Świerk (srebrny)

Jesli chcesz sie przedstawic, kogos pozdrowic albo porozmawiac na temat nie zwiazany z bonsai. Tylko prosze w granicach rozsadku.
luqas
Posty: 69
Rejestracja: 18 lip 2006, 14:09
17
Lokalizacja: Bombowo
Kontakt:

Świerk (srebrny)

Post autor: luqas »

Przed moim domem rośnie srebrna odmiana świerku. Ma już chyba z 5, 6 lat i 2 metry wysokości.
Chodzi mi o to żeby nie rósł już wyższy. Czytałem trochę w necie ale ludzie podawają sprzeczne informacje, co do stożka wzrostu czyli czubka.
Pomoże Ktoś ??
Awatar użytkownika
Pit
Posty: 390
Rejestracja: 17 sie 2004, 16:32
19
Imie i nazwisko: Piotr S.
Województwo: świętokrzyskie
Lokalizacja: Kielce

Post autor: Pit »

przycinam w ogrodzie świerka srebrnego juz z 10 lat, są dwie mozliwosci: przycinanie formujace/ zagęszczające - kiedy młode pędy (tegoroczne) osiagają pełny rozmiar przycinasz pęd w dowolnym miejscu, w połowie, 1/3 itd... wtedy w tym samym sezonie na końcach tych przyciętych pędów tworzą się nowe pączki (przyszłoroczne). Przycinacie odmładzające - czasem jest już tak że drzewo, mimo to że jest przycinane jest juz za duże, wtedy mozna zrobić tak że wczeną wiosną (luty/marzec) wycinasz całe zeszłoroczne pędy a nawet wiecej i dwuletnie - wtedy w sezonie u nasady ostatniej gałązki i głębiej tworzy się masa nowych pączków, które rozwiną się w następnym sezonie. Aby takie przycinanie przynosiło efekty świerk, jak każde drzewo iglaste potrzebuje dużo słońca, głęboki cień nie sprzyja rozwojowi młodych pączków.
Piotr
luqas
Posty: 69
Rejestracja: 18 lip 2006, 14:09
17
Lokalizacja: Bombowo
Kontakt:

Post autor: luqas »

Jeżeli mi nie zależy specjalnie na formowaniu, tylko na utrzymaniu wielkości obecnej to powinienem w lutym przyszłego roku przyciąć gałązki do odpowiadającej mi długości ?

Co jaki czas mogę powtarzać taki zabieg ??
Co z czubkiem , czy też go mogę obciąć ?? Słyszałem że jak się obetnie czubek to drzewko już nie rośnie na wysokość ?

Dzięki za .
Awatar użytkownika
Pit
Posty: 390
Rejestracja: 17 sie 2004, 16:32
19
Imie i nazwisko: Piotr S.
Województwo: świętokrzyskie
Lokalizacja: Kielce

Post autor: Pit »

Czubek możesz obcinać w dowolnym miejscu, tak jak każdy inny pęd, drzewo wypuszcza wtedy nowy czubek z najsilniejszego
pąka poniżej, regularne redukowanie tych silnych pąków, lub skracanie wiosną nowych przyrostów hamuje wzrost rosliny do góry.
Nie bój się tego, kila sezonów obserwacji i sam bedziesz wiedział jak najlepiej to robić !!
Takie cięcie cofajace najlepiej robić co kilka lat, trzeba dać roslinie szansę na odbudowanie się, natomiast skracanie nowych pędów i eliminacje najsilniejszych pąków szczytowych mozna śmiało robić co roku .
Obecnie świerki juz pusciły nowe przyrosty, więc w tym sezonie proponuje tylko przycięcie nowych pędów do 1/3 dł za ok 2-3 tyg.
Jezeli pęd szczytowy (zeszłoroczny) jest długi i ma wiele pączków mozesz go ściąc w połowie i obserwuj co się będzie działo...
Piotr
ODPOWIEDZ