Klon polny - (Acer campestre)
To małe lub średniej wielkości drzewo, silnie rozgałęzione, z okrągłą koroną, osiąga przeciętnie wysokość 10-15 m. Jego kora jest tafelkowato spękana, lekko łuszcząca się, szara lub szaroczarna. Młode pędy mają barwę oliwkowozieloną lub czerwonobrązową, najpierw są delikatnie owłosione, następnie nagie i podłużnie spękane. Skaleczone wydzielają biały sok mleczny.
Liście naprzeciwległe, 3-5-klapowe, długość 5-10 cm, z czerwonymi ogonkami. Jesienią pokrywają się początkowo plamkami barwy złocistożółtej lub brązowej, na koniec całe stają się intensywnie żółte lub złocistożółte. Owoce to dwa połączone skrzydlaki, ustawione do siebie pod kątem 180*C.
Stanowisko: W pełnym słońcu. Zimą od -5*C chronić bryłę korzeniową przed przemarznięciem. Przy bardzo niskich temperaturach należy wstawić roślinę w miejsce zabezpieczone przed mrozem.
Podlewanie: Podłoże powinno zawsze być równomiernie wilgotne. Szczególnie Ľle jest tolerowane przesuszenie korzeni.
Przesadzanie: Co dwa lata wiosną, po umiarkowanym przycięciu korzeni, do mieszanki ziemi Akadama i ziemi próchniczej (2:1).
Przycinanie: Jeżeli chcemy, aby pień i konary jeszcze pogrubiały, pozwalamy pędom rosnąć, a następnie przycinamy je, pozostawiając 1-3 pary liści. Zwykle klon tnie się silnie przed wypuszczeniem pędów na wiosnę, ponieważ jest to roślina o dużych przyrostach. Aby osiągnąć dobre rozgałęzienie, należy poczekać, aż pędy będą miały 6-8 par liści i wtedy trzeba je przyciąć, pozostawiając 1-2 pary. Następne nowe pędy trzeba uszczykiwać. Gdy zaczyna się rozwijać pierwsza para liści, należy uszczyknąć pojawiający się między nimi wierzchołek pędu. W ten sposób zahamuje się przyrost na długość i uzyska małe odstępy między liśćmi.
Jeżeli muszą zostać usunięte grubsze konary, Powinno się to odbyć na początku lutego lub po pojawieniu się liści wiosną.
Drutowanie: Grubsze konary lub nawet pień często nie poddają się już kształtowaniu. Można jednak uzyskać pewne korekty dzięki drutom napinającym. Jednoroczne gałęzie należy przyginać do drutowania bardzo ostrożnie.
przydatne linki:
http://www.atlas-roslin.com/klon_polny.html
http://pl.wikipedia.org/wiki/Klon_polny
http://www.garten.cz/e/pl/14-klon-polny-acer-campestre
viewtopic.php?t=2161&highlight=
zdjęcia - inspiracje przygotował: Tomek
informacje przygotował Tomek na podstawie: H. Stahl, H. Ruger "Bonsai z drzew rodzimych"
Linki: Tomek
Outdoor: Klon polny (Acer campestre)
Outdoor: Klon polny (Acer campestre)
- Załączniki
-
- 1.jpg (64.42 KiB) Przejrzano 8230 razy
-
- 2.jpg (24.69 KiB) Przejrzano 8221 razy
-
- 3.jpg (32.89 KiB) Przejrzano 8229 razy
-
- 4.jpg (69.74 KiB) Przejrzano 8227 razy
-
- 5.jpg (64.8 KiB) Przejrzano 8225 razy
-
- 6.jpg (28.8 KiB) Przejrzano 8230 razy
-
- 7.jpg (87.45 KiB) Przejrzano 8225 razy
-
- 8.jpg (28.21 KiB) Przejrzano 8230 razy
-
- 9.jpg (26.73 KiB) Przejrzano 8237 razy