Outdoor: Grusza pospolita, grusza polna (Pyrus pyraster)

Gatunki drzew, które należy hodować na zewnątrz.
Awatar użytkownika
Tomek
Posty: 783
Rejestracja: 12 mar 2005, 22:21
19
Lokalizacja: GdaĂąsk
Kontakt:

Outdoor: Grusza pospolita, grusza polna (Pyrus pyraster)

Post autor: Tomek »

Grusza pospolita, grusza polna - pyrus pyraster

Przyjmuje się, że ten gatunek dał początek dzisiejszym odmianom uprawowym. Dziko rośnie we wszystkich rejonach Europy Środkowej, jednak niestety bardzo rzadko wykorzystuje się go do formowania bonsai.
Grusza pospolita może osiągnąć wysokość 20 m. Korę ma szarą i łuszczącą się malutkimi płatkami. Młode gałęzie są oliwkowozielone lub szarobrunatne i gładkie. Liście dość małe, przy ogonku zaokrąglone, a na wierzchołku zaostrzone, początkowo obustronnie owłosione, lekko skórzaste, delikatnie piłkowane.
Kwiaty pojawiają się w kwietniu lub maju na końcach pokrytych liśćmi krótkopędów. Zebrane są po 6-9 w baldachogrona. Mają czerwonawo podbarwione płatki korony. We wrześniu dojrzewają małe, zwykle kuliste owoce.

Pielęgnacja:
Stanowisko: Pełne słońce lub półcień, miejsce przewiewne. Zimą należy zabezpieczyć bryłę korzeniową przed przemarznięciem. Po łagodnej zimie trzeba chronić zbyt wcześnie pojawiające się kwiaty przed wiosennymi przymrozkami.
Podlewanie: Równomierna wilgotność podłoża tworzy dogodne warunki rozwoju rośliny, która toleruje również krótkie okresy suszy. Należy unikać stojącej wody i zupełnego przesuszenia bryły korzeniowej.
Nawożenie: Podobnie jak wszystkie pozostałe gatunki drzew owocowych, grusza pospolita ma dość duże zapotrzebowanie na składniki pokarmowe. Od zakończenia kwitnienia do połowy sierpnia zasilać regularnie organicznym nawozem w kulkach. Zimą nie nawozić!
Przesadzanie: Co dwa, pięć lat, z jednoczesnym przycięciem korzeni póĽną wiosną lub po kwitnieniu. Stosować mieszankę ziemi Akadama i ziemi próchnicznej (2:1).
Przycinanie: Po kwitnieniu do połowy czerwca można usuwać grubsze konary. Rany posmarowane specjalną maścią dość szybko się goją. Młode pędy wyrastają do 8-10 liści i zostają przycięte do 2-3 liści. PóĽniej pojawiające się pędy są skracane, gdy mają tylko 5-6 liści.
Drutowanie: Ponieważ drewno gruszy dość wolno przyrasta i jest bardzo twarde, nie należy drutować pędów mających więcej niż trzy lata, gdyż łatwo je uszkodzić. W tym wypadku można skorzystać z drutów napinających. Młodsze pędy poddaje się zabiegowi, gdy zaczynają drewnieć. Drut może bez problemu pozostać na drzewie od wiosny do jesieni.

przykładowe tematy na forum dotyczace uprawy gatunku:
viewtopic.php?t=2250&highlight=

przydatne linki:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Grusza_pospolita
http://www.atlas-roslin.com/grusza_pospolita.html
http://www.atlas-roslin.pl/gatunki/Pyrus_communis.htm

Zdjęcia - inspiracje przygotował: tedunio
Informacje przygotował tedunio na podstawie H. Stahl, H. Ruger "Bonsai z drzew rodzimych"
linki: Eva

Inspiracje:
Załączniki
1.jpg
1.jpg (16.98 KiB) Przejrzano 7293 razy
2.jpg
2.jpg (60.54 KiB) Przejrzano 7298 razy
3.jpg
3.jpg (49.13 KiB) Przejrzano 7295 razy
4.jpg
4.jpg (67.78 KiB) Przejrzano 7293 razy
5.jpg
5.jpg (23.69 KiB) Przejrzano 7295 razy
6.jpg
6.jpg (56.34 KiB) Przejrzano 7300 razy
ODPOWIEDZ