Klon - początek formowania

Gdy zaczynasz przygodę z bonsai i chciałbyś omówić swoje drzewko, które hoduje się na zewnątrz.
JurasM_PL
Posty: 16
Rejestracja: 24 lis 2008, 08:17
15
Imie i nazwisko: Jurek M
Województwo: śląskie

Klon - początek formowania

Post autor: JurasM_PL »

Witam wszystkich. Rozpoczyna się wiosna i nadszedł czas na pierwsze cięcie mojego Klona.
Nie jestem wprawiony w kształtowaniu drzewek stąd moje pytanie.
Chcę skrócić wysokość drzewka lecz nie wiem w którym miejscu najlepiej to zrobić.
W tym momencie jego wysokość to około 130 - 150 cm. Na załączonym zdjęciu zaznaczyłem moją propozycję (kolor czerwony) jednak nie wiem czy nie jest to zbyt wysoko. Chciałbym aby w przyszłości pień drzewka uzyskał bardziej stożkowatą formę i nie wiem czy jedno cięcie wystarczy, czy może powinienem teraz uciąć znacznie niżej (kolor zielony) i za dwa, trzy lata po uformowaniu nowego wierzchołka znów przyciąć - tym razem wyżej.
Słyszałem również, że dokonując takiego cięcia powinno się najpierw uciąć ok. 1 cm wyżej niż planowane i dopiero po zaschnięciu końcówki (po ok. 3 m-c) ponownie skorygować miejsce cięcia.
Bardzo będę wdzięczny za podpowiedzi bo nie chciałbym zniszczyć tego materiału.
Załączniki
Wysokość klona.jpg
Wysokość klona.jpg (98.26 KiB) Przejrzano 2664 razy
HIR
Posty: 222
Rejestracja: 07 gru 2007, 22:48
16
Imie i nazwisko: Lukasz Slominski
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: PoznaĂą

Post autor: HIR »

http://bonsaibark.com/2009/05/27/field- ... technique/
John Naka podaje dokładnie wysokość 1 ciecia niestety nie mam na razie książki wiec nie powiem ci dokładnie ile to jest (chyba pierwsze ciecie jest wykonane na wysokości 3 szerokosci nebari).Armin proszę sprostuj jak się mylę :co:.Pozdrawiam
We have only 35 chambers ther is no 36.
J know that both i want creat new chamber
Awatar użytkownika
Kamil
Administrator
Posty: 2780
Rejestracja: 19 lip 2004, 10:33
19
Imie i nazwisko: Kamil Jackiewicz
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Reńska Wieś
Kontakt:

Post autor: Kamil »

Sorry, ze dopiero teraz ale bylem zabiegany w ostatnim czasie.

Osobiscie zrobilbym ciecie jeszcze nizej; zakladajac, ze te dwie dolne galazki zyja.
Pozdrawiam,
Kamil Jackiewicz
ODPOWIEDZ