Strona 1 z 1

Outdoor: Cis pospolity (Taxus baccata)

: 31 maja 2006, 23:27
autor: Tomek
Cis pospolity - taxus baccata

Cis rośnie bardzo wolno i rzadko kiedy osiąga wysokość 18 m. Wiekowe drzewo ma zaokrągloną, jajowatą lub wręcz kulistą koronę. Często zdarza się uszkodzenie wierzchołka wzrostu, np. w wyniku przemarznięcia. Pokrój rośliny zmienia się wówczas na krzewiasty, a pędy mogą nawet ścielić się po ziemi.
Kora cienka, szaro- lub czerwonobrązowa, łuszczy się cienkimi, dużymi płatami. Igły szablasto wygięte, zaostrzone, spłaszczone, miękkie, barwy ciemnozielonej. Ich trwałość wynosi 3-8 lat.
Kwiaty rozmieszczone dwupiennie. Z zapłodnionych niepozornych kwiatów żeńskich rozwijają się oliwkowobrązowe nasiona, otoczone szkarłatnoczerwoną osnówką.

Pielęgnacja:
Stanowisko: W pełnym słońcu; w czasie upalnych letnich dni wskazane stanowisko zacienione, w przeciwnym razie bardzo duże zapotrzebowanie na wodę. Zimą chronić bryłę korzeniową przed przemarznięciem, a nadziemne części przed wiatrem.
Podlewanie: Dość duże dzienne zapotrzebowanie na wodę. Regularnie należy sprawdzać wilgotność podłożą. Przesuszenie bryły korzeniowej, ale również stojąca woda, szybko doprowadzają do utraty drzewa.
Nawożenie: Od rozpoczęcia rozwoju pędów do połowy sierpnia regularnie zasilać nawozem organicznym. Zimą nie nawozić!
Przesadzanie: Co roku lub co 2 lata przed rozpoczęciem rozwoju pędów, łącznie z przycięciem korzeni. Stosować mieszankę ziemi Akadama i ziemi próchniczej (3:1).
Przycinanie: Cis rośnie wolno, zwłaszcza w młodości, ale bardzo dobrze znosi nawet silniejsze przycięcie, gdyż wypuszcza pędy również ze starego drewna. Gdy usuwa się grubsze konary, należy się liczyć z pojawieniem się młodych pędów w tym rejonie. Rany po usunięciu starszych konarów goją się powoli, nawet pomimo posmarowania maścią gojącą. Młode pędy rosnące pionowo w górę należy natychmiast usuwać z już ukształtowanego drzewka. Poziomo rosnące pędy, które mają 6-8 cm, skraca się o dwie trzecie.
Drutowanie: Wszystkie części drzewa można drutować przez cały rok. Już po jednym lub dwóch okresach wegetacyjnych ustala się położenie korygowanych konarów i gałęzi. Dalsze kształtowanie może się odbywać przez przycinanie.

przydatne linki:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Cis_pospolity
http://www.lonicera.hg.pl/pom/taxus.html
http://www.atlas-roslin.com/cis_pospolity.html
http://www.atlas-roslin.pl/gatunki/Taxus_baccata.htm
http://www.drzewapolski.pl/Drzewa/Cis/Cis.html

zdjęcia - inspiracje przygotował: tedunio
informacje przygotował tedunio na podstawie: H. Stahl, H. Ruger "Bonsai z drzew rodzimych"
linki: Eva

Inspiracje: