Znalazłem 4 super drzewka!

Ogólnie o tematyce bonsai.
ArturRosa

Znalazłem 4 super drzewka!

Post autor: ArturRosa »

Znalazłem 4 super drzewka i nie wiem jak je uformowac. Czy moglibyście mi poradzic jak je uformować? :?
Załączniki
to jest wiÂąz pospolity
to jest wiÂąz pospolity
wiaz1 do forum.jpg (65.54 KiB) Przejrzano 7046 razy
to drzewko to dab czerwony
to drzewko to dab czerwony
dab czerwony lepszy do forum.jpg (69.81 KiB) Przejrzano 7046 razy
to dzewko to dab szypulkowy
to dzewko to dab szypulkowy
dab szypulkowy na forum.jpg (62.26 KiB) Przejrzano 7046 razy
Ostatnio zmieniony 05 paź 2005, 12:06 przez ArturRosa, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
AnnaDorota
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 1444
Rejestracja: 22 lip 2004, 14:34
19
Lokalizacja: Zawiercie

Post autor: AnnaDorota »

Prawie nic nie widać na zdjęciach...
Ale nie zamierzasz ich TERAZ wykopać, co?
Anna Dorota
ArturRosa

Post autor: ArturRosa »

nie zamiezam ich teraz wykopywac ale po zimie
Awatar użytkownika
Sentinel
Posty: 127
Rejestracja: 16 maja 2005, 14:35
19
Imie i nazwisko: Bartosz K
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: Sentinel »

Ja bym ich wszystkich od razu nie wykopywał. Najpierw lepiej okop je wokół wczesną wiosną i uzupełnij to nową ziemią. Przez kolejny rok drzewka okrzepną po tym zmniejszeniu bryły korzeniowej a za dwa latka można by je przesadzić do przejściowego pojemnika. Więc o kształtowaniu korony myślałbym dopiero za 2,5 roku na jesień. Tak będzie bezpieczniej. A przez ten czas będziesz mógł poćwiczyć na drzewkach ze szkółki i zastanowić się w jakiej formie te jamadori chcesz prowadzić.

Pozdrawiam
Bartek
Pozdrawiam
Bartek
acer6

Post autor: acer6 »

Bartek
Ja bym ich wszystkich od razu nie wykopywał. Najpierw lepiej okop je wokół wczesną wiosną i uzupełnij to nową ziemią. Przez kolejny rok drzewka okrzepną po tym zmniejszeniu bryły korzeniowej a za dwa latka można by je przesadzić do przejściowego pojemnika. Więc o kształtowaniu korony myślałbym dopiero za 2,5 roku na jesień.
hehe ... bardzo ostrożne podejście kolegi ( ale lepsze ostrożne niż na wariata)

Ja bym to wykopał na wiosnę i to 'na raz' bez "zabawy" - a czasem takie zabawy też mogą się Ľle skończyć (co nie oznacza wyrwij i wsadĽ w płaską doniczke ) .

Po prostu drzewka są na tyle małe że raczej bez problemu da się je obkopać dość szeroko i głęboko porządną łopatą , bez wycharatania korzeni .

Nie są to jakieś szczególne materiały , widać mocne cięcia , zgrubienia pnia ... (najmożliwszy to chyba ten ostatni dąb ) . Ale lepiej najpierw wykopac takie coś niż od razu braćsię za jakiś super materiał , a najlepiej popróbować na drzewkach ze szkółki .

jesli nigdy nic nie przesadzałeś z natury to może być ciężko , pamiętaj żeby obkopać i wykopać z całą bryłą ( nie licz na to że otrzymasz ładnie rozchodzące się , zwarte korzenie itd ... grunt to dobrze wszystko zaplanować ) .
Awatar użytkownika
Bolas
wspieram forum (srebro)
wspieram forum (srebro)
Posty: 2441
Rejestracja: 20 lis 2004, 18:03
19
Imie i nazwisko: Boleslaw Wujczyk
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Post autor: Bolas »

Kolega bardzo dobrze radzi. Rosliny z piasków maja strasznie delikatny i długi system korzeniowy moze ci sie nie udac wykopac rosliny tak jak nalezy. Jesli bonsaiscie zalezy na jakims drzewie zawsze jego pozyskanie przekłada na kilka lat.
Pozdrawiam
Bolesław Wujczyk
acer6

Post autor: acer6 »

I tu bym polemizował .

1)te drzewka są małe ,no najwyżej średniej wys.
2)opkopywanie szpadlem często uszkadza korzenie (cięcia są nierówne , nieraz poszarpane i takie korzenie mogą cześciowo zgnić , uschnąc itd ) .
3)drzewka rosną na piasku ... czyli gleba bardzo słabo trzyma wodę , wystarczy susza , aby dobić osłabione korzenie .

Jeśli by to wykopać to na raz , posadzić do dobrej ziemi , ładnie wyrównac rany na korzeniach (można też posmarować pastą lub ukorzeniaczem ) ??

Nie neguje metody 'na raty' , ale uważam że była by lepsza do roślin większych , rosnących na jakiejś ziemi .
ArturRosa

Post autor: ArturRosa »

Sentinel pisze:Ja bym ich wszystkich od razu nie wykopywał. Najpierw lepiej okop je wokół wczesną wiosną i uzupełnij to nową ziemią. Przez kolejny rok drzewka okrzepną po tym zmniejszeniu bryły korzeniowej a za dwa latka można by je przesadzić do przejściowego pojemnika. Więc o kształtowaniu korony myślałbym dopiero za 2,5 roku na jesień.
JA sądze to samo. Mysle ze po dodaniu nowej ziemi korzenie przyrosna wyzej, a np w tym debie szypulkowym korzenie sa dlugie na conajmniej 150cm. :|
ArturRosa

Post autor: ArturRosa »

WyobraĽcie sobie!
Wczoraj idę sobię zobaczyć te dęby,
a tam tylko dziura! :cry: :evil:
Został tylko ten szypułkowy,
bo jest w innym miejscu!
Awatar użytkownika
piotr brozek
Posty: 68
Rejestracja: 08 kwie 2005, 18:51
19
Imie i nazwisko: Piotr
Województwo: małopolskie
Lokalizacja: N. SÂącz
Kontakt:

Post autor: piotr brozek »

Ciekawe czy ten kto je pozyskal mial ze sobą odrazu druty
ArturRosa

Post autor: ArturRosa »

Naszczęście to nie jest wielka strata,
bo wczoraj znalazłem miejsce gdzie takich dębów czerwonych jest co najmniej 20! :razz:
Awatar użytkownika
Bolas
wspieram forum (srebro)
wspieram forum (srebro)
Posty: 2441
Rejestracja: 20 lis 2004, 18:03
19
Imie i nazwisko: Boleslaw Wujczyk
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Post autor: Bolas »

No tak niewielka strata dla ciebie a dla przyrody??
Pozdrawiam
Bolesław Wujczyk
ArturRosa

Post autor: ArturRosa »

No niby tak :roll:
Awatar użytkownika
MarcinM
Posty: 200
Rejestracja: 01 paź 2005, 07:35
18
Lokalizacja: Szczytno

Post autor: MarcinM »

"Dęby czerwone" przywędrowały do nas z USA i nasi leśnicy chcą się ich pozbyć.Dlatego, aby naszych rodowitych drzew było więcej. Dlatego pomóż leśnikom!!! !!

TAKA CIEKAWOSTKA!! !!
kiler_27

Post autor: kiler_27 »

Rambocha ty jestes super hehe :razz:
ODPOWIEDZ