Próba integracji

Jesli chcesz sie przedstawic, kogos pozdrowic albo porozmawiac na temat nie zwiazany z bonsai. Tylko prosze w granicach rozsadku.
Cangi
Posty: 38
Rejestracja: 26 sty 2006, 10:33
18
Lokalizacja: Jaworzno

Próba integracji

Post autor: Cangi »

Od pewnego czasu chodzi za mną myśl, żeby założyć nowy temat (co niniejszym czynię) i spróbować podyskutować o rozdrobnionym i skłóconym środowisku bonsaistów w Polsce. I czy tak musi być? Czy nie można by było wznieś się ponad podziałami i zorganizować chociaż raz w roku wystawę polskich bonsai? Tych lepszych i tych gorszych, ale naszych. Uważam, że przyczyniłoby się to w znacznym stopniu do zintegrowania tego środowiska i pozbycia wzajemnych nieufności. Co o tym myślicie? Marzy mi się, że pośród wielu innych, znajdą się tu wypowiedzi i przemyślenia liderów poszczególnych polskich klubów bonsai. Zachęcam do dyskusji.
Tadeusz Wcisło
daniell 79
Posty: 240
Rejestracja: 31 sie 2007, 19:47
16
Lokalizacja: sieradz

Post autor: daniell 79 »

jest to dobry pomysl ,., ALE zawsze znajdzie sie ktos ze cos bedzie mu niepasowalo , albo niebedzie miec czasu na taka wystawe ,albo uzna ze jego dzewa sa na tyle kiepskie < albo swietne >ze nie bedzie chcial ich pokazac , i wydaje mi sie ze to niedojdzie do skutku .i jeszcze jedno chodzi o odleglosc nie kazdy bedzie mugl dojechac w to miejsce , albo praca albo inne obowiazki , jak dlamnie to wystarczylo by taka wystawa amatorska w sieci kazdy by cos moze pokazal , tak mi sie wydaje
bo kazdy jest kims
Michał Malawski
Posty: 19
Rejestracja: 18 kwie 2007, 21:19
17

Post autor: Michał Malawski »

Nie wiem czy pamiętacie jak wyglądała wystawa internetowa PAB na stronie www.bonsai.pl :cry:
Brak eliminacji, brak potrzeby przynależności do PAB, brak jakichkolwiek kryteriów wystawiania. I co? Wielka dyskusja co by trzeaba aby... patysie to nie bardzo... a może... a drzewek 15 na stronie. Pomyślcie nad tym. Kolejna wystawa już niedługo. Tym razem jesienno zimowa.

Tadek zawsze byliśmy za integracją....
Awatar użytkownika
Gohan
Posty: 410
Rejestracja: 02 kwie 2005, 18:24
19
Lokalizacja: Siedlce

Post autor: Gohan »

pomysł jest dobry, i jak dobrze pamietam było to poruszane nie raz... tylko ,że zawsze kończy się na pogaduszkach :roll: ale jest sprawa organizacji, miejsca itp. i osoby która by to wszytsko pociągneła :wink:
a ogolnie jeśli chodzi o integrację, to ona jest... m.in. wystawa w Warszawie w sierpniu... Wrocław, Warszawa na jednej scenie, naprawde piękny widok :wink: Polska powoli dojrzewa i to się liczy :-)
jest to dobry pomysl ,., ALE zawsze znajdzie sie ktos ze cos bedzie
u niepasowalo , albo niebedzie miec czasu na taka wystawe
chyba normalne, nigdy wszystkim nie dogodzisz :wink:
jak dlamnie to wystarczylo by taka wystawa amatorska w sieci kazdy by cos moze pokazal ,
to kompletnie mija się z celem, z ideą bonsai... moze nie dlugo wszystkie wystawy będą w sieci? bo tak wygodniej? i "coś" takiego nie jest żadną wystawą tylko jakiegos rodzaju, galerią... także, wg. mnie i według wielu to jest poprostu śmieszne. bez urazy Panie Michale M. ,nie chcem tu w jakiś sposob dogryzać, tylko mówie jak ja to widze...
Obrazek

Pozdrawiam,
Marcin Popek
Awatar użytkownika
wog
Posty: 239
Rejestracja: 14 wrz 2005, 18:58
18
Lokalizacja: Dln Sl

Post autor: wog »

http://www.bonsai-suiseki.net/stylizacja.htm
to apropo wystaw fotograficznych
Awatar użytkownika
Gohan
Posty: 410
Rejestracja: 02 kwie 2005, 18:24
19
Lokalizacja: Siedlce

Post autor: Gohan »

powodzenia życze.
Obrazek

Pozdrawiam,
Marcin Popek
Awatar użytkownika
wog
Posty: 239
Rejestracja: 14 wrz 2005, 18:58
18
Lokalizacja: Dln Sl

Post autor: wog »

sam widzisz mlodziencze jaki jestes.Jestes jak ekspert Ty nie myslisz Ty wiesz, i nikt nie moze miec innego zdania niz Ty.Powodzenia zycze i to moze bardziej szczerze niz Ty
daniell 79
Posty: 240
Rejestracja: 31 sie 2007, 19:47
16
Lokalizacja: sieradz

Post autor: daniell 79 »

tak macie racje ale poprostu jestem realista i mysle ze tak poprostu by bylo, ja sam bym chcial z wieloma porozmawiac i podyskutowac w realu a nie za kompem bo w realu widac kto sie zna kto wie a kto tylko czytal .< a kto tylko podskakoje na forach> bez urazy
bo kazdy jest kims
Awatar użytkownika
Gohan
Posty: 410
Rejestracja: 02 kwie 2005, 18:24
19
Lokalizacja: Siedlce

Post autor: Gohan »

heh, to widocznie Pan tego młodzienca nie zna i nie wie jaki jest :wink: i jak to na "starszego" człowieka przystało, młody człowiek jest zły, głupi i nigdy nic nie osiągnie... bla bla bla... to już z Pana strony słyszalem, że nic nigdy nie osiągne :wink: a tutaj psikus? młody coś robi, starszy udaje ,że coś robi :wink:

Pozdrawiam i trzymajmy sie dyskusji, bo chciałbym uszanować temat Pana Tadeusza... i nie robic offtopa...

ps. Pan Tadeusz ma dość specyficzne podejscie do naszej sztuki, specyficzne tzn. inne niż wiekszosc europejskich bonsaistów, szczególnie formowanie sosen, czoła w dół...
Obrazek

Pozdrawiam,
Marcin Popek
Awatar użytkownika
Anarhis
Posty: 113
Rejestracja: 12 wrz 2006, 14:03
17
Imie i nazwisko: Grzegorz Sz
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Piekary ÂŚlÂąskie

Post autor: Anarhis »

Pomysł jest genialny w swojej prostocie ale... jesteśmy ludźmi - skomplikowanymi istotami. Już powyżej widać jak to się skończy... zawsze ktoś musi zacząć głupią dyskusję... a potem to już się samo kula.
Macie szacunek dla roślin - miejcie i dla ludzi.
P.S. Co do wystaw w sieci to na tym forum odbywają się takie wystawy - nie wszystkie drzewa są najwyższych lotów ale myślę, że w tym cały urok - nawet słabsi mogą się wykazać.
Wszystko ma swoje dwie strony...
Cangi
Posty: 38
Rejestracja: 26 sty 2006, 10:33
18
Lokalizacja: Jaworzno

Post autor: Cangi »

Szanowni koledzy. Wiem, że podczas takiej dyskusji nie obejdzie się bez off topów i dogryzań sobie nawzajem. Wznieśmy się jednak na wyżyny inteligencji, tolerancji dla myślących inaczej niż my, mających inne zdanie i spróbujmy ich zrozumieć. Tylko bowiem w ten sposób zdołamy osiągnąć jakiś kompromis. Dyskutujmy więc merytorycznie. Uważam, że sprawa jest tego warta. Zaś co do samej wystawy, to mam na myśli taką w "realu", a nie w internecie.
Tadeusz Wcisło
Awatar użytkownika
fidelpatcha
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 769
Rejestracja: 11 maja 2006, 09:02
18
Imie i nazwisko: Damian Skiba
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Siemianowice

Post autor: fidelpatcha »

Wystawa rzeczywista - :roll: - bardzo przyjemnie jest myśleć o czymś takim, ale zorganizowanie takowej nie utrudnia jedynie podział, przede wszystkim to przecież ogrom organizacji, powierzchnia wystawowa, koszty itp. Bonsai w Polsce nie ma chyba jeszcze aż tak mocnej pozycji, że skusi do przyjazdu rzesze z całego kraju. Pojawi sie grupa zapaleńców, czyli jakieś 10% zajmujących się bonsai w Polsce, plus oglądający z najbliższej okolicy. Dlatego łatwiej jest zorganizować kilka mniejszych wystaw, na które przychodzi większy odsetek "bonsaistów", jak i więcej osób z bonsai nie związanych.
Wystawa internetowa jest wg mnie rozwiązaniem mającym tyleż wad co i zalet. Na pewno pozwoliła by zobaczyć sporej części z nas, co w polskim bonsai się dzieje. Nie jest to jednak nadal wystawa, a jak Marcin zauważył galeria, choć z drugiej strony co roku faktycznie odbywa się World Bonsai Contest i trudno podważyć rangę tego konkursu, jeśli wśród biorących udział byli tacy mistrzowie jak: Pius Notter, Luis Vallejo, Colin Lewis, Walter Pall etc. Taki konkurs/wystawa miała by sens, ale oczywiście potrzebna jest grupa chętnych osób do przyjmowania zgłoszeń, oceniania prac - ogólnie organizacji. Głównie jednak musiała by pojawić sie spora liczba dobrych bonsai. A to jest akurat jak narazie problem, bo ludzie nie chcą pokazywać co mają. I trudno tu wnioskować co jest powodem - część się boi krytyki i woli zbierać pochwały od laików, część ciągle jeszcze dopieszcza swoje bonsai i odwleka pokazanie go. Dodajmy leniwych, co nie chce im się zrobić zdjęcia, nie potrafiących zrobić zdjęcia i tych co uważają, ze nie ma sensu robić zdjęcia. Po drugiej stronie barykady mamy za to tych, co pokazują gałąź ukorzenioną i zasadzoną w ziemi, nowo pozyskane yamadori, albo co gorsza ładne bonsai tyle że nie swoje.
Ja również chciał bym takiej wystawy i wydaje mi się, że wersja internetowa jest do zaakceptowania, jednak trzeba by podejść do tego w bardzo przemyślany i profesjonalny sposób, tak by faktycznie wszystkie grupy w Polsce przyłączyły się.
Mam małe krzywe drzewko, ale to chyba jeszcze nie bonsai...
Damian S.
Awatar użytkownika
Gohan
Posty: 410
Rejestracja: 02 kwie 2005, 18:24
19
Lokalizacja: Siedlce

Post autor: Gohan »

słuchajcie, taką galerię można by stworzyć (nie mylić z wystawą) i aby ona była w internecie ,a nie przez pewien okres czasu... I zeby ta galeria prezentowała jakiś poziom... wydaje mi się ,że odpowiednia "reklama" i odpowiednie podejscie i myśle ze by to przeszło, poprostu trzeba przekonać, tych "starych wilków" :wink: ale to jest oddzielny pomysł, a realną wystawe jak najbardziej, trzeba coś z tym zrobić...
Obrazek

Pozdrawiam,
Marcin Popek
Włodzimierz Pietraszko
Posty: 9
Rejestracja: 07 kwie 2007, 01:32
17
Lokalizacja: WrocÂław

Post autor: Włodzimierz Pietraszko »

Tadziu.
Oczywiscie zawsze bylismy za integracją. Polska Asocjacja Bonsai powstała własnie właśnie w tym celu. Nasz statut wyraźnie określa to, że naszymi członkami moga być osoby indywidualne oraz kluby i inne stowarzyszenia.
PAB jest także zintegrowany z organizacjami europejskimi i światowymi więc pole do popisu w działaniu jest ogromne. Wielokrotnie zapraszaliśmy do współpracy wszystkie polskie kluby. Niestety nikt nie odpisał na nasze wezwanie. Zorganizowaliśmy Europejski Kongres Bonsai i wielu polskich bonsaistów nie uznało za stosowne przyjechać.
Dlaczegoorganizatorzy wystaw w Krakowie, z którymi masz doskonały kontakt nie dbają o to aby zaprosić kolegów z innych klubów. Wtedy gdy ja byłem prezesem KBP szczególnie dbałem o to aby każdy mógł się zaprezentować na tamtejszych wystawach. Może właśnie tam należy skierować zaproszenie do integracji.
Wydaje mi sie, że integracja ma tylko wtedy sens gdy ktoś tego chce. W tej chwili widzę, że bardziej dominuje chęć RYWALIZACJI zwłaszcza w wykonaniu osób, które dopiero co zaczynają przygodę z bonsai. Inną i dziwną sprawą jest zamknięcie się w bardzo wąskich kręgach grup uprawiających bonsai w stylu „ Jedynie słusznej idei”. Brak szacunku wobec osób, brak pokory wobec roślin, brak wiedzy o sztuce bonsai i zasad ogrodnictwa jest wielką barierą dla idei integracji.
Popieram Twój apel o zjednoczenie. Jeżeli chcesz nam pomóc to zapraszamy.W maju 2008 będziemy organizować we Wrocławiu wystawę z udziałem wielu znanych europejskich bonsaistów i zapraszamy wszystkich ( o ile będzie się Wam chciało przyjechać)
Włodzimierz Pietraszko
WÂłodzimierz Pietraszko
Cangi
Posty: 38
Rejestracja: 26 sty 2006, 10:33
18
Lokalizacja: Jaworzno

Post autor: Cangi »

Włodku.
Cieszy mnie, że także jesteś zwolennikiem zintegrowania polskiego środowiska bonsaiowego. Z Twojego postu jednak wynika, że droga, którą chcemy ten cel osiągnąć, niekoniecznie jest taka sama. Piszesz bowiem że: - "Polska Asocjacja Bonsai powstała własnie właśnie w tym celu." - A która organizacja zrzeszająca bonsaistów powstała w innym celu? Nie chciałbym Cię posądzać o to, że nie zrozumiałeś przesłania płynącego z mojego postu, ale z Twojej wypowiedzi dość jasno wynika, że owszem, integrujmy się, tylko pod egidą PAB-u. A mnie chodzi o to, żeby kluby zostawić w spokoju, tylko ludzie którzy są ich członkami,lub nie, a mają bodaj odrobinę dobrej woli (wierzę, że takich nie brak) wezmą swoje drzewka i pokażą np. w Lodzi lub innym mieście. Byle nie w Krakowie, Wrocławiu czy w Warszawie, bo wtedy awantura gotowa. A chciałbym za wszelką cenę tych awantur uniknąć. Dlatego ten temat założyłem na forum, które nie jest kojarzone raczej z żadnym klubem. Piszesz: -"Wielokrotnie zapraszaliśmy do współpracy wszystkie polskie kluby. Niestety nikt nie odpisał na nasze wezwanie. Zorganizowaliśmy Europejski Kongres Bonsai i wielu polskich bonsaistów nie uznało za stosowne przyjechać." - Czy nie daje Ci to do myślenia? Bardzo mi się spodobało zdanie - "integracja ma tylko wtedy sens gdy ktoś tego chce."- Dodał bym jeszcze - i potrafi widzieć coś więcej niż tylko własne podwórko. Jeśli uważasz, że się do takich zaliczasz zapraszam do dalszej dyskusji. Ale na temat.
Z poważaniem
Tadeusz Wcisło
Awatar użytkownika
lukas_gr
Posty: 410
Rejestracja: 14 sie 2005, 16:03
18
Imie i nazwisko: Lukasz Grochowski
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Piaseczno
Kontakt:

Post autor: lukas_gr »

Witam wszystkich,
na wstępie zaznaczę, ze postanowiłem zabrać glos w tej dyskusji nie po to żeby się z kimkolwiek kłócić, tylko przedstawić swoje zdanie, z którym wiele osób może się nie zgadzać. Po pierwsze uważam ze Pan Tadeusz ma całkowitą rację. Integracja ogólnopolska na poziomie PABu, KBP oraz TANUKI jest czysta fikcją. A dyskutowanie o tym czy zrobić taka ogólnopolska wystawę we Wrocławiu, Warszawie czy tez Krakowie stwarza jedynie pole dla potencjalnych awantur. Panie Włodku, może Pan się ze mną nie zgodzić, ale uważam ze okoliczności a jakich powstała Asocjacja, wykluczają ja na wstępie z roli stowarzyszenia zrzeszającego Polskie kluby. To tyle w tym temacie. Co do samej organizacji tak dużej imprezy, moim zdaniem powstaje jeden zasadniczy problem- pieniądze. Nie wiem jak pozostałe kluby ale z własnego podwórka wiem, ze organizacja dużej imprezy klubowej oraz jeszcze większej imprezy ogólnoklubowej, bez zasadniczego wsparcia sponsorów jest nierealna- ledwo wystarcza pieniędzy na to pierwsze. Co do miejsca to najlepszym wyjściem było by jakieś większe miasto w centrum Polski, może Łódź? Ale to są oczywiście juz szczególe na które na dzień dzisiejszy jest za wcześniej. Tak wiec na obecna chwile jedynym wyjściem było by spotkanie zarządów klubów które były by skłonne podjąć się tego wyzwania, bo wydaje mi się ze organizacja takiej imprezy- po nad podziałami, nie pod szyldem KBP, PAB czy TANUKI lecz pod szyldem Bonsai Polska jest marzeniem każdego dojrzałego, świadomego i aktywnego polskiego bonsaisty.
Pozdrawiam Łukasz Grochowski
Michał Malawski
Posty: 19
Rejestracja: 18 kwie 2007, 21:19
17

Post autor: Michał Malawski »

Pozwolicie panowie, że sie z wami nie zgodzę w kilku kwestiach.
Po pierwsze dlaczego nie mówić o integracji na poziomie klubów. W chwili obecnej w Polsce nie ma możliwości zrobienia dużej wystawy nie będą klubem. No chyba, żę ktoś ma na tyle dużo wolnych środków,żeby zrobić sobie wystawę taką jak Ginko Awards. Tam faktycznie nie ma podziałów. To my ludzie zrzeszeni w tych klubach mamy wpływ na to jakie są posunięcia jego władz. Więc nie mówcie o takich rzeczach ja fikcja w integracji klubów. Jest to możliwe i zawsze było lecz do tego trzeba chęci. Tu jest pies pogrzebany. Brak chęci do pojednania. Napisać można wszystko ale trudniej to zrobić.
Po drugie panie Łukaszu nie wie pan nic o tym jak powstał PAB więc proszę nie zabierać niepotrzebnie głosu. Jedną dyskusje w tym temacie już zakończyliśmy. Widzę, że wnioski z niej nie zostału przez Pana wyciągnięte. Właśnie w związku z brakiem chęci integracji z bonsaiową europą powstał PAB. Ale to już było omawiane.
Panie Tadeuszu nigdy nikt nie powiedział, że integracja ma być pod egidę PAB. My jako jedyni dotychczas składaliśmy innym klubom propozycje integracji w formie wspólnej wystawy. Skończyło się jak wiadomo. Tylko klub TANUKI przyjechał do Książa ze swoimi drzewami.

Panowie chęci, chęci i jeszcze raz chęci. Nic innego nam nie pomoże . nawet taka dyskusja.
[/quote]
Awatar użytkownika
lukas_gr
Posty: 410
Rejestracja: 14 sie 2005, 16:03
18
Imie i nazwisko: Lukasz Grochowski
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Piaseczno
Kontakt:

Post autor: lukas_gr »

Ja się będę upierał przy tym że integracja pod przewodnictwem jednego z klubów jest u nas nie możliwa, takie próby były juz organizowane wielokrotnie i zawsze znalazło się stowarzyszenie i ludzie którzy, nie przyjechali bo maja np: żal (o cokolwiek) do organizatorów. Z reszta mówiłem o tym juz przy poprzedniej dyskusji, wiec nie będę się poważał. Jeżeli ktoś wierzy w taką integrację to jest po prostu naiwny. Ja w integrację wierzę, ale taką po nad podziałami, gdzie wystawa jest organizowana na neutralnym gruncie, przez zarząd powołany do tego celu przez wszystkich którzy chcą w niej brać udział, oraz ze środków wspólnej kasy oraz sponsorów. Jeżeli zarządy trzech największych polskich klubów dojdą do porozumienia, jak napisał Pan Malawski będą chęci to taka impreza się odbędzie.
Pozdrawiam Łukasz Grochowski
Jacek Grzelak
Posty: 30
Rejestracja: 29 wrz 2007, 20:54
16
Lokalizacja: ÂŻabin

Post autor: Jacek Grzelak »

Tak , ale jak znaleźć sponsorów i środki na konkretną wystawę , nie podając nazwy żadnego z klubów , jako patrona tejże wystawy , to raczej mało realne :roll: :co:
Pozdrawiam z Pojezierza Drawskiego Jacek G.
daniell 79
Posty: 240
Rejestracja: 31 sie 2007, 19:47
16
Lokalizacja: sieradz

Post autor: daniell 79 »

sponsora by sie moze znalazlo tylko sposor musi wiedziec komu daje naco daje i czy ta organizacja czy druga jest odpowiedzialnym podmiotem i czy ma status prawny < by wrazie czego miec kogo gonic. > i ilu bezie organizatorow bo cos misie zdaje ze jezeli jeden z klubow takie cos zorganizoje to drugi sie wypnie , < bo z tego co czytam to macie cos do siebie> , jezeli by doszlo do integracii klubow i zrobic z tych klubow jedna calosc i zdobyc status , stowazyszenia i jak sie da takie cos zarejestrowac to sprawa ze sponsorem bylaby wiele latwiejsza i z uzyskaniem lokum na wystawe tez prostsza . jezeli sie myle to poprawcie mnie . powodzenia
bo kazdy jest kims
ODPOWIEDZ