Lipa drobnolistna (Tilia cordata)
Lipę bardzo często sadzi się w parkach i przy alejach. Jest dużym drzewem z silnymi, bardzo delikatnie rozgałęzionymi konarami tworzącymi, gęstą rozłożystą koronę a starsze pnie mają pionowo spękaną czarnoszarą korę. Zielone lub czerwonawe łuski pąków wierzchołkowych pięknie z nią kontrastują zimą. Liście dość małe, szerokojajowate, u nasady sercowate, piłkowane, ostro zakończone, w dość jasnym odcieniu zieleni.
Kwiaty obupłciowe, rozwijają się na przełomie czerwca i lipca. Powstają z nich dojrzewające we wrześniu owoce- lekko omszone orzeszki o cienkiej łupinie, zaopatrzone w skrzydełko długości 8-10 cm.
Poszczególne kwiatostany składają się z czterech do dziesięciu kwiatów.
Pielęgnacja:
Stanowisko: Pełne słońce lub półcień. Zimą, gdy temperatura spada poniżej -5*C, chronić bryłę korzeniową przed przemarznięciem, a nadziemne części rośliny przed wiatrem.
Podlewanie: Jeśli to tylko możliwe, podlewać czysta deszczówką, ponieważ lipy reagują brązowieniem liści na wysokie stężenie soli. Należy unikać stojącej wody i przesuszenia bryły korzeniowej.
Nawożenie: Od pojawienia się pędów do początku sierpnia zasilać nawozem organicznym w kulkach. W sierpniu stosować nawóz bogaty w potas i ubogi w azot co poprawia mrozoodporność roślin. W zimie nie nawozić!
Przesadzanie: Co dwa, trzy lata póĽną wiosną lub tuż przed pojawieniem się pędów, łącznie z przycięciem korzeni. Stosować mieszankę ziemi akadama i ziemi próchnicznej (3:2).
Przycinanie: Lipa ma skłonność do tworzenia odrośli przy szyjce korzeniowej. Takie pędy powinny być od razu usuwane. Grubsze konary można przycinać w okresie rozwoju nowych pędów lub w połowie lata; zawsze należy dobrze posmarować rany maścią gojącą. Młodym pędom pozwala się rosnąc do utworzenia 6-8 liści, a następnie przycina się je na długość 2-3 liści. Już po kilku tygodniach od tego zabiegu pojawiają się nowe pędy, które skraca się w ten sam sposób.
Drutowanie: Lipę należy drutować bardzo ostrożnie. W okresie tuż przed wyrastaniem pędów można dobrze uformować drutem wszystkie części drzewa. W połowie lata drut wrasta szczególnie szybko.
przydatne linki:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Lipa_drobnolistna
http://parda.w.interia.pl/102.html
http://free.of.pl/k/kolarzem/lipadrob.html
http://www.atlas-roslin.pl/gatunki/Tilia_cordata.htm
http://www.drzewapolski.pl/Drzewa/Lipa/Lipa.html
zdjęcia - inspiracje przygotował: Tomek
informacje przygotował Tomek na podstawie: H. Stahl, H. Ruger "Bonsai z drzew rodzimych"
Linki: Tomek
Outdoor: Lipa drobnolistna (Tilia cordata)
Outdoor: Lipa drobnolistna (Tilia cordata)
Pozdrawiam
Tomek Dzieninis
Tomek Dzieninis