Brzoza brodawkowata -(Betula pendula)
Brzoza jest jedną z pierwszych roślin, które pojawiają się na ugorze. Charakterystyczną cechą tego drzewa, osiągającego wysokość 10-25 m, jest biała kora. U podstawy pni starszych drzew staje się ona czarna i spękana. Młode pędy mają barwę brązową lub brunatną i są gęsto pokryte żywicznymi brodawkami. Liście długości 4-7 cm, romboidealne, zaostrzone na wierzchołku, podwójnie piłkowane. Kwiatostany męskie powstają na końcach ubiegłorocznych długopędów, w okresie kwitnienia luĽno zwisają. Kotki żeńskie pojawiają się dopiero wiosną na wierzchołkach pokrytych liśćmi krótkopędów i są wyprostowane. Zwisają podczas dojrzewania owoców, którymi są drobne orzeszki za skrzydełkami.
Stanowisko: Pełne słońce lub półcień, ponieważ tylko przy wystarczającym nasłonecznieniu kora jest biała. Zimą przy temperaturze poniżej -5*C chronić bryłę korzeniową przed przemarznięciem.
Podlewanie: Ponieważ zapotrzebowanie rośliny na wodę jest dość duże, podłoże powinno być stale wilgotne, jednocześnie należy zadbać o dobry odpływ nadmiaru wody. Zarówno na przesuszenie, jak i na przelanie brzoza reaguje zrzucaniem liści.
Nawożenie: Zasilanie nawozem należy rozpocząć po pojawieniu się liści, a zakończyć jesienią. Zimą nie nawozić!
Przesadzanie: Ze względu na silny wzrost korzeni roślina musi być przesadzana przynajmniej co dwa lata. Ponieważ bryła korzeniowa po przycięciu nie toleruje przymrozków, zabieg należy przeprowadzać dopiero tuż przed pojawieniem się nowych pędów. Podłoże to mieszanka ziemi Akadama i ziemi próchniczej (2:1).
Przycinanie: Podczas wiosennego cięcia formującego należy uważać, aby korona nie pozostała zbyt gęsta. Nowe pędy muszą mieć 10-12 liści i wtedy się je przycina, pozostawiając 2-3 liście. Wszystkie póĽniej wyrastające pędy wykształcają 6-8 liści i zostają skrócone do 1-2 liści.
Drutowanie: Zabieg ten można przeprowadzać po pojawieniu się pędów. Ponieważ przyrost na grubości jest bardzo szybki, drut może zacząć wrastać już po czterech tygodniach. Dlatego należy regularnie go oglądać i w razie potrzeby natychmiast usunąć. Zimą na brzozie nie powinien pozostać żaden drut, gdyż mogłoby to doprowadzić do obumierania pędów.
przydatne linki:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Brzoza_brodawkowata
http://parda.w.interia.pl/019.html
http://www.atlas-roslin.com/brzoza_brodawkowata.html
http://free.of.pl/k/kolarzem/brzozabrodawkowata.html
http://www.drzewapolski.pl/Drzewa/Brzoza/Brzoza.html
viewtopic.php?t=2284&highlight=
viewtopic.php?t=763&highlight=
zdjęcia - inspiracje przygotował: Tomek
informacje przygotował Tomek na podstawie: H. Stahl, H. Ruger "Bonsai z drzew rodzimych"
Linki: Tomek
Outdoor: Brzoza brodawkowata (Betula pendula)
Outdoor: Brzoza brodawkowata (Betula pendula)
- Załączniki
-
- 1.jpg (12.58 KiB) Przejrzano 8320 razy
-
- 2.jpg (29.53 KiB) Przejrzano 8319 razy
-
- 3.jpg (72.61 KiB) Przejrzano 8316 razy
-
- 4.jpg (27.88 KiB) Przejrzano 8318 razy
-
- 5.jpg (31.23 KiB) Przejrzano 8323 razy