Klon jawor - czy warto?

Gdy zaczynasz przygodę z bonsai i chciałbyś omówić swoje drzewko, które hoduje się na zewnątrz.
Maciej M.
Posty: 12
Rejestracja: 01 sty 2014, 17:50
10
Imie i nazwisko: Maciej Moliszewski
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Chorzów

Klon jawor - czy warto?

Post autor: Maciej M. »

Cześć,
W załączeniu fotki klona, który rośnie sobie pod moim balkonem.
Drzewo ma jakies 50cm wysokości i podwójny pień który u nasady ma dobre 15cm średnicy.
Od dłuższego czasu zastanawiam się nad jego przygarnięciem :wink:
mam wątpliwości, jednak maleją one za każdym razem kiedy widzę jak panowie od "utrzymania" zieleni karczują wszystko jak leci kosami spalinowymi... na pniu drzewko ma sporo śladów właśnie po spotkaniach z wirującą żyłką.
Klon jest już zminiaturyzowany, liście są conajmniej o połowę mniejsze od stanardowego rozmiaru. Nie wiem czy to zasługa zacienionego stanowiska (rośnie pod dwoma braćmi wysokości 15-20m) czy może wspomnianych kosiarzy ale wygląda całkiem całkiem.
Zastanawiam się tylko, w perspektywie przyszłego golenia, czy klony łatwo puszczają z uśpionych pąków? Czy w ogole?
Proszę o porady bo termin ewentualnych przenosin drzewka już tuż tuż. :-)
Załączniki
front
front
klon1.jpg (200.45 KiB) Przejrzano 4944 razy
z góry
z góry
klon2.jpg (278.98 KiB) Przejrzano 4944 razy
jeszcze z resztką liści
jeszcze z resztką liści
klon3.jpg (288.74 KiB) Przejrzano 4944 razy
Awatar użytkownika
Przemek R.
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 1023
Rejestracja: 04 sty 2007, 12:33
17
Imie i nazwisko: Przemek Radomyski
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Siedlce
Kontakt:

Post autor: Przemek R. »

Ja bym na wiosne kopał - ale uzgodnij to z kimś by Cie w kajdany nie zkauli :)
On i tak padnie jkak tak dalej bedzie "pielęgnowany". Klony łatwo się przyjmują i szybko rosną.
Przemysław Radomyski

http://przemekradomyski.blog.onet.pl
Maciej M.
Posty: 12
Rejestracja: 01 sty 2014, 17:50
10
Imie i nazwisko: Maciej Moliszewski
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Chorzów

Post autor: Maciej M. »

Mam dobry układ dozorcą, który rządzi tym i okolocznymi trawnikami.
Chce sie z nim dogadać i któregoś pięknego dnia, całkowicie oficjalnie wykopać krzaka :-)
A jak z tym wypuszczaniem z uśpionych pąków? Dam rade koronę od zera wyprowadzić? Jakieś doświadczenia?
Awatar użytkownika
00seba
Posty: 388
Rejestracja: 29 gru 2006, 23:50
17
Imie i nazwisko: Sebastian
Województwo: lubelskie
Lokalizacja: Opole Lubelskie
Kontakt:

Post autor: 00seba »

nie licz na doswiadczenia bo ten gatunek klona jest chyba ostatnim za jaki bym się brał , chyba ze masz okaz metrowy o potęznym pniu, wówczas wiekość liści a w szczególności długość ogonków liściowych by tak nie przeszkadzała. w tym okazie nic szczegolnego nie ma
Pozdrawiam serdecznie z Lubelszczyzny
http://bonsaisabamiki.freehost.pl/
JM
Posty: 87
Rejestracja: 10 lut 2006, 21:48
18

Post autor: JM »

Maciej M. pisze:...A jak z tym wypuszczaniem z uśpionych pąków? Dam rade koronę od zera wyprowadzić? Jakieś doświadczenia?
Wybijają jak głupie. Widać to zresztą nawet na tym "Twoim" egzemplarzu, ileż to razy już tam odbijały.
Na balkonie będzie się pięknie prezentował.
Pozdrawiam, Józef
Awatar użytkownika
Kamil
Administrator
Posty: 2780
Rejestracja: 19 lip 2004, 10:33
19
Imie i nazwisko: Kamil Jackiewicz
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Reńska Wieś
Kontakt:

Post autor: Kamil »

Macku, podzielam zdanie Sebastiana:
00seba pisze:w tym okazie nic szczegolnego nie ma
Pozdrawiam,
Kamil Jackiewicz
Maciej M.
Posty: 12
Rejestracja: 01 sty 2014, 17:50
10
Imie i nazwisko: Maciej Moliszewski
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Chorzów

Post autor: Maciej M. »

Panowie,
dla lepszego obrazu poniżej fotka z trochę innego ujęcia, na której lepiej widać ruch ciekawszej częsci pnia oraz jego nasadę.
Cały czas się zastanawiam ale nad wykopaniem tego krzaka... z dozorcą już rozmawiałem, nawet szpadla pożyczy :wink: jednak decyzji jeszcze nie podjąłem a biorąc pod uwagę wszystkie "upierdliwości" tego gatunku, jakoś coraz mniej mi się go chce... :-k
Załączniki
klon4.jpg
klon4.jpg (130.43 KiB) Przejrzano 4816 razy
Awatar użytkownika
00seba
Posty: 388
Rejestracja: 29 gru 2006, 23:50
17
Imie i nazwisko: Sebastian
Województwo: lubelskie
Lokalizacja: Opole Lubelskie
Kontakt:

Post autor: 00seba »

jeli uparcie chcesz to go wykop i posadz gdzies na dzialce, pracuj nad nim w gruncie z 10 lat doprowadz do tego aby miał potężny pień i wówczas pomyśl o tym że masz material na bonsai. to co teraz pokazujesz i to ze to jawor dyskwalifikuje jako materiał . tak poznasz gatunek, jego predyspozycje, jak reaguje na cięcia, jak się zagęszcza i czy wogóle jest sens kiedys myslec o nim jako bonsai. nie wiem czy przeglądasz zdjęcia z wystaw itp. czy widziałeś gdzies tam klona tego gatunku ??? gdyby nawet przyjmowal zrazy a.palmatum zobaczył byś go <font color="#FF0000">napewno //ort</font> przeszczepionego a tak po prostu jest to gatunek omijany przez bonsaistów.
Pozdrawiam serdecznie z Lubelszczyzny
http://bonsaisabamiki.freehost.pl/
Maciej M.
Posty: 12
Rejestracja: 01 sty 2014, 17:50
10
Imie i nazwisko: Maciej Moliszewski
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Chorzów

Post autor: Maciej M. »

Sebastianie,
nie chcę go uparcie, a nawet jak napisałem powyżej - co raz mniej.
Troszkę już o bonsai poczytałem i wiem, że ten gatunek stoi bardzo daleko od tych z predyzspozycjami na dobre jakościowo drzewko.
Moje zainteresowanie tym krzakiem spowodował fakt, że pieniek jest "jakis"(z tąd ten post), a sam pomysł na jego wykopanie wziął się z tego, że żal mi patrzeć jak kilka razy w roku traktowany jest przez panów z kosiarkami i to, że prędzej czy później zginie z tego powodu.
Analizując jednak wszystkie za i przeciw, zostawię go chyba w spokoju. Nie mam gdzie go wkopać na te 10 lat i zapuszczać. Balkon na którym by wylądował ma wystawę południową (ostatnie piętro) i w lato gołą stopą na kafelce nie postaniesz... kilka roślin już z tego powodu zginęło, tak że warunki ciężkie. Radę dają głównie jałowce, moje ulubione zresztą...
Mam właśnie na oku do wykopania ze trzy, jałowce właśnie, ze starej działki u kumpla, na którą najpóźniej w lipcu wjadą kopary i wszysko będzie zaorane.
Z myślą o nich, klonik pozostanie więc na razie tam gdzie jest.
Co potem, zobaczymy.
ODPOWIEDZ