Modrzew 5 lat

Gdy zaczynasz przygodę z bonsai i chciałbyś omówić swoje drzewko, które hoduje się na zewnątrz.
Awatar użytkownika
Pit
Posty: 390
Rejestracja: 17 sie 2004, 16:32
19
Imie i nazwisko: Piotr S.
Województwo: świętokrzyskie
Lokalizacja: Kielce

Modrzew 5 lat

Post autor: Pit »

Mija 5 lat, od pierwszego formowania, które odbyło się na warsztatach u Marka Gajdy z Vackiem Novakiem z takiego oto materiału (tak na marginesie od Marka):
Po warsztatach jednak forma z biegiem lat trochę się zmieniała, trzeba było sukcesywnie wycinać długie i niepotrzebne korzenie, w końcu w tym roku na wiosnę jeszcze mocniejsze przycięcie góry:
Załączniki
materiał wyjściowy
materiał wyjściowy
mini-2005a.JPG (54.88 KiB) Przejrzano 4320 razy
po pierwszym formowaniu
po pierwszym formowaniu
mini-2005b.JPG (50.59 KiB) Przejrzano 4320 razy
po przesadzeniu 2007 (doniczka od Piotrka Świeckiego)
po przesadzeniu 2007 (doniczka od Piotrka Świeckiego)
mini-2007.JPG (74.15 KiB) Przejrzano 4320 razy
coroczne wycinanie niepotrzebnych korzeni
coroczne wycinanie niepotrzebnych korzeni
mini-2008.JPG (66.77 KiB) Przejrzano 4320 razy
ostatnie formowanie góry 2010
ostatnie formowanie góry 2010
mini-2010.JPG (59.96 KiB) Przejrzano 4320 razy
mini-2010b.JPG
mini-2010b.JPG (65.84 KiB) Przejrzano 4320 razy
Piotr
Awatar użytkownika
Kamil
Administrator
Posty: 2780
Rejestracja: 19 lip 2004, 10:33
19
Imie i nazwisko: Kamil Jackiewicz
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Reńska Wieś
Kontakt:

Post autor: Kamil »

Nie chcesz Piotrze skierowac galezi bardziej w dol?
Pozdrawiam,
Kamil Jackiewicz
Awatar użytkownika
Bolas
wspieram forum (srebro)
wspieram forum (srebro)
Posty: 2441
Rejestracja: 20 lis 2004, 18:03
19
Imie i nazwisko: Boleslaw Wujczyk
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Post autor: Bolas »

Bardzo sympatyczna roslina. Razi mnie zbytnie nastawienie sie by odsłonic i tak malo ciekawe nebari smiem twierdzic ze to najgorsza czesc rosliny. Przytłacza mnie jeszcze ogrom donicy i wysokie nasadzenie rosliny w niej - ale to rzeczy ktore moga ulec zmianie. Fajowa roslinka.
Pozdrawiam
Bolesław Wujczyk
Awatar użytkownika
Pit
Posty: 390
Rejestracja: 17 sie 2004, 16:32
19
Imie i nazwisko: Piotr S.
Województwo: świętokrzyskie
Lokalizacja: Kielce

Post autor: Pit »

Kamil, gałęzie co roku są kierowane nieznacznie ku dołowi, ale zbytnie odciąganie ich w tym kierunku powoduje efekt wędki a tego chciałbym uniknąć.
Bolas, masz rację nebari to najgorsza część rośliny, ale trzeba walczyć z tym co się miało wyjściowo, jak widać kora na dole jest jaśniejsza a to oznacza ze ta część została odsłonięta, potrzeba jeszcze "parę lat" aby to co jest na dole dobrze rozwiąć, łatwiej wypracować nowe nebari w drzewie liściastym niz w takim modrzewiu, masz rację tez co do doniczki, kiedyś będzie zmieniona ale na co, to jeszcze inna bajka...
Piotr
daniell 79
Posty: 240
Rejestracja: 31 sie 2007, 19:47
16
Lokalizacja: sieradz

Post autor: daniell 79 »

roslina sympatyczna , chmm nebari , wystarczy wydrutowac kozonki i ulozyc je jak nalezy , przeciez przy nebari da sie pracowac np , roskladanie kozonkow przy . patyczkow sznurka albo wydrutowanie i rozkladanie nebari w gwiazde tylko trzeba pamietac o wycieciu drutu , bo porobia sie balerony
bo kazdy jest kims
Awatar użytkownika
natural fine
Posty: 60
Rejestracja: 19 cze 2009, 22:22
14
Imie i nazwisko: Michal Golebiowski
Województwo: opolskie

Post autor: natural fine »

:ok: :wink:
Awatar użytkownika
Przemek R.
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 1023
Rejestracja: 04 sty 2007, 12:33
17
Imie i nazwisko: Przemek Radomyski
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Siedlce
Kontakt:

Post autor: Przemek R. »

Jak na 5 lat pracy, to przy roślinie jest jeszcze troche pracy, ale najważniejsze, że widać konsekwencje w działąniu i jakiś zamysł.
Jeżeli ja mogę coś zasugerować - to dolną gałązke ok trzeba wygiąć ale nie odciągiem tylko bardzo grubym drutem i to mocniej niż ma docelowo być ułożona, kształt troche wróci. Odciagiem zrobisz wękde, nie drutem.
Druga od dołu gałąź - prawa nie powinna zasłaniać pnia. Powinna być wyraźna - uke eda - balansuje gałąź pierwszą (sashi eda), powinna być wyraźna w roślinie. Na czubku możesz zakrywać pień.

No i kolejna sprawa - skrócił bym rośline - jest za wysoka. Z doświadczenia wiem, że modrzew do całosći potrzebuje 5, góra 7 gałęzi by tworzyć cała koronę.
Załączniki
Bez tytułu.jpg
Bez tytułu.jpg (30.71 KiB) Przejrzano 4225 razy
Przemysław Radomyski

http://przemekradomyski.blog.onet.pl
Awatar użytkownika
Pit
Posty: 390
Rejestracja: 17 sie 2004, 16:32
19
Imie i nazwisko: Piotr S.
Województwo: świętokrzyskie
Lokalizacja: Kielce

Post autor: Pit »

Przemek, zdjęcie jest zrobione trochę niefortunnie, obracając lekko drzewo w prawo ta gałąź nie idzie prosto w oczy, a co do wysokości to od zawsze mnie korciło żeby go skrócić, trochę tego nie widać ale został skrócony tej wiosny, może jeszcze za mało ?...
Daniell, z tymi korzonkami to nie taka prosta sprawa jak napisałeś, budowanie nebari nie polega na zapuszczaniu promienistych korzonków, jak będę miał chwilę to o tym napiszę, mam kilka zdjęć z własnych "doswiadczeń" w tym temacie...
Piotr
ODPOWIEDZ