modrzew "dziwoląg"

Gdy zaczynasz przygodę z bonsai i chciałbyś omówić swoje drzewko, które hoduje się na zewnątrz.
Yarek
Posty: 119
Rejestracja: 05 wrz 2008, 12:33
15
Imie i nazwisko: Tomek K
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Katowice

modrzew "dziwoląg"

Post autor: Yarek »

Witam

Mam ostatnio troche wolnego czasu postanowiłem posiłować się trochę z modrzewiem.. Materiał bardzo surowy, ale mam wizje co do jego przyszłości.
Na 3 zdjęciu przedstawiłem wirta, tak będe się starał go poprowadzić.
Dolna gałązka po lewej stronie prawdopodobnie wyleci, przedłużę shari aż do nebari i pożadnie zagęszczę koronę. Plan na kolejne 2-3 sezony.
Wysokość drzewka 35cm bez jina.
Po odkopaniu okazało się że modry ma bardzo fajne nebari. http://imageshack.us/photo/my-images/402/dscf1967i.jpg/

Przy okazji pobawiłem się odrobinę mini frezarką.

Pozdrawiam
Załączniki
materiał wyjściowy, wygląd z przed 2 miesięcy
materiał wyjściowy, wygląd z przed 2 miesięcy
modrzew rzed formowaniem.jpg (48.77 KiB) Przejrzano 3340 razy
po formowaniu
po formowaniu
wirt3.jpg (53.22 KiB) Przejrzano 3340 razy
virt następne 2-3 sezony
virt następne 2-3 sezony
wirt4.jpg (56.01 KiB) Przejrzano 3340 razy
Pozdrawiam
Tomek Kowal
Awatar użytkownika
00seba
Posty: 388
Rejestracja: 29 gru 2006, 23:50
17
Imie i nazwisko: Sebastian
Województwo: lubelskie
Lokalizacja: Opole Lubelskie
Kontakt:

Post autor: 00seba »

całkiem dobry początek :yes: widać że masz jakiś konkretny pomysł na niego , jedynie jin od frontu będzie za bardzo kuł w oko , pewnie trzeba będzie go mocno odchudzić i skrócić jak nie całkiem usunąć a poniżej jego zrobić lekkie shari. z tym shari na pniu to się nie śpiesz bo widać że gruby to on nie jest i niekoniecznie będzie to dobry pomysł. jak go już rozbudujesz i uformujesz to bedzie widać czy shari na pniu będzie potrzebne.
Pozdrawiam serdecznie z Lubelszczyzny
http://bonsaisabamiki.freehost.pl/
Yarek
Posty: 119
Rejestracja: 05 wrz 2008, 12:33
15
Imie i nazwisko: Tomek K
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Yarek »

a tutaj moja inspiracja co do tego krzaka
http://walter-pall.de/larchhybrid_larch ... index.html

Jin na pewno zostanie, ale dobrze prawisz Sebastianie trzeba będzie go odchudzić :-)
Drzewko ma tak na prawdę kilka gałązek musze go porządnie podpędzić na wiosnę.
Koncepcje mam trzeba ją teraz wprowadzić w życie i przez następne kilka sezonów mocno zagęszczać.
Pozdrawiam
Tomek Kowal
Awatar użytkownika
00seba
Posty: 388
Rejestracja: 29 gru 2006, 23:50
17
Imie i nazwisko: Sebastian
Województwo: lubelskie
Lokalizacja: Opole Lubelskie
Kontakt:

Post autor: 00seba »

inspirację wybrałeś bardzo dobrą ale raczej na twoim modrzewiu nie uda ci się uzyskać takiego efektu z uwagi na jego proporcje. w tamtym modrzewiu waltera palla (notabene przepięknym) dominujący jest właśnie potężny jin a u ciebie jin nie jest aż tak duży i długi , druga sprawa że twój modrzew jest już dość wysoki jak na objętość pnia i pozostawienie jeszcze nad nim dużego masywnego jina według mnie stworzy efekt dysproporcji całości kompozycji . na koniec weź pod uwagę że przy takim jinie konieczne zdało by się aby drzewo miało mocne nebari , bez niego całość będzie sprawiała wrażenie że się kiedyś przewróci .
no ale to tylko moje subiektywne odczucie gdyż mam podobnego modrzewia jak twój. to jak go poprowadzisz to tylko twoja sprawa bo przede wszystkim ma się tobie podobać :wink:
powodzenia i pamiętaj o odświeżaniu tematu :wink:
Pozdrawiam serdecznie z Lubelszczyzny
http://bonsaisabamiki.freehost.pl/
Yarek
Posty: 119
Rejestracja: 05 wrz 2008, 12:33
15
Imie i nazwisko: Tomek K
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Yarek »

Już Ci odpowiadam :-)

Pewnie że nie uzyskam takiego efektu co Walter Pall bo nie taki był mój cel, ale ogólny zarys bardzo mi spasował. Jeżeli dobrze zagęszczę swoje drzewko to pewnie te proporcje troche się zmienią na + oczywiście. Przede wszystkim skupie się nad lewą stroną, jedna z gałązek zjadę w dół. Modrzew ma 40 cm bez jina więc nie jest aż taki wysoki :-) Na zdjęciach słabo to widać ale nebari też jest bardzo dobre jak na modrzewia, pięknie rozłożone korzenie na całym obwodzie.

Zobaczymy jak się zagęści wtedy będę decydował. Na chwile obecną ta droga którą obrałem wydaje mi się dobra, ale jak to w bonsai bywa jedno „ciach” i mamy zupełnie inna roślinę czasami dużo lepszą od naszego pierwszego zamysłu :-)

Oczywiście temacik będzie odświeżany
Pozdrawiam
Tomek Kowal
Awatar użytkownika
Bolas
wspieram forum (srebro)
wspieram forum (srebro)
Posty: 2441
Rejestracja: 20 lis 2004, 18:03
19
Imie i nazwisko: Boleslaw Wujczyk
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Post autor: Bolas »

Całkiem sympatyczna roślina i na pewno na dobrej drodze.
Pozdrawiam
Bolesław Wujczyk
ODPOWIEDZ