może będzie się gryĽć z cłością, ale z drugiej strony okrągła będzie wymiarowo bardzo zbliżona do tej podstawki co jest obecnie.
Marcin Sochacki pozdrawia Wszystkich
Awatar użytkownika
AdamJonas
Posty: 1164
Rejestracja: 23 lip 2004, 12:30
19
Imie i nazwisko: Adam C.
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: AdamJonas »

Spoko :wink:
Mam nadzieje, że kwestie doniczki planujesz rozwiązać dopiero za jakiś czas :wink: , ponieważ uważam, że 1-3 sezonów drzewko powinno spędzić w głębokim pojemniku roboczym, bez czestego uszczykiwania :arrow: (pozwól rosnąć i tnij), aby nabrać masy.

ps. Nadal Marcinie nie rozwiałeś moich i Pita wątpliwości co do gatunku :co: :spiewam:
Adam Cieślik
acer6

Post autor: acer6 »

Ładna roślinka ,ale za parę lat jej charakter może się zupełnie zmienić (np.jeśli podadzisz do gruntu) , więc na dobieranie doniczki przyjdzie jeszcze czas (na pewno nie zmieni się kolor , więc ew. można myśleć nad kolorem donicy).

P.S. Również dołączam sie do wątpiących (twój ?cyprysik? bardzo j. łuskowatego przypomina )
Awatar użytkownika
Valheru
Posty: 175
Rejestracja: 17 paź 2004, 20:26
19
Imie i nazwisko: Marcin S.
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: Valheru »

Już mam parą zdjęć.
Co do wątpiących mogę sie mylić ta roślinkę kupiłem jako cyprysik groszkowy w ogrodniczym, ale ma nowe przyrosty koloru zielono-srebnego i jest znacznie delikatniejszy niż jałowiec.
Jeśli to jednak nie jest cyprysik to lepiej że teraz to wyszło.
Załączniki
ZdjĂŞcai roÂśliny siostrzanej bo omawiane drzewko jest juÂż zabezpieczone przed mrozem
ZdjĂŞcai roÂśliny siostrzanej bo omawiane drzewko jest juÂż zabezpieczone przed mrozem
103_0395.jpg (52.6 KiB) Przejrzano 4458 razy
103_0393.jpg
103_0393.jpg (57.54 KiB) Przejrzano 4458 razy
Marcin Sochacki pozdrawia Wszystkich
ODPOWIEDZ