Jałowiec Sabiński Han-kengai (wł. A.Kruk)

Gdy zaczynasz przygodę z bonsai i chciałbyś omówić swoje drzewko, które hoduje się na zewnątrz.
Awatar użytkownika
00seba
Posty: 388
Rejestracja: 29 gru 2006, 23:50
17
Imie i nazwisko: Sebastian
Województwo: lubelskie
Lokalizacja: Opole Lubelskie
Kontakt:

Jałowiec Sabiński Han-kengai (wł. A.Kruk)

Post autor: 00seba »

witam
(z racji tego że spora część nie ma konta na forum PAB to wrzucam i tu)
Chciałem wam pokazać bardzo obiecujące według mnie drzewo :wink:
Jest to moja najświeższa robota, materiał szkółkarski , wiek ok 22 lat ,
właścicielem jest mój znajomy Andrzej.
jalowiec_sabinski_3_06.jpg
jalowiec_sabinski_3_06.jpg (121.52 KiB) Przejrzano 4947 razy
jalowiec_sabinski_3_11.jpg
jalowiec_sabinski_3_11.jpg (126.13 KiB) Przejrzano 4947 razy
jalowiec_sabinski_3_14.jpg
jalowiec_sabinski_3_14.jpg (115.55 KiB) Przejrzano 4947 razy
pierwsze formowanie tak że zieleń jeszcze w lekkim nieładzie na końcach, nie chciałem bardzo go przemęczać dodatkowo drutowaniem zieleniny , ma się wzmocnić i zarosnąć , po kolejnym ułożeniu będzie miodzio :wink: poza tym sami wiecie jak drzewa świeżo formowane wyglądają w realu a jak na fotkach :wink:
więcej zdjęć na mojej stronie http://bonsaisabamiki.freehost.pl/warsz ... ruk_3.html
Pozdrawiam serdecznie z Lubelszczyzny
http://bonsaisabamiki.freehost.pl/
Awatar użytkownika
Przemek R.
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 1023
Rejestracja: 04 sty 2007, 12:33
17
Imie i nazwisko: Przemek Radomyski
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Siedlce
Kontakt:

Post autor: Przemek R. »

Jak zarośnie to jeszcze bardziej się zmieni. Ja chyba postarałbym się o kaskade i dał go całkiem w dół. Ale to na live inaczej może wyglądać.Nebari ma predyspozycje do kaskady
Przemysław Radomyski

http://przemekradomyski.blog.onet.pl
Awatar użytkownika
00seba
Posty: 388
Rejestracja: 29 gru 2006, 23:50
17
Imie i nazwisko: Sebastian
Województwo: lubelskie
Lokalizacja: Opole Lubelskie
Kontakt:

Post autor: 00seba »

tez mnie kusiło pójść w stronę pełnej kaskady ale pierwsza sprawa że drzewa już więcej nie można było wychylić , nasada pnia w takim ustawieniu wygląda najlepiej no i potem nasadzenie w donicy docelowej było by problemem a druga sprawa że to nie moje drzewo a jego właściciel nie przepada za kaskadami :wink: tak że musiałem się też trochę sugerować jego gustem pomimo całkiem wolnej ręki :wink:
Pozdrawiam serdecznie z Lubelszczyzny
http://bonsaisabamiki.freehost.pl/
MarcinWwa
Posty: 103
Rejestracja: 04 maja 2006, 15:21
18
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: MarcinWwa »

Cześć

Na żywo się lepiej ocenia, a do tego każdy ma inny gust.
Mi się jakoś nie podoba ułożenie dolnych gałęzi. Nie wiem dokładnie na ile by było możliwe zrobienie tak jak na załączonym vircie, ale tak mi jakoś się bardziej podoba (virt może nie najlepszych lotów, ale zawsze coś). Ale ogólnie bardzo fajny materiał. Ja w tym roku wykopałem fajnego jałowca i sosnę, ale zima je załatwiła. Na razie wybijam sobie kopanie drzewek i znajdę sobie jakiś fajny materiał szkółkarski. Powodzenia w dalszym formowaniu.

pozdrawiam
Załączniki
Virt
Virt
jalowiec.jpg (51.91 KiB) Przejrzano 4871 razy
Marcin Wwa
Awatar użytkownika
maciek3miasto
Posty: 410
Rejestracja: 14 gru 2009, 15:49
14
Imie i nazwisko: maciek park
Województwo: pomorskie
Lokalizacja: gdańsk

Post autor: maciek3miasto »

no właśnie o coś takiego mi chodziło, to a propos innego forum, na którym pisałem w pójście w trójkąt w ułożeniu gałęzi.

ps.
MarcinWwa pisze: Ja w tym roku wykopałem fajnego jałowca i sosnę, ale zima je załatwiła.
pozdrawiam
No No, zima a nie ty sam :wink:
pozdrawiam maciek knap
MarcinWwa
Posty: 103
Rejestracja: 04 maja 2006, 15:21
18
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: MarcinWwa »

Niestety nie ja. Nie były drutowanie. Tylko po prostu wykopane z dużą bryłą korzeniową.
Na zimę wkopane w ziemię i przesypane igliwiem. No i efekt taki, że będę na wyrzucenie.
Ale co poradzić. Zawsze muszą być jakieś straty, ale mimo wszystko szkoda.
Marcin Wwa
Awatar użytkownika
maciek3miasto
Posty: 410
Rejestracja: 14 gru 2009, 15:49
14
Imie i nazwisko: maciek park
Województwo: pomorskie
Lokalizacja: gdańsk

Post autor: maciek3miasto »

Święta prawda. Każdemu coś tam wylatuje, kwestia ilości roślin. Jak ma się 20+ to po prostu tak się dzieje. tylko pytanie brzmi: ile wylatuje nam z naszej winy a ile z tak zwanych "przyczyn niezależnych".
pozdrawiam maciek knap
Awatar użytkownika
00seba
Posty: 388
Rejestracja: 29 gru 2006, 23:50
17
Imie i nazwisko: Sebastian
Województwo: lubelskie
Lokalizacja: Opole Lubelskie
Kontakt:

Post autor: 00seba »

virt nie do zrealizowania na tym materiale , nie miał bym z czego wyprowadzić tej gałęzi , poza tym pół-kaskada lepiej wygląda gdy jest mocniej rozbudowana a nie tylko główna korona (według mojego gustu). druga sprawa pozostawiłem i tak mało zieleni w porównaniu do materiału wyjściowego a jest obawa o dolną linię życia, drzewo możne niestety ją odrzucić. nie problem jest ułożyć drzewo w ten sposób jak na vircie z tylko główną czapką , właśnie najtrudniejsze jest wykorzystanie pozostałych gałęzi i ułożenie ich pod spodem aby się dobrze komponowały z czapą. to dopiero pierwsze formowanie i jak pisałem już zieleń na dole jest kiepska dlatego to tak wygląda, po ponownym formowaniu drobnicy za pewnie dwa sezony będzie kolosalna różnica , ale to czas pokaże i to jak właściciel drzewa się nim zajmie
Pozdrawiam serdecznie z Lubelszczyzny
http://bonsaisabamiki.freehost.pl/
MarcinWwa
Posty: 103
Rejestracja: 04 maja 2006, 15:21
18
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: MarcinWwa »

Na żywo to na pewno inaczej wygląda. Ja bym wyciął te dwie gałęzie lewe dolne, a prawą przesunął na lewo. Ale każdy ma inną wizję. Mnie rażą te wygięcia tych dolnych gałęzi, ale każdy ma inny gust. Ogólnie fajny materiał, bardzo ładne nebarii i ciekawy pień. Jak ten materiał jest robiony dla kogoś to też wymaganie są inne. Jak to się mówi ile głów tyle pomysłów. Na pewno warto obserwować przyszłość tego materiału. Nieczęsto spotyka się takie formy. Mam nadzieję, że zamieścisz jego fotkę np. za dwa lata.

pozdrowienia i powodzenia
Marcin Wwa
Awatar użytkownika
00seba
Posty: 388
Rejestracja: 29 gru 2006, 23:50
17
Imie i nazwisko: Sebastian
Województwo: lubelskie
Lokalizacja: Opole Lubelskie
Kontakt:

Post autor: 00seba »

te "zakręty "na dolnych gałęziach są zamierzone aby nadać im ruch i lekko skompaktować bo zieleń była za daleko . na zdjęciu możne to i wyglądać nie do końca dobrze ale to puki co złudzenie, tym bardziej że jest tam jeszcze spora pozostałość po usuniętych gałęziach które też były zarafiowane i teraz daje to taki obraz. kiedy usunie się druty , rafie i taśmę a także te właśnie kikuty które pozostały nabierze innego wyrazu. druga sprawa że będzie widać jak drzewo przetrzyma formowanie być może konieczne będzie korygowanie dolnych gałęzi jeśli coś wyleci. na pewno będę się starał odświeżać temat tego drzewa . dzięki za konstruktywną krytykę .
Pozdrawiam serdecznie z Lubelszczyzny
http://bonsaisabamiki.freehost.pl/
ODPOWIEDZ