Modrzew pozyskanie

Gdy zaczynasz przygodę z bonsai i chciałbyś omówić swoje drzewko, które hoduje się na zewnątrz.
Awatar użytkownika
arrrr
Posty: 62
Rejestracja: 25 maja 2009, 15:23
14
Imie i nazwisko: Arek Pozniak
Województwo: lubelskie

Modrzew pozyskanie

Post autor: arrrr »

Witam mam do pozyskania 14 letnie modrzewie. Najpierw opiszę ich historię.
Drzewa rosną u mojej szwagierki. Jakieś 5 lat temu drzewa zaczęły sie przechylać, aby modrzewie sie nie wywróciły mąż mojej szwagierki wbił kołki w ziemie i przywiązał sznurkiem do nich modrzewie aby stały prosto. Lata leciały modrzewie stały prosto, ale niestety nikt nie wyciął sznurków, które wrosły sie w drzewa i zadziałały jak piła.
Wystarczył w tym roku lepszy wiatr i drzewa w miejscu wrośnięcia sznurka złamały sie.
Teraz moje pytanie czy ktoś próbował pozyskać tak duże drzewa. Przed złamaniem miały około 3,5m srednica pnia jakieś 15cm po złamaniu drzewka mają 80cm,
Prosił bym o jakąś podpowiedz jak mam postąpić na przyszłą wiosnę aby je wykopać.
Awatar użytkownika
00seba
Posty: 388
Rejestracja: 29 gru 2006, 23:50
17
Imie i nazwisko: Sebastian
Województwo: lubelskie
Lokalizacja: Opole Lubelskie
Kontakt:

Post autor: 00seba »

hej
ja tej wiosny pozyskałem kilka 15 letnich modrzewi z prywatnego lasu. drzewa które pozyskałem były skarłowaciałe z uwagi na to że nie rosły równo z pozostałymi przez co zostały przez nie zdominowane i prędzej czy później padły by. nie były tak grube ja te co opisujesz ale jeden z nich ma ok 10 cm średnicy pnia i ze 60 cm wysokości. Ja proponuję ci jeżeli masz czas na przygotowanie najpierw skrócić je wiosną przed ruszeniem wegetacji do porządanych długości . rany zabezpieczyć jakąś miękką pastą czy lakiem aby drzewa nie marnowały zbytnio soków, przy tak dużej redukcji bez zabezpieczenia na pewno tak będzie. po cięciu drzewa mocno się zagęszczą a wiosną 2013 będziesz mógł je pozyskać. jeżeli chcesz być jeszcze bardziej pewny ich pozyskania i nie śpieszy ci się to wiosną 2013 ja wykonał bym najpierw szkółkowanie tych modrzewi gdyż na pewno będą miały słabą bryłę korzeniową a szkółkowanie pomorze przygotować drzewo do pozyskania wiosną 2014. a modrzewie wykopuj wówczas kiedy zaczną nabrzmiewać pąki. tak w skrócie to by było tyle :-) powodzenia
Pozdrawiam serdecznie z Lubelszczyzny
http://bonsaisabamiki.freehost.pl/
Awatar użytkownika
arrrr
Posty: 62
Rejestracja: 25 maja 2009, 15:23
14
Imie i nazwisko: Arek Pozniak
Województwo: lubelskie

Post autor: arrrr »

Dzięki za odpowiedz. Niestety mam czas do wiosny w przyszłym roku. Szwagierka z mężem wszystko bedzie karczować wiec muszę je wykopać w przyszłym roku.
Awatar użytkownika
00seba
Posty: 388
Rejestracja: 29 gru 2006, 23:50
17
Imie i nazwisko: Sebastian
Województwo: lubelskie
Lokalizacja: Opole Lubelskie
Kontakt:

Post autor: 00seba »

no to nie masz wyjścia, zawsze warto spróbować jeżeli drzewa przeznaczone są do usunięcia
powodzenia
Pozdrawiam serdecznie z Lubelszczyzny
http://bonsaisabamiki.freehost.pl/
ODPOWIEDZ