Kilka pytań o narzędzia

Ogólnie o tematyce bonsai.
Awatar użytkownika
Deoos
Posty: 444
Rejestracja: 24 lip 2004, 16:48
19
Lokalizacja: ÂŁĂłdÂź

Kilka pytań o narzędzia

Post autor: Deoos »

Myślę, że już niedługo będę musiał sobie kupić trochę narzędzi, ale chciałbym się o nich trochę więcej dowiedzieć, żeby wiedzieć co jest mi teraz koniecznie potrzebne, a co mogę kupić póĽniej. Planuję kupowanie rozłożyć na raty, ale wybierać narzędzia japońskie. Jeśli ktoś z Was ma któreś z nich lub zna odpowiedĽ na moje pytania to niech napisze.

1. Wykupłe ukośne obcęgi do gałęzi - jest ich kilka rozmiarów (17; 20; 27, 5 cm), jak grube gałęzie można nimi obcinać? I czy można kupić te największe i ciąć nimi również te małe gałęzie? Czy jednak lepiej żeby były dopasowane.

2. W sprzedaży są: obcęgi do cięcia drutu oraz nożyce do cięcia drutu (małe i duże). Czy jest między nimi jakaś różnica? Które jest lepsze? I tak samo jak wcześnie, czy lepiej mieć te największe, którymi będzie można przeciąć każdy drut? I czy to radzi sobie z każdą grubością (chyba 5 mm to najwięcej)

3. Kuliste obcęgi do sęków - czym różni się to od tych ukośnych obcęgów do gałęzie? Niby różnica od razu jest widoczna, jedno do sęków, a drugie do gałęzi, ale ja jakoś tego nie rozumiem.

4. Obcinak do pni i do korzeni - czy te narzędzia są w czymś lepsze od zwykłej piłki?
Wojtek Łukaszewski
MaxDymitr

Post autor: MaxDymitr »

2. Nożyczki są o tyle lepsze że łatwiej się nimi dostaniesz do różnych zakamarków Twoich bonsai i będzie większe pole manewru - wadą jest ich (przynajmniej z mojego doświadczenia) kruchość przy twardych drutach ;)
Awatar użytkownika
Kamil
Administrator
Posty: 2780
Rejestracja: 19 lip 2004, 10:33
19
Imie i nazwisko: Kamil Jackiewicz
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Reńska Wieś
Kontakt:

Post autor: Kamil »

Nie zgodze sie z Toba Dymitriw :wink: ale od poczatku.

1. Ja mam np. 20cm (jak sie nie myle) i w zupelnosci mi one wystarczaja. Usuwam nimi cieniutke galazki jak i grubsze ok. 2cm. Wszystko zalezy od tego z jakimi galezmi bedziesz pracowal ale moim zdaniem wlasnie te 20cm. sa najlepszym wyborem.

2. Obcegi pomyslane sa po to, aby bez uszkodzenia drzewka usuwac druty. Nozyczki natomiast do przycinania drutu (jezeli chcemy odciac jakis kawalek drutu albo jak przy drutowaniu zostanie nam jakis kawalek). Na poczatek proponuje kupic obcegi-rowniez srednie.

3. Jesli kupisz sobie takie obcegi jak na zalaczonym zdjeciu to juz nie bedziesz musial kupowac kulistych obceg do sekow.
Obrazek

4. Pilka to pilka :)
Pozdrawiam,
Kamil Jackiewicz
MaxDymitr

Post autor: MaxDymitr »

Co nie zmienia faktu ze jeżeli będziesz chciał przeciąć drut obcęgami albo ewentualnie jakąś gałązkę to będziesz miał mniejsze pole manewru niż nożyczkami (małymi zręcznymi zgrabnymi) aj niemalże zawsze stosuję nożyczki ostruśkie chociaż ostatnio UWAGA wymyśliłem swój własny wynalazek, mainowicie rozszerzyłem cążki do obcinania paznokcitak ze mają jakieś 6mm rozwarcia i nimi tnę i gałązki małe i drut, a jak sie stępią kupię kolejne za pare złotych i przerobię to mój włąsny patent ale spisuje sie elegancko (należy już w sklepie wybierać szerokie gilotynki bo z włąsnej obserwacji widzę że jest kilka wielkości)
Awatar użytkownika
Kamil
Administrator
Posty: 2780
Rejestracja: 19 lip 2004, 10:33
19
Imie i nazwisko: Kamil Jackiewicz
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Reńska Wieś
Kontakt:

Post autor: Kamil »

E tam, ja pracuje tylko z obcegami i nigdy nie narzekalem. Co do nozyczek to wez pod uwage, ze przy nich musisz wiecej sily uzyc aby jakis drut przyciac.
Pozdrawiam,
Kamil Jackiewicz
MaxDymitr

Post autor: MaxDymitr »

Dlatego druty tnę gilotynką do paznokci :-D
Awatar użytkownika
Pit
Posty: 390
Rejestracja: 17 sie 2004, 16:32
19
Imie i nazwisko: Piotr S.
Województwo: świętokrzyskie
Lokalizacja: Kielce

Post autor: Pit »

Ja kupiłem w zeszłym roku takie ukośne obcęgi 20 cm ,myślałem że zaoszczędzę i kupiłem chińskie (połowa ceny japońskich), i wyszło że muszę teraz kupić nowe, na zdjęciu widać jak wypaczyły się ostrza, nie nadają się już do ciencia niczego.
Tak więc, jeśli ktoś temat bierze poważnie, to chyba warto zainwestować w dobre narzędzia.
Załączniki
mini-IMG_0334.jpg
mini-IMG_0334.jpg (36.99 KiB) Przejrzano 8399 razy
Piotr
Awatar użytkownika
Deoos
Posty: 444
Rejestracja: 24 lip 2004, 16:48
19
Lokalizacja: ÂŁĂłdÂź

Post autor: Deoos »

Kamil, jak pisałem o obcinaku do pni i do korzeni to chodziło mi o to, że ich krztałt chyba nie jest jakiś wyjątkowy. Tzn. nie zostają np. wklęsłe rany. Więc to chyba wniczym nei jest lepsze od piły.
Czyli obcęgi do drutu są bardziej wszechstronne, tak? I lepiej na razie mieć właśnie je, tak?
Jeśli ktoś z Was ma jeszcze jakieś doświadczenie to niech pisze. Szczególnie jeśli chodzi o moej pierwszy pytanie, a te ukośne obcęgi. Może lepiej jednak zainwestować w większe i mieć pewność, że obetną wszystko... :)
Może Bolas jeszcze coś mi napisze, bo ma pewnie spore doświadczenie.
Wojtek Łukaszewski
Awatar użytkownika
jacenty_3
Posty: 515
Rejestracja: 19 paź 2004, 22:52
19
Lokalizacja: BiaÂła Podlaska

Post autor: jacenty_3 »

Stosuję ukośne cęgi 20 cm (japan), oraz cęgi wklęsłe 18 cm (japan).

Jestem bardzo :!: ... bardzo :!: ... zadowolony :!: :!:

Ślady po cięciu pozostają na długie lata i ważne jak będą się prezentować po uformowaniu.
Życzę wszystkim by
... nie szpeciły :-D
Bonsaiœci ca³ego œwiata ³¹czcie siê !!

Pozdrawiam!
Robert Kotyra
Awatar użytkownika
Deoos
Posty: 444
Rejestracja: 24 lip 2004, 16:48
19
Lokalizacja: ÂŁĂłdÂź

Post autor: Deoos »

Robert, co to są te cęgi wklęsłe 18 cm? Jak to wygląda?
Wojtek Łukaszewski
Awatar użytkownika
jacenty_3
Posty: 515
Rejestracja: 19 paź 2004, 22:52
19
Lokalizacja: BiaÂła Podlaska

Post autor: jacenty_3 »

Miałem na mysli KULISTE

tzn te co pozostawiają wklęsłe ślady po cięciu

:(
Bonsaiœci ca³ego œwiata ³¹czcie siê !!

Pozdrawiam!
Robert Kotyra
Awatar użytkownika
Kamil
Administrator
Posty: 2780
Rejestracja: 19 lip 2004, 10:33
19
Imie i nazwisko: Kamil Jackiewicz
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Reńska Wieś
Kontakt:

Post autor: Kamil »

Wojtku, szczerze mowiac to teraz nie jestem juz pewien czym jest obcinak?
Obcegi. Tak.
Wielkosc. Tylko, ze z wiekszymi bedzie Tobie trudno dojsc wszedzie.
Pozdrawiam,
Kamil Jackiewicz
Awatar użytkownika
Ziemniok
Posty: 248
Rejestracja: 04 lut 2005, 20:56
19
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Ziemniok »

Ja mam Obcegi ukośne 17cm. W sam raz na małe syprysy tuje, czy tez jałowce i inne dzrzewka o podobnehj wielkości.
Krzysiek



Pozdrawiam !!
Awatar użytkownika
Deoos
Posty: 444
Rejestracja: 24 lip 2004, 16:48
19
Lokalizacja: ÂŁĂłdÂź

Post autor: Deoos »

Kamil, te obcinaki, o której pisałem są na stronie: http://www.studiobonsai.pl/sklep,589,12 ... 259,0.html
Wojtek Łukaszewski
ODPOWIEDZ