Klon palmowy

Gdy zaczynasz przygodę z bonsai i chciałbyś omówić swoje drzewko, które hoduje się na zewnątrz.
Awatar użytkownika
arrrr
Posty: 62
Rejestracja: 25 maja 2009, 15:23
14
Imie i nazwisko: Arek Pozniak
Województwo: lubelskie

Klon palmowy

Post autor: arrrr »

Minęły dwie zimy od kiedy mam klona. Po pierwszej zimie drzewko straciło 40 % gałęzi .Osoba od której go kupiłem nawoziła go do późnej jesieni klon zamiast gubić liście, rozwijał się jak szalony no i umarzł nie przygotował sie do zimy. Druga zima mimo że bardzo mroźna była łaskawsza dla klona. Teraz drzewko wygląda tak. Jeszcze potrzebuje dużo czasu żeby wyglądać tak jak z przed feralnej zimy no ale...
Obrazek
Po przesadzeniu pod całym mchem znajduje sie fajne nebari
Obrazek
i widok z góry;
Obrazek
Awatar użytkownika
00seba
Posty: 388
Rejestracja: 29 gru 2006, 23:50
17
Imie i nazwisko: Sebastian
Województwo: lubelskie
Lokalizacja: Opole Lubelskie
Kontakt:

Post autor: 00seba »

bardzo dobry materiał z uwagi na dość rozbudowany i nieregularny pień. osobiście drzewo bym skrócił przynajmniej o połowę i wyprowadził koronę z nowych gałazek. wpierw ze 2 latka zapuszczania i przesiadka do obszerniejszej roboczej donicy przy czym odkład powietrzny aby resztę rośliny nie marnować
pozdro
Pozdrawiam serdecznie z Lubelszczyzny
http://bonsaisabamiki.freehost.pl/
daniell 79
Posty: 240
Rejestracja: 31 sie 2007, 19:47
16
Lokalizacja: sieradz

Post autor: daniell 79 »

no fajny klon tylko masz tam lekki balagan jezeli chodzi o przycinanie klony zawsze dzielimy na dwa . nie na trzy czy tez jak tam urosnie . Pamietaj na dwa na dwa i tak az do skutku :brawo: oczywiscie zarys rosliny ladny nebari ladne ale moze byc ladniejsze nastepnej wiosny przy przesadzaniu . bardzie skup sie na podctawie , mozesz to nebari bardziej rozlozyc w gwiazdke przy . np.sznurka czy tez drutu :poglaskac:
bo kazdy jest kims
Awatar użytkownika
arrrr
Posty: 62
Rejestracja: 25 maja 2009, 15:23
14
Imie i nazwisko: Arek Pozniak
Województwo: lubelskie

Post autor: arrrr »

co do skracania o połowę to szkoda drzewka. Kilka lat a nawet dłużej zeszło by na zakamuflowanie miejsca ciecia.
mówisz daniell że na dwa na dwa, Dzieki za rade. Co do kształtowania to sie dopiero uczę. dzieki za rade. :-)
Awatar użytkownika
Bolas
wspieram forum (srebro)
wspieram forum (srebro)
Posty: 2441
Rejestracja: 20 lis 2004, 18:03
19
Imie i nazwisko: Boleslaw Wujczyk
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Post autor: Bolas »

Bardzo fajny materiał. Postaraj sie go jak najbardziej zagescic. Jesli bedzie w dobrej formie w polowie sezonu zrób defoliację. Zdejmij druty po wystrzeleniu pierwszych paków jak tylko sie wrosna bedziesz mial wade nie do usuniecia!! Na jesien startuj z nim na warsztaty zeby go ułozyc. Do tego czasu poszukaj jak prawidłowo przycinac klona.
Pozdrawiam
Bolesław Wujczyk
Awatar użytkownika
arrrr
Posty: 62
Rejestracja: 25 maja 2009, 15:23
14
Imie i nazwisko: Arek Pozniak
Województwo: lubelskie

Post autor: arrrr »

Bolas pisze:Bardzo fajny materiał. Postaraj sie go jak najbardziej zagescic. Jesli bedzie w dobrej formie w polowie sezonu zrób defoliację. Zdejmij druty po wystrzeleniu pierwszych paków jak tylko sie wrosna bedziesz mial wade nie do usuniecia!! Na jesien startuj z nim na warsztaty zeby go ułozyc. Do tego czasu poszukaj jak prawidłowo przycinac klona.
Bolas troszkę sie boję w tym roku przeprowadzić defoliację ponieważ w tym roku go przesadziłem. z przyjęciem nie było problemu bo widzę że puszcza pąki wszędzie nawet na głównym pniu. ale poczekam jeszcze jeden sezon co do defoliacji. :co:
co do prawidłowego przycinania to szukam na forach coś na ten temat ale jeszcze nie natknąłem sie na to [-(

zrobiłem dzisiaj zdjęcie drzewko z całej siły sie zagęszcza
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
Jeżeli ktoś ma jakiś artykuł jak przycinać prawidłowo klona to prosił bym o jakiś namiar :hmmm:
Awatar użytkownika
Kamil
Administrator
Posty: 2780
Rejestracja: 19 lip 2004, 10:33
19
Imie i nazwisko: Kamil Jackiewicz
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Reńska Wieś
Kontakt:

Post autor: Kamil »

arrrr pisze:Po pierwszej zimie drzewko straciło 40 % gałęzi .Osoba od której go kupiłem nawoziła go do późnej jesieni klon zamiast gubić liście, rozwijał się jak szalony no i umarzł nie przygotował sie do zimy.
Czy jestes 100% pewien, ze to przez nawoz? Moim zdaniem musial byc inny powod....
Pozdrawiam,
Kamil Jackiewicz
Awatar użytkownika
arrrr
Posty: 62
Rejestracja: 25 maja 2009, 15:23
14
Imie i nazwisko: Arek Pozniak
Województwo: lubelskie

Post autor: arrrr »

nie jestem pewien. Drzewko kupiłem na allegro we wrześniu dwa lata temu. No i z każdym dniem bliżej póznej jesieni drzewko coraz bardziej sie rozwijało zamiast szykować sie do zimy. Nie wiem jaka była dokładna przyczyna. :-k
Awatar użytkownika
arrrr
Posty: 62
Rejestracja: 25 maja 2009, 15:23
14
Imie i nazwisko: Arek Pozniak
Województwo: lubelskie

Post autor: arrrr »

No mamy już lato, przynajmniej kalendarzowe :roll:
Klonik ostro sie zazielenił pięknie sie rozwija.
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
Mam pytnie co defoliacji czy jeżeli drzewko ma sie rewelacyjnie czy można ją przeprowadzić w roku w którym było przesadzane.? Czy to zbyt duże ryzyko?
Awatar użytkownika
Kamil
Administrator
Posty: 2780
Rejestracja: 19 lip 2004, 10:33
19
Imie i nazwisko: Kamil Jackiewicz
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Reńska Wieś
Kontakt:

Post autor: Kamil »

Witaj Arku,

moim zdaniem za wczesnie na ten krok, poczekaj az drzewko bedzie lepiej rozgalezione. Na marginesie moim zdaniem drzewko nie ma za duzych lisci.
Pozdrawiam,
Kamil Jackiewicz
Archer
Posty: 60
Rejestracja: 15 lis 2010, 12:44
13
Imie i nazwisko: Grzegorz L.
Województwo: mazowieckie

Post autor: Archer »

Cześć, co to znaczy że klony przycina się na dwa ? Nigdzie nie znalazłem odpowiedzi...
Archer
Posty: 60
Rejestracja: 15 lis 2010, 12:44
13
Imie i nazwisko: Grzegorz L.
Województwo: mazowieckie

Post autor: Archer »

Panie i Panowie, ponawiam pytanie. Może jednak ktoś zna odpowiedź ?...
Pozdrawiam,
Awatar użytkownika
Bolas
wspieram forum (srebro)
wspieram forum (srebro)
Posty: 2441
Rejestracja: 20 lis 2004, 18:03
19
Imie i nazwisko: Boleslaw Wujczyk
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Post autor: Bolas »

Jeżeli chodzi o zagęszczenie i tylko o nie, to przycina się na dwa. Tak jak na obrazku miejsce cięcia jest zaznaczone na czerwono. Tniemy w połowie długości miedzy pierwszą parą pąków a koleją pą z czego robią nam się dwie nowe gałęzie potem kolejne dwie i kolejne dwie i tym sposobem mamy maksymalnie zagęszczoną gałąź.
Załączniki
bez tytułu.JPG
bez tytułu.JPG (11.27 KiB) Przejrzano 10694 razy
Pozdrawiam
Bolesław Wujczyk
JurasM_PL
Posty: 16
Rejestracja: 24 lis 2008, 08:17
15
Imie i nazwisko: Jurek M
Województwo: śląskie

Post autor: JurasM_PL »

Bolas bardzo dokładnie wyjaśniłeś jak zagęszczać gałązki. Nurtuje mnie natomiast jeszcze jedna sprawa.
Załóżmy że mamy sadzonkę klona którą chcemy formować na Bonsai. Czy gałęzie wyrastające bezpośrednio z pnia powinno się kształtować w podany przez ciebie sposób tzn. zaraz ciąć za pierwszymi pąkami w celu rozgałęzienia czy może najpierw powinno się pozwolić wytworzyć drzewku grubszą i dłuższą gałąź i dopiero odgałęzienia od niej kształtować w podany sposób?
Awatar użytkownika
Przemek R.
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 1023
Rejestracja: 04 sty 2007, 12:33
17
Imie i nazwisko: Przemek Radomyski
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Siedlce
Kontakt:

Post autor: Przemek R. »

JurasM_PL pisze:Bolas bardzo dokładnie wyjaśniłeś jak zagęszczać gałązki. Nurtuje mnie natomiast jeszcze jedna sprawa.
Załóżmy że mamy sadzonkę klona którą chcemy formować na Bonsai. Czy gałęzie wyrastające bezpośrednio z pnia powinno się kształtować w podany przez ciebie sposób tzn. zaraz ciąć za pierwszymi pąkami w celu rozgałęzienia czy może najpierw powinno się pozwolić wytworzyć drzewku grubszą i dłuższą gałąź i dopiero odgałęzienia od niej kształtować w podany sposób?
Sam sobie odpowiedziałeś na pytanie. Wszystko zależy co chcesz robić z drzewkiem i co osiągnąć. Jak chcesz Aby drzewko grubiało - zostawiasz, jak chcesz zagęszczać - nie pozwalasz rosnąć dowolnie - przycinasz.
Przemysław Radomyski

http://przemekradomyski.blog.onet.pl
Awatar użytkownika
Bolas
wspieram forum (srebro)
wspieram forum (srebro)
Posty: 2441
Rejestracja: 20 lis 2004, 18:03
19
Imie i nazwisko: Boleslaw Wujczyk
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Post autor: Bolas »

Dlatego napisałem: "Jeżeli chodzi o zagęszczenie i tylko o nie"
Pozdrawiam
Bolesław Wujczyk
Awatar użytkownika
arrrr
Posty: 62
Rejestracja: 25 maja 2009, 15:23
14
Imie i nazwisko: Arek Pozniak
Województwo: lubelskie

Post autor: arrrr »

Witam mam małe pytanie do doświadczonych osób. Przy ostatnich oględzinach klona zauważyłem odpadającą korę zaraz przy nebari, Okazało sie że jest to próchno. Zacząłem trochę rzeźbić i zrobiła sie ogromna dziupla. Mam pytanie czy mam to miejsce zabezpieczyć tylko środkiem do jinów czy może maścią. Niestety nie udało mi sie usunąć całego martwego drewna drzewko zaczęło próchnieć w dół do korzeni. co dalej mam z tym robić?
Obrazek
Awatar użytkownika
oliwia99
Posty: 143
Rejestracja: 02 sty 2006, 20:30
18
Imie i nazwisko: Rafal Ulfig
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Chudów

Post autor: oliwia99 »

Jeżeli drzewo jest w dobrej kondycji,to spróbowałbym odkładu powyżej tej rany.
Taka dziura bardzo szpeci,a i poniżej też pewnie zamarły korzenie.W tej sytuacji nebari nigdy nie będzie takie jak powinno.
Pozdrawiam Rafał
Awatar użytkownika
Amator Bonsai
Posty: 96
Rejestracja: 11 kwie 2012, 18:58
11
Imie i nazwisko: Kacper R.
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Amator Bonsai »

Odkład wydaje się najlepszym wyjściem z tej sytuacji.
Italiancopper
Posty: 18
Rejestracja: 27 wrz 2010, 19:24
13
Imie i nazwisko: Mateusz O
Województwo: świętokrzyskie

Post autor: Italiancopper »

Nie bardzo rozumiem, dlaczego nebari nigdy nie będzie takie jak powinno. Jest wiele przykładów drzew z ładnie zrobionym uro w podstawie pnia. Według mnie odkładem zabijesz historię tego drzewka, a taka dziupla doda mu charakteru.
Tutaj kilka przykładów, żeby nie być gołosłownym:
Obrazek
Uro.jpg
Uro.jpg (142.61 KiB) Przejrzano 9432 razy
Obrazek
ODPOWIEDZ