Strona 1 z 1

Outdoor: Jabłoń dzika (Malus sylvestris)

: 31 maja 2006, 22:34
autor: Tomek
Jabłoń dzika (Malus sylvestris)

Jabłoń dzika, zwana też płonką, to małe drzewo wyrastające do 10 m, z rozłożystymi konarami i szarobrązową, łuszczącą się, podłużnie spękaną korą. Młode pędy początkowo pokryte jasnym kutnerem, oliwkowozielone lub czerwonawe, póĽniej nagie, szarobrązowe. Niezakwitające pędy boczne często mają na wierzchołkach ciernie. Liście jajowate, zaostrzone, długości 6-9 cm. Początkowo są one gęsto owłosione, póĽniej górna strona gładka i błyszcząca. Na dolnej stronie włoski zachowane wzdłuż nerwów liścia.
W kwietniu i maju z każdego pąka kwiatowego wyrastają liczne białe, jasno- lub ciemnoróżowe kwiaty. We wrześniu lub paĽdzierniku dojrzewają żółtozielone owoce o średnicy 3 cm, z rumieńcami.

Stanowisko: Pełne słońce lub półcień. Przy spadku temperatury poniżej -5*C zabezpieczyć bryłę korzeniową przed przemarznięciem. Ponieważ kwiaty rozwijają się wczesną wiosną, należy chronić drzewo przed wiosennymi przymrozkami.

Podlewanie: Jabłoń lubi dużą wilgotność powietrza, dlatego powinna być dobrze podlewana i w czasie suchych letnich dni również zraszana. W razie braku wody lub jej nadmiaru roślina zwiesza wierzchołki pędów i zrzuca kwiaty lub owoce.

Nawożenie: Po kwietniu do połowy sierpnia regularnie stosować nawóz w kulkach.

Przesadzanie: Co dwa lub trzy lata po kwitnieniu łącznie z przycięciem korzeni. Stosować mieszankę ziemi Akadama i ziemi próchniczej (2:1). Pamiętać o grubej warstwie drenującej.

Przycinanie: Gdy wiosną zaczynają wyrastać nowe pędy, należy usunąć grubsze konary nie pasujące do formy drzewka. Na duże rany po cięciu trzeba stosować maść gojącą, aby lepiej się zabliĽniły. Pędy pojawiające się w czasie kwitnienia powinny wykształcić 6-8 liści i wtedy zostać skrócone do 2-3 liści. Jeżeli zależy nam na kwiatach, pozwalamy pędom utworzyć 5-6 liści i wtedy uszczykujemy ich wierzchołki. Dzięki temu zwykle wykształcają się pędy boczne mające pąki kwiatowe. Aby nie osłabiać drzewka, na bonsai pozostawia się tylko zawiązków owoców.

Drutowanie: Jednoroczne pędy dają się jeszcze formować za pomocą drutu. Poddanie temu zabiegowi grubszych pędów jest uzależnione od ich sprężystości. Można też formować drzewko za pomocą naciągów z drutu.

Przydatne linki:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Jab%C5%82o%C5%84
http://www.atlas-roslin.com/jablon_dzika.html
viewtopic.php?t=1961&highlight=

zdjęcia - inspiracje przygotował: Tomek
informacje przygotował Tomek na podstawie: H. Stahl, H. Ruger "Bonsai z drzew rodzimych"
Linki: Tomek

: 31 maja 2006, 22:36
autor: Tomek
:-)