Sosna na kamieniu - moje pierwsze bonsai

Gdy zaczynasz przygodę z bonsai i chciałbyś omówić swoje drzewko, które hoduje się na zewnątrz.
Marlena
Posty: 2
Rejestracja: 15 mar 2016, 14:25
8
Imie i nazwisko: Marlena
Województwo: pomorskie

Sosna na kamieniu - moje pierwsze bonsai

Post autor: Marlena »

Bonsai fascynują mnie od lat. Swoje pierwsze kroki stawiałam formując Crassula ovata 'hobbit'. Zupełnie amatorsko, zupełnie po swojemu.
Tym razem zdecydowałam się na drzewko outdoor formowane bliżej kanonów sztuki bonsai. Z racji amatorszczyzny to wciąż będzie gdzieś moja luźna wizja, niewprawne próby.

Postawiłam na iglaka z mojego podwórka. Mieszkam na wzgórzu, pomiędzy wrzosowiskami i lasami. Jeżeli to drzewko przetrwa, będzie dla mnie świetną pamiątką z czasów, gdy oprócz nas nie mieszka tu nikt. Ziemia żyzna, piaszczysta porośnięta mchem - dlatego wybrałam tę w której rosła sadzonka. Szukałam czegoś niesymetrycznego, krzywego. Pełno tu ładniutkich a'la mini choinek świątecznych a ja chciałam czegoś co w swojej pozornej brzydocie nada się idealnie i mnie zainspiruje. Znalazłam jedną max roczną, przekrzywioną sadzonkę sosny. Długie korzenie zadecydowały o tym, że przytwierdzę ją do "skały". Wybrałam odpowiadający mi kamień. Oplotłam, przewiązałam pończochą (gdzieś na jakimś forum obiła mi się ta metoda), część przysypałam.

Roślina rośnie w zwykłej ale mniejszej donicy. Może za rok przeniosę do docelowe. Nie planuję w tym roku formowania, a w każdym razie nie poprzez cięcie. Chcę lepiej poznać moje drzewko, jak rośnie, czy w ogóle będzie mi rosło. Z czasem coś "zadzwoni" i będę wiedziała czego chcę dalej.

Teraz jedyna obawa by nie zmarnować sadzonki. Do tej pory pielęgnowałam sucholubne kaktusy i gruboszowate. Teraz mam zupełnie inną roślinę. Trzymajcie za nas kciuki.

Niech no ja odgadnę jak tutaj wstawia się zdjęcia ; )
Pozdrowienia z Trójmiasta!
Załączniki
bonsai sosna na kamieniu 1.jpg
bonsai sosna na kamieniu 1.jpg (387.86 KiB) Przejrzano 4552 razy
bonsai sosna na kamieniu 2.jpg
bonsai sosna na kamieniu 2.jpg (313.63 KiB) Przejrzano 4552 razy
bonsai sosna na kamieniu 3.jpg
bonsai sosna na kamieniu 3.jpg (301.23 KiB) Przejrzano 4552 razy
bonsai sosna na kamieniu 4.jpg
bonsai sosna na kamieniu 4.jpg (479.83 KiB) Przejrzano 4552 razy
Awatar użytkownika
maciek3miasto
Posty: 410
Rejestracja: 14 gru 2009, 15:49
14
Imie i nazwisko: maciek park
Województwo: pomorskie
Lokalizacja: gdańsk

Post autor: maciek3miasto »

trochę czasu Ci to zajmie za nim cokolwiek się stanie. Lepiej kupić jakiś fajną sosnę za 100 - 200zl w szkółce i z niej coś robić zaoszczędzisz 10 - 15 lat.
pozdrawiam maciek knap
Marlena
Posty: 2
Rejestracja: 15 mar 2016, 14:25
8
Imie i nazwisko: Marlena
Województwo: pomorskie

Post autor: Marlena »

Spokojnie, nie spieszy mi się : )
Jestem z tych co dają sobie i roślinie czas.
Awatar użytkownika
Bolas
wspieram forum (srebro)
wspieram forum (srebro)
Posty: 2441
Rejestracja: 20 lis 2004, 18:03
19
Imie i nazwisko: Boleslaw Wujczyk
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Post autor: Bolas »

I rajstopa znalazła sposób na drugie życie.
Pozdrawiam
Bolesław Wujczyk
Roman P.
Posty: 2
Rejestracja: 08 sty 2013, 07:02
11
Imie i nazwisko: Roman
Województwo: kujawsko-pomorskie

Post autor: Roman P. »

Też mam takie dwie małe i krzywe, bo są fajne. Wykop coś jeszcze i opisz to - Twój post działa na mnie jak muzyka - może innym też złagodzi obyczaje. Powodzenia
ODPOWIEDZ