Wystawy w japonii

Jesli chcesz sie przedstawic, kogos pozdrowic albo porozmawiac na temat nie zwiazany z bonsai. Tylko prosze w granicach rozsadku.
Michał

Wystawy w japonii

Post autor: Michał »

Czytając ten artukuł http://www.bonsaiwabisabi.com/wystawy/gafu-ten.html, troche się uśmiałem, z tych japończyków.
Mają tam bardzo dziwne wystawy. Specjalne sale na arcydziela bonsai, które są wpisywane do rejestru :? Każde bonsai posiada jakiś certyfikat i numer katalogowy. Albo wystawianie samych donic, które czekają na wystawę w specjalnie przygotowanych dla nich pojemniku czy szufladzie.
Jak dla mnie to jest lekka paranoja :?
A co wy sądzicie o takim podejsciu do sprawy ?
Awatar użytkownika
AdamJonas
Posty: 1164
Rejestracja: 23 lip 2004, 12:30
19
Imie i nazwisko: Adam C.
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: AdamJonas »

Ja sądze, że nie ma w tym nic śmiesznego, po prostu dzielą "nas" od "nich" setki lat. W Japonii bonsai jest czymś o wiele ważniejszym niż u nas i dlatego większości z nas ciężko jest zrozumieć samą istotę tej sztuki oraz całą otoczkę, która powinna ją otaczać.
Skoro tam wiele bonsai ma ponad 100 lat to musieli je jakoś wyróżnić wśród tych mniej wyrafinowanych czy dopracowanych. W Polsce na razie nie mamy tego problemu :-D
U nich nawet zwykłe parzenie herbaty ma ogromne znaczenie i zostało również wyniesione do rangi sztuki ...dlatego nie ma co się dziwić .

Inna sprawa, że cała kultura japońska jest często tak różna od naszej - europejskiej, że aż niekiedy właśnie dziwi lub śmieszy, ale mam tu raczej na myśli współczesność.
Adam Cieślik
Awatar użytkownika
Bolas
wspieram forum (srebro)
wspieram forum (srebro)
Posty: 2441
Rejestracja: 20 lis 2004, 18:03
19
Imie i nazwisko: Boleslaw Wujczyk
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Post autor: Bolas »

A Propos donic jakbys mial donice ktora zrobił twoj Pra Pra dziadek i przekazywał ja nastepnym pokoleniom i jest ona rewelacyjna to tez bys ja chował w mizernie wykonywanych pudełkach.

Kolejnym przykładem jest suiseki. Dlaczeko nie pomysleli ci mądrzy japonczycy ze kamien mozna wyszlifowac na polysk mechanicznie. Własnie dlatego ze nie było by to piekne i szlifują je pocierajac własnymi rekoma przez kilkadziesiat lat :D

Japonczycy uwielbiaja małe pudełeczka schoweczki bo we wszystkim idzie ukryc piekno i sztukę. Miecz KATANA ma ok 10-15 elementów składniowych na ktore czesto robili osobne pudełeczka :D

Co do wystawy to mnie sie podoba bonsai stanowi całosc i piekno dopiero w alkowie ze specjalnie zrobionym do niego KUSAMONO lub SUISEKI.

I to dopiero wziete wszystko razem stanowi pojęcie WABI SABI !!!
Pozdrawiam
Bolesław Wujczyk
Awatar użytkownika
AnnaDorota
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 1444
Rejestracja: 22 lip 2004, 14:34
19
Lokalizacja: Zawiercie

Post autor: AnnaDorota »

Bolas, jak to pięknie powiedziałeś.......

Za często się zapomina, a do większości w ogóle nie dociera, że bonsai to nie tylko roslina doniczkowa, to dużo więcej...
Anna Dorota
Michał

Post autor: Michał »

Właśnie o to mi chodziło, że dla wielu japończyków sztuka bonsai ma bardzo mało wspólnego z uprawą roślin w donicach . Dla nich to tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie
ODPOWIEDZ