Jałowiec expansa variegata

Gdy zaczynasz przygodę z bonsai i chciałbyś omówić swoje drzewko, które hoduje się na zewnątrz.
Awatar użytkownika
nicrum
Posty: 27
Rejestracja: 17 lut 2011, 22:14
13
Imie i nazwisko: Marcin Nowak
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Kontakt:

Jałowiec expansa variegata

Post autor: nicrum »

Witam
we wtorek kupiłem "pierwsze" dwa jałowce expansa z których myślę wyjdzie coś fajnego
oba kupione w szkółce i przesadzone w zeszłym roku do tych większych niż poprzednie doniczek
na to mam dwa pomysły, albo kaskada albo miotane wiatrem, ma dwa konary
Obrazek Obrazek Obrazek inspiracja Obrazek
a to drugie, którego przeznaczeniem jest tylko i wyłącznie kaskada
Obrazek Obrazek inspiracja Obrazek
chcę dodać tylko że najpierw szukałem inspiracji a potem z czego wykonać te moje pomysły, a dla tego kaskada i miotany wiatrem, że przeszukując fora oglądając relację z warsztatów, wystaw i niezliczoną ilość zdjęć bonsai kształtowania drzewek w ten sposób jest dużo mniej niż klasycznych wyprostowanych, pochylonych czy dwu lub wielopiennych, no i podstawowy powód to bardzo mi się podobają tak ukształtowanei bonsai
pomysły mam i teraz trzeba się brać do pracy. myślę że najlepszym pomysłem będzie zostawić jałowce w tych doniczkach bo przesadzania jeszcze nie potrzebują i zająć się kształtowaniem górnych części roślinek ale tu jest problem, kiedy zacząć??
szukając w internecie i książkach opisane są tylko dwa trzy główne gatunki jałowców
na tym forum znalazłem dwie instrukcje odnośnie cięcia i drutowania itp. jałowców
viewtopic.php?f=30&t=3224 i viewtopic.php?f=30&t=2245
teraz nie wiem czy zaczynać teraz czy poczekać do pierwszych wzrostów z kształtowaniem (cięciem i drutowaniem) bo co opis to ciut inny i zamieszałem się, czy może traktować jak każdego pospolitego jałowca ogólnie ??
mój gatunek jest jeszcze inny bynajmniej z nazwy a wpisując w google nazwę Jałowiec expansa variegata wyskakuje chiński i pospolity np..... ale nie ten mój
i takie jeszcze pytanie, wszystkie "konary" posiadają prócz odrastających mniejszych gałązek igiełki, czy należy je usunąć wraz z usuwaniem (kształtowaniem przez cięcie) masy zielonej??
bardzo dziękuję za podpowiedzi i odpowiedzi
pozdrawiam =;
Ostatnio zmieniony 22 lut 2011, 22:45 przez nicrum, łącznie zmieniany 3 razy.
http://nbonsai-nicrum.blogspot.com/
Pozdrawiam Marcin N.
Awatar użytkownika
Dragonww
Posty: 211
Rejestracja: 13 lip 2006, 21:08
17
Imie i nazwisko: Wojtek Winiarski
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: Dragonww »

Zimuj je jeszcze cierpliwie. Myślę że jak tylko zima odpuści to się spotkamy i coś pomyślimy wspólnymi siłami.
-------------------------------------------------------
Wojtek

Bonsai - sztuka sÂłuchania natury...
pinaceae
Posty: 302
Rejestracja: 07 sty 2007, 22:48
17
Lokalizacja: Poznan

Post autor: pinaceae »

expansa variegata to odmiana a gatunkiem jest jałowiec chiński. Niezbyt dobry wybór ale na początek może być. Naucz się utrzymywać je przy życiu na początek i w jak najlepszej kondycji.
Awatar użytkownika
Bolas
wspieram forum (srebro)
wspieram forum (srebro)
Posty: 2441
Rejestracja: 20 lis 2004, 18:03
19
Imie i nazwisko: Boleslaw Wujczyk
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Post autor: Bolas »

A masz jakiś pomysł na tą roślinę czy kupiłeś bo chciałeś? A może były jakieś inne przesłanki?
Pozdrawiam
Bolesław Wujczyk
Awatar użytkownika
nicrum
Posty: 27
Rejestracja: 17 lut 2011, 22:14
13
Imie i nazwisko: Marcin Nowak
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Kontakt:

Post autor: nicrum »

Bolas pisze:A masz jakiś pomysł na tą roślinę czy kupiłeś bo chciałeś? A może były jakieś inne przesłanki?
żadne przesłanki i bo chciałem
pojechałem specjalnie po jałowca bo bonsai w formie kaskady bardzo mi się podoba a po przeczytaniu na kilku forach i w artykułach w necie wyszło, że najlepiej wybrać jałowca bo już ma tendencje do tego typu formowania (jest samo z siebie opadające i rozłożyste) wybierałem w 10stopniowym mrozie i na wcale miłym wietrze, przejrzałem z 50 roślinek i po pogadaniu z Panią która opiekuje się ów szkółką doszedłem do wniosku że dobra roślinka no i jeśli ktoś jeszcze nie robił bonsai z jałowców może się na nich nauczyć bo roślinka dużoooo wybacza i ponoć nie da się tak łatwo zmarnować
wyżej napisałem że to dwie "roślinki" i co chciałbym z nich uzyskać
jak Dragonww napisał jeszcze trochę poczekać i może z pomocą śląskiego klubu będę się starał zrobic coś z czego będę dumny :wink:
a tu mam jeszcze takie cosik http://allegro.pl/hydroponika-granulat- ... 08389.html czy takie coś może być zamiast drenażu w bonsai albo poza drenażem wymieszane np. z akadamą ??
ps tak poza tematem to szkoda że dziś nockę mam bo był bym już w Żorach u kuzyna a jestem tam dość często. jak będę następnym razem się wybierał do Żor to dam znać, może się spikniemy na browarka popodziwiać bonsai
http://nbonsai-nicrum.blogspot.com/
Pozdrawiam Marcin N.
Awatar użytkownika
Bolas
wspieram forum (srebro)
wspieram forum (srebro)
Posty: 2441
Rejestracja: 20 lis 2004, 18:03
19
Imie i nazwisko: Boleslaw Wujczyk
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Post autor: Bolas »

Już kiedyś pisałem na forum odnośnie kaskad i warunków które powinny spełniać. Śmiało stwierdzam że mało takich roślin w szkółkach które te warunki mogłyby spełnić.
Co do kermazytu który proponujesz. Jeżeli chcesz z tego zrobić drenaż to tak ale w przypadku zwykłej ziemi. Akadama jest najlepiej spisuje się dla bonsai w niskich donicach i wystarczy sama w sobie nie trzeba jej mieszać z niczym jedyne co to należy stosować odpowiednią granulację przy przesadzaniu ale o tym też już było pisane.
Pozdrawiam
Bolesław Wujczyk
Awatar użytkownika
nicrum
Posty: 27
Rejestracja: 17 lut 2011, 22:14
13
Imie i nazwisko: Marcin Nowak
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Kontakt:

Post autor: nicrum »

Bolas pisze:Już kiedyś pisałem na forum odnośnie kaskad i warunków które powinny spełniać. Śmiało stwierdzam że mało takich roślin w szkółkach które te warunki mogłyby spełnić.
czyli chcesz powiedzieć, że moje jałowce nie są zbyt na to co chcę uzyskać ??
myślę że mi z pierwszego wyjdzie miotany wiatrem bardziej, a z drugiego kaskada i do tego będę dążył a wieczorem wtyknę tu jeszcze fotki czy szkice co chcę osiągnąć (to tak Bolas do twojego pytania czy mam jakieś pomysły)
Bolas pisze:Co do kermazytu który proponujesz. Jeżeli chcesz z tego zrobić drenaż to tak ale w przypadku zwykłej ziemi. Akadama jest najlepiej spisuje się dla bonsai w niskich donicach i wystarczy sama w sobie nie trzeba jej mieszać z niczym jedyne co to należy stosować odpowiednią granulację przy przesadzaniu ale o tym też już było pisane.
coś o keramzycie
wyczytałem to na jakimś forum bonsai, koleś w poście napisał w formie zapytania czy to się nadaje i do czego (chyba zamiast lawy to miało być) ale teraz nie mogę znaleźć tego wątku i pytam tu
co do akadamy to się zgadam również, jest sprawdzona i to od dawna
a pytanie do Ciebie Bolas i innych na śląsku
gdzie kupujecie akadamę (przez neta drogo to wychodzi) bo ja mam kwiaciarnię w Czeladzi gdzie jest ale nie we wszyskich gradacjach i dodzwonić się tam to sukces a z umawianiem się jest jeszcze gorzej
kiedyś się umówiłem przez telefon na konkret godzinę a dwie jeszcze czekałem
http://nbonsai-nicrum.blogspot.com/
Pozdrawiam Marcin N.
Awatar użytkownika
Bolas
wspieram forum (srebro)
wspieram forum (srebro)
Posty: 2441
Rejestracja: 20 lis 2004, 18:03
19
Imie i nazwisko: Boleslaw Wujczyk
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Post autor: Bolas »

Akadame przesiewam przez sita uzyskując chciana gradację - nie reklamuje nikogo każdy coś sprzedaje za ile to jego sprawa na pewno nie ma na tym kokosów chyba że miesza to z ziemią za 5zł/20L. Oczywiście można kupować różne ale podstawowy worek w zupełności wystarczy.
Ile roślina widuje się na wystawach w formie wiatrowej? Ja może ze 2 w całym 10letnim jeżdżeniu po wystawach i żadna raczej na mnie wrażenia nie zrobiła. Jak myślisz dlaczego? Bo jest tak zaj..iście trudnym stylem do osiągnięcia dobrego rezultatu - też było już na forum.
Pozdrawiam
Bolesław Wujczyk
Awatar użytkownika
Kamil
Administrator
Posty: 2780
Rejestracja: 19 lip 2004, 10:33
19
Imie i nazwisko: Kamil Jackiewicz
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Reńska Wieś
Kontakt:

Post autor: Kamil »

Marcinie, tutaj znajdziesz liste sklepow: sklepy.html
Pozdrawiam,
Kamil Jackiewicz
Awatar użytkownika
nicrum
Posty: 27
Rejestracja: 17 lut 2011, 22:14
13
Imie i nazwisko: Marcin Nowak
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Kontakt:

Post autor: nicrum »

podziękował Kamilu bardzo, byłem na tej stronie forum kilka razy i szukam też coś bliżej mojego miejsca zamieszkania
co do sklepu w Chorzowie to już go jakiś czas nie ma więc trzeba by zaktualizować, z tego co wiem to Katowice ul.Piotrowicka 40 albo Armii Krajowej 71 jutro ustalę dokładnie i dam dokładne namiary
może właściciel/e będą chcieli się przyreklamować na tym forum
zdjęcia tego co chcę osiągnąć z moich jałowców dodaję do pierwszych zdjęć żeby było wyraźnie widać i można było skonfrontować bezpośrednio mimo, że zdjęcia nie oddają potencjału i mojej inspiracji tego co chcę z nich uzyskać
http://nbonsai-nicrum.blogspot.com/
Pozdrawiam Marcin N.
Awatar użytkownika
Bolas
wspieram forum (srebro)
wspieram forum (srebro)
Posty: 2441
Rejestracja: 20 lis 2004, 18:03
19
Imie i nazwisko: Boleslaw Wujczyk
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Post autor: Bolas »

Ten przy AK ma sklep o nazwie BONSAI. Gość ma szkółkę obok mnie. Byłem kiedyś u niego w szkółce. Gość bardzo sympatyczny sam próbuje coś kręcić ale nic konkretnego.
Pozdrawiam
Bolesław Wujczyk
Awatar użytkownika
nicrum
Posty: 27
Rejestracja: 17 lut 2011, 22:14
13
Imie i nazwisko: Marcin Nowak
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Kontakt:

Post autor: nicrum »

a co sądzicie o moich inspiracjach?? nie mają to być klony jak to inni chcą robić tylko takie "wzory" w tych stylach mnie zaintrygowały
będę się starał zrobić coś na ich przykład, wzór ale nie do przesady
te szkice to jedynie moje wyobrażenie o takich bonsai
jałowce które zakupiłem nie do końca się muszą do tego nadawać ale to moje pierwsze bonsai i wkalkulowałem pewne ryzyko że coś nie wyjdzie a już przy następnych bonsai będę się starał dobrać do stylu bonsai odpowiedni gatunek drzewka
moim marzeniem jest stać się choć "tylko dobrym" w jednym stylu bonsai czyli kaskada ale od innych stylów też nie chcę stronić bo każdy styl jest inny i przy pracy w każdym stylu nie kształtujemy tylko drzewka ale też siebie, swoją wyobraźnię i charakter
http://nbonsai-nicrum.blogspot.com/
Pozdrawiam Marcin N.
slowikp
Posty: 64
Rejestracja: 29 maja 2009, 06:34
14
Imie i nazwisko: Pawel S
Województwo: mazowieckie

Post autor: slowikp »

niech ci się uda, miłej drogi
Awatar użytkownika
nicrum
Posty: 27
Rejestracja: 17 lut 2011, 22:14
13
Imie i nazwisko: Marcin Nowak
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Kontakt:

Post autor: nicrum »

Witam po długiej przerwie
niestety czasu mało i praca i dzieci mnie pochłaniają ale w końcu nadszedł czas na zrobienie czegoś normalnego
niestety jak dla mnie jeden z moich jałowczyków trochę grypę dostał i doprowadzam go do zdrowia ale za to drugi ma się super i wczoraj postanowiłem że już dość czekania i zabrałem się do pracy nad moją inspiracją nr.2 czyli kaskadą
Obrazek Obrazek
i wyszło mi coś co będę zbliżał do kaskady
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
to wiaderko pod doniczką to "klimatyzator" wypełniony bimsem, kyriu i drobną akadamą odpadową dla utrzymania lepszej wilgotności, a doniczkę "normalną" poszukam na jesień bo w tym terminie będę chciał przesadzać tego krzaczka i jeszcze trochę poprzycinam, poukładam gałązki a do tej pory niech rośnie i ładnie się zazielenia
Teraz nic jeszcze specjalnego nie widać ale to jest dopiero pierwsze cięcie i nie skończone drutowanie bo czasu ciutkę brakło ale już za kilka dni skończę drutować i dodam fotki z już ukształtowanymi "zarysami chmurek" i może jeszcze poprawię główny pęd bo w tej pozycji nie bardzo go jeszcze widzę,a wam jak to wszystko się widzi, może coś więcej da się poprawić i skorygować ???

w między czasie znalazłem takowego jałowca--Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek -- który bardzo mi wpadł w oko i tak na pierwsze spojrzenie to literat z niego może będzie po usunięciu dolnej grubszej gałęzi (patrząc to natura sama go już ukształtowała), ale literat "MAME" bo ma teraz raptem 17cm wysokości
http://nbonsai-nicrum.blogspot.com/
Pozdrawiam Marcin N.
Awatar użytkownika
Kamil
Administrator
Posty: 2780
Rejestracja: 19 lip 2004, 10:33
19
Imie i nazwisko: Kamil Jackiewicz
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Reńska Wieś
Kontakt:

Post autor: Kamil »

Witaj Marcinie,

Nie można powiększyć zdjęć...
Pozdrawiam,
Kamil Jackiewicz
Awatar użytkownika
nicrum
Posty: 27
Rejestracja: 17 lut 2011, 22:14
13
Imie i nazwisko: Marcin Nowak
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Kontakt:

Post autor: nicrum »

Cześć Kamilu
można powiększyć ale zrobię o jutro tz. już dzisiaj bo teraz już ledwo na gałki patrzę
przeglądam fora o Lpg do mondeo bo mi się popsutało a jutro prosto z pracy jadę do mojego gazownika paproka i muszę mu powiedzieć co ma sprawdzać
po ostatniej wizycie w sobotę u niego poradził mi żebym zdiął instalacje lpg którą sam instalował i myślałem że mu dokopię :D
co do fotek po prostu nie chcę zaśmiecać serwera :P
fajnie że się odezwałeś
pozdrawiam i do jutra (dzisiaj)
http://nbonsai-nicrum.blogspot.com/
Pozdrawiam Marcin N.
Awatar użytkownika
nicrum
Posty: 27
Rejestracja: 17 lut 2011, 22:14
13
Imie i nazwisko: Marcin Nowak
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Kontakt:

Post autor: nicrum »

przepuściłem te foty przez ImageShacka i już powinno być ok po wejściu w zdięcie
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
http://nbonsai-nicrum.blogspot.com/
Pozdrawiam Marcin N.
Awatar użytkownika
Kamil
Administrator
Posty: 2780
Rejestracja: 19 lip 2004, 10:33
19
Imie i nazwisko: Kamil Jackiewicz
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Reńska Wieś
Kontakt:

Post autor: Kamil »

Hej,

pierwszy jalowczyk poukladaj i będzie na początek OK. Drugiego jalowca poprowadził bym w stylu literat.
Pozdrawiam,
Kamil Jackiewicz
Awatar użytkownika
nicrum
Posty: 27
Rejestracja: 17 lut 2011, 22:14
13
Imie i nazwisko: Marcin Nowak
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Kontakt:

Post autor: nicrum »

Cześć Kamilu
co do pierwszego jałowca to pomyślałem żeby następne formowanie "zrobienie chmurek" zrobić na jesień jak trochę odsapnie i może zieleń nabierze wigoru
co do drugiego, mniejszego jałowca to dzięki że podzielasz moje zdanie
natura już zrobiła dużo sama więc nie chciał bym jej poprawiać w tym przypadku a tylko trochę "zmodyfikować" :wink: zostaje tylko wybrać "wzór" na formę zielonego i do dzieła
a może ma ktoś pomysł jak uformować tego literata!! zawsze dobrze jest mieć kilka opcji
http://nbonsai-nicrum.blogspot.com/
Pozdrawiam Marcin N.
Awatar użytkownika
Kamil
Administrator
Posty: 2780
Rejestracja: 19 lip 2004, 10:33
19
Imie i nazwisko: Kamil Jackiewicz
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Reńska Wieś
Kontakt:

Post autor: Kamil »

Trudno Tobie doradzić na podstawie zalaczonych zdjęć. Odrutuj pień i spróbuj go powoli wyprostować, tzn. skierować ku górze. Następnie zrób zdjęcia i je nam pokaż.
Pozdrawiam,
Kamil Jackiewicz
ODPOWIEDZ