Ciekawy Buczek przy skraju drogi.

Gdy zaczynasz przygodę z bonsai i chciałbyś omówić swoje drzewko, które hoduje się na zewnątrz.
LucifffeR
Posty: 11
Rejestracja: 13 sty 2015, 16:46
9
Imie i nazwisko: Damian Nowak
Województwo: śląskie

Ciekawy Buczek przy skraju drogi.

Post autor: LucifffeR »

Witam Wszystkich !
Jestem nowy ;) na imię mam Damian, mam 26 lat i pochodzę z Częstochowy.

Od dłuższego czasu czytam wszelkie fora cos niecoś już wiem.. ale to kropla w morzu... Szybko nie odpuszczam, tak więc mysle ze trafiłem w hobby, gdyż mam sporą działke na której od lat bawie się w ogrodnika ;]

Puki jeszcze jestem swierzutki... nie chce przekopywac połowy lasu... mam już coś tam na oku w odległej przyszłości... ale ost znalazłem coś w sumie ciekawego, czego akurat nie jestem pewien, czy warto to kopac... (niszczyć) jeśli by z tego miało nic nie być.

Bede wdzięczny za opinie ;) i potraktowanie mnie jako laika... każdy zaczyna od zera.

Co myślicie o tym Buczku ? Inwestowac w niego czas i nadzieje ? bo puki co cięzko mi sobie go wyobraźic jak by mógł wygladać w przeszłosci, pod odpowiedni a opieką ;)



Obrazek


Z góry Dziękuje ! i Pozdrawiam !
Awatar użytkownika
Kamil
Administrator
Posty: 2780
Rejestracja: 19 lip 2004, 10:33
19
Imie i nazwisko: Kamil Jackiewicz
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Reńska Wieś
Kontakt:

Post autor: Kamil »

Witamy na forum,

moim zdaniem ów Buczek nie nadaje się jako material na bonsai.
Pozdrawiam,
Kamil Jackiewicz
LucifffeR
Posty: 11
Rejestracja: 13 sty 2015, 16:46
9
Imie i nazwisko: Damian Nowak
Województwo: śląskie

Post autor: LucifffeR »

anooo tez tak myslałem, bo widze tam wiele... mankamentów... ale jakoby mam pozwolenie na wykopki ;) wole by marnował sie u mnie jak w lesie, bo tam i tak nic z niego nie bedzie ;) aa u mnie pozwole mu jeszcze długo pochwaścić ;)
Dzieki Kamil !

Pozdro.
Awatar użytkownika
Bolas
wspieram forum (srebro)
wspieram forum (srebro)
Posty: 2441
Rejestracja: 20 lis 2004, 18:03
19
Imie i nazwisko: Boleslaw Wujczyk
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Post autor: Bolas »

A wg mnie miotłę masz jak ta lala.
Pozdrawiam
Bolesław Wujczyk
LucifffeR
Posty: 11
Rejestracja: 13 sty 2015, 16:46
9
Imie i nazwisko: Damian Nowak
Województwo: śląskie

Post autor: LucifffeR »

Nie jestem jeszcze obryty z tutejszym slangiem wiec Nie wiem czy miotla z twoich ust brzmi śmiesznie czy faktycznie można z tego buka coś ulegać?
Awatar użytkownika
Bunny
Posty: 91
Rejestracja: 08 maja 2008, 23:18
15
Imie i nazwisko: Bartek Syczewski
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: Bunny »

Dwupienna miotła w przypadku buka będzie wyglądała co najmniej kuriozalnie. Sam materiał powinien być ok, ale na zabliźnienie tych ran długo zaczekasz, a do tego nie obędzie się bez zgrubień w miejscu cięcia.
Szumi las, ma czas...
Awatar użytkownika
Bolas
wspieram forum (srebro)
wspieram forum (srebro)
Posty: 2441
Rejestracja: 20 lis 2004, 18:03
19
Imie i nazwisko: Boleslaw Wujczyk
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Post autor: Bolas »

Może idealna miotła to to nie będzie a usuwając drugi pień postarałbym się nadać dramatyzmowi większemu drążąc go. Styl miotlasty - HOKIDACHI
Pozdrawiam
Bolesław Wujczyk
LucifffeR
Posty: 11
Rejestracja: 13 sty 2015, 16:46
9
Imie i nazwisko: Damian Nowak
Województwo: śląskie

Post autor: LucifffeR »

Ok juz czytam na temat dziękuję za .:-D
Awatar użytkownika
Bunny
Posty: 91
Rejestracja: 08 maja 2008, 23:18
15
Imie i nazwisko: Bartek Syczewski
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: Bunny »

Ja bym nie szedł w stronę miotły.

To, że teraz tak rośnie wynika tylko z tego, że go obcięto i wypuszcza z ostatniego pierścienia wszystkie strzały, by się jak najszybciej odbudować. Ja bym puki co pozyskał go spokojnie na wiosnę, poczekał rok nie usuwając niczego, bo część sama wypadnie, jak nie po pozyskaniu, to po zimie,a nawet jeżeli nie, będzie pomagała zabliźniać rany.

Materiał ciekawy, ale praca nad nim zapowiada się bardzo długofalowo.
Szumi las, ma czas...
LucifffeR
Posty: 11
Rejestracja: 13 sty 2015, 16:46
9
Imie i nazwisko: Damian Nowak
Województwo: śląskie

Post autor: LucifffeR »

Jestem młody ;] nie chcę jeszcze umierac ! Wiec mysle ze mam czas... miejsce mam żeby trzymac i 100 drzewek, chęci ogromne... ale co dwie głowy to nie jedna...;]
Drzewko bedzie na wiosne zaorane (frezowanie gruntu) wiec na pewno sie zmarnuje... tak czy siak dzieki Panowie i Panie za wszeą ., każdy post jest dla mnie cenny, puki co zdobywam wiedze. A jest jej mnóstwo !!!
Zrobie jak radzicie, cos nie coś sam dołożę od siebie;]

Bunny Witaj. Jeśli nie miotła to co ? Co byś polecił jaki masz koncept ?
Awatar użytkownika
Bunny
Posty: 91
Rejestracja: 08 maja 2008, 23:18
15
Imie i nazwisko: Bartek Syczewski
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post autor: Bunny »

Czy bym coś polecił? cierpliwość ;)

Praca na materiale i dużo nauki. to co sobie zaplanujesz jest wtórną kwestia- pierwszą jest odpowiednia pielęgnacja. Swoją drogą najlepiej podpatrywać naturę, bo wyjdzie kopia kopii, czy bonsai, które ma wyglądać jak Bonsai. Buki rosną dosyć charakterystycznie, więc inspiracji można znaleźć wiele.

Jeżeli szukasz szybszej inspiracji to załączam fotkę pewnego graba z profilu FB Magazynu BONSAI ART:

Obrazek

Pozdrawiam!
Szumi las, ma czas...
LucifffeR
Posty: 11
Rejestracja: 13 sty 2015, 16:46
9
Imie i nazwisko: Damian Nowak
Województwo: śląskie

Post autor: LucifffeR »

hoho coś pieknego ;) ile to ma lat ? ze 20 ?... dobra wykopię buczka, i zaprezętuje go tutaj ;) w zdjęciach lepszej jakosci... Dzieki !!!
Pozdrawiam Damian !
Awatar użytkownika
Bolas
wspieram forum (srebro)
wspieram forum (srebro)
Posty: 2441
Rejestracja: 20 lis 2004, 18:03
19
Imie i nazwisko: Boleslaw Wujczyk
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Post autor: Bolas »

20lat prowadzenia jako bonsai sama roślina będzie miała ok 50. I to jest grab nie buk.
Pozdrawiam
Bolesław Wujczyk
LucifffeR
Posty: 11
Rejestracja: 13 sty 2015, 16:46
9
Imie i nazwisko: Damian Nowak
Województwo: śląskie

Post autor: LucifffeR »

~ 20 lat prowadzenia... ~50 ma same drzewko... to jak mogło wyglądac mając owe 30 ? w fazie kiedy to ktoś zaczął z nim pierwsze cięcia... kompletnie po dupce w lesie dostawał i tak skarłowaciał, czy to także kawałek pnia... nie umiem jeszcze tak dobrze sobie tego wyobraźić...
Awatar użytkownika
Bolas
wspieram forum (srebro)
wspieram forum (srebro)
Posty: 2441
Rejestracja: 20 lis 2004, 18:03
19
Imie i nazwisko: Boleslaw Wujczyk
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Post autor: Bolas »

Wystarczy sobie zobaczyć jak grube są dolne gałęzie i jak całość jest rozgałęziona. Ja mam graba od prawie 10lat i dopiero teraz zakończyłem proces zalewania rany wielkości 5zł tak żeby nie było jej widać. Drzewo na zdjęciu nie ma 20cm wysokości ma ok 50cm więc możesz sobie wyobrazić skalę jego grubości. Milimetrowy przyrost roczny na grubość to dużo przy bonsai tym bardziej że materiał który rośnie w naturze rośnie zupełnie inaczej niż ten w donicy.
Porównywanie wieku bardzo ładnie widać np. brzozy stara kora jest spękana i brązowa, młoda - białą, a taka kilku letnia praktycznie zielona - i tak też poznać dobry materiał:
Obrazek
Obrazek

Bardzo ładnie to widać w przypadku modrzewi gdzie kilkudziesięcioletnie okazy mają naprawdę pięknie spękaną i grubą korę.
Pozdrawiam
Bolesław Wujczyk
Awatar użytkownika
lukis9
Posty: 127
Rejestracja: 17 maja 2006, 17:13
17
Imie i nazwisko: LukaszSz
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wałbrzych
Kontakt:

Post autor: lukis9 »

"~ 20 lat prowadzenia... ~50 ma same drzewko... to jak mogło wyglądac mając owe 30 ? w fazie kiedy to ktoś zaczął z nim pierwsze cięcia... kompletnie po dupce w lesie dostawał i tak skarłowaciał, czy to także kawałek pnia... nie umiem jeszcze tak dobrze sobie tego wyobraźić..."

i to są prawidłowe pytania :) Ale jak tu znaleźć odpowiedź?? Nikt nie mówił, że będzie łatwo :)
Dla treningu - kop. Skoro i tak do zaorania. Zobaczysz z czym się to je...
Aczkolwiek podzielam zdaniem "Króliczka"..

swoją drogą niezły prawdziwek ;);) :jupi:
Pozdrawiam,
ŁukaszSz
http://bonsai-niwaki.blogspot.com
ODPOWIEDZ