Modrzew Europejski - dylematy

Gdy zaczynasz przygodę z bonsai i chciałbyś omówić swoje drzewko, które hoduje się na zewnątrz.
pinaceae
Posty: 302
Rejestracja: 07 sty 2007, 22:48
17
Lokalizacja: Poznan

Modrzew Europejski - dylematy

Post autor: pinaceae »

Cześć.

Na wiosne chciałbym przeprowadzić pierwsze formowanie tego drzewka, ze wzdlędu na coraz grubsze gałęzie i trudniejsze ich wyginanie. Ale mam pewne dylematy co do stylu jaki powinieniem wybrać. Od jakiegoś czasu waham się między dwoma koncepcjami(?). Raz zdecydowany jestem na jedną, raz na drugą. Dlatego proszę was o .. Mimo iż narazie jestem prawie zdecydowany na jedną z nich ale podkreślić tu trzeba słowo "prawie". Mam nadzieje, że ktoś mnie z błędu wyprowadzi jeśli taki mam zamiar popełnić.
Na początek przedstawie krótka historie tego modrzewia, choć nie jest ona niczym niezwykłym. Przynajmniej narazie.
Drzewko znalezione w  2006. Na wiosne 2007 wykonane zostało wstępne cięcie, zbliżanie zieleni i odbudowa korony
Drzewko znalezione w 2006. Na wiosne 2007 wykonane zostało wstępne cięcie, zbliżanie zieleni i odbudowa korony
1 wiosna 2007.jpg (71.61 KiB) Przejrzano 12747 razy
Załączniki
Roślina odbudowała zieleń i jest w dobrej formie
Roślina odbudowała zieleń i jest w dobrej formie
2 jesien 2007.JPG (83.29 KiB) Przejrzano 12747 razy
Wykopki wiosenne
Wykopki wiosenne
3-wykopki.JPG (82.41 KiB) Przejrzano 12747 razy
Drzewko po zakończeniu wegetacji. Wykopki przeżyła w dobrej kondycji co będzie widać w przyszłym roku
Drzewko po zakończeniu wegetacji. Wykopki przeżyła w dobrej kondycji co będzie widać w przyszłym roku
4-jesien 2008.JPG (67.01 KiB) Przejrzano 12747 razy
Zbłiżenie na rozkład konarów. Pewne cięcia zostały już wykonane. Przedewszystkim został obrany jeden przewodnik (patrząc na to zdjęcie). Reszta została wycieta bądz przycięta mocno, tak żeby zostawić tylko "furtke" na przyszłość.
Zbłiżenie na rozkład konarów. Pewne cięcia zostały już wykonane. Przedewszystkim został obrany jeden przewodnik (patrząc na to zdjęcie). Reszta została wycieta bądz przycięta mocno, tak żeby zostawić tylko "furtke" na przyszłość.
5- układ gałęzi.JPG (95.97 KiB) Przejrzano 12747 razy
Jedyny ciekawy ruch w tej roslinie wg mnie.
Jedyny ciekawy ruch w tej roslinie wg mnie.
6- ruch.JPG (83.88 KiB) Przejrzano 12747 razy
7-rzut.JPG
7-rzut.JPG (64.17 KiB) Przejrzano 12747 razy
8 -gora.jpg
8 -gora.jpg (90.95 KiB) Przejrzano 12747 razy
9- rzut.JPG
9- rzut.JPG (63.56 KiB) Przejrzano 12747 razy
pinaceae
Posty: 302
Rejestracja: 07 sty 2007, 22:48
17
Lokalizacja: Poznan

Post autor: pinaceae »

Dwie koncepcje, które nie dają mi spokoju. Za kaskadą przemawia większa możliwość ukrycia wielu wad tego drzewka, a przedewszystkim braku gałęzi po jednej stronie korony oraz ten prosty pierwszy odcinek tak nie rzuca się w oczy. Jednak korona będzie troche "naleśnikowata" oraz może być problem z nasadzeniem.
Druga opcja ma wiele wad ale też ma cos co mi się podoba.
Jak myślicie, która opcja będzi ebardziej odpowiednia dla tego drzewa, a może macie jakiś inne?

Pozdrawiam
Załączniki
1- kaskada.JPG
1- kaskada.JPG (76.39 KiB) Przejrzano 12745 razy
3-kaskada.JPG
3-kaskada.JPG (85.09 KiB) Przejrzano 12745 razy
4-kaskada.JPG
4-kaskada.JPG (73.64 KiB) Przejrzano 12745 razy
Druga opcja. Pokrój wzniesiony.
Druga opcja. Pokrój wzniesiony.
5-wzniesiony.JPG (72.27 KiB) Przejrzano 12745 razy
6-inny rzut.JPG
6-inny rzut.JPG (99.33 KiB) Przejrzano 12745 razy
7- inny rzut.JPG
7- inny rzut.JPG (66.56 KiB) Przejrzano 12745 razy
Awatar użytkownika
Corfe
Posty: 707
Rejestracja: 07 wrz 2004, 21:46
19
Imie i nazwisko: Michal Golebiowski
Województwo: opolskie

Post autor: Corfe »

gratuluje materiału i efektów przygotowywania , wygląda na to , ze dobrze mu u Ciebie :-)

Niestety ja Ci nie pomoge , jakbym mial takiego rodzyneczka to bym z nim chyba za Jurajem biegał :-)

kaskada albo literat - mistrzostwo swiata , :ok:
Michał Gołębiowski
www.naturalfine.com
HIR
Posty: 222
Rejestracja: 07 gru 2007, 22:48
16
Imie i nazwisko: Lukasz Slominski
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: PoznaĂą

Post autor: HIR »

Witam.
Moja propozycja. :hmmm:
Załączniki
3-kaskada.JPG
3-kaskada.JPG (94.01 KiB) Przejrzano 12615 razy
3-kaskadaa.JPG
3-kaskadaa.JPG (93.35 KiB) Przejrzano 12615 razy
We have only 35 chambers ther is no 36.
J know that both i want creat new chamber
pinaceae
Posty: 302
Rejestracja: 07 sty 2007, 22:48
17
Lokalizacja: Poznan

Post autor: pinaceae »

Cześć.

Po piatkowym popołudniu modry wyglada tak.
Gałązki dość niechlujnie ułożone ale modrego czeka w tym roku zbliżanie zieleni i budowa ramifikacji od podstaw praktycznie, w niektórych gałązkach. Virt jak mniej więcej sobie go wyobrażam w niedalekiej przyszłości. Dzięki HIR za virta i .. Czekam na uwagi i komentarze. Pzdr
Załączniki
P1070267.jpg
P1070267.jpg (99.48 KiB) Przejrzano 12293 razy
P1070362.jpg
P1070362.jpg (69.37 KiB) Przejrzano 12293 razy
P1070370.jpg
P1070370.jpg (98.67 KiB) Przejrzano 12293 razy
P1070375.jpg
P1070375.jpg (87.89 KiB) Przejrzano 12293 razy
virt podstawa.jpg
virt podstawa.jpg (86.14 KiB) Przejrzano 12293 razy
Awatar użytkownika
wwoadas
Posty: 578
Rejestracja: 06 mar 2006, 19:22
18
Imie i nazwisko: Adam Filipiak
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Milanówek

Post autor: wwoadas »

Rozumiem, ze ten kolek przy wierzchołku służy Ci jako miejsce przyczepu odciągu innej gałęzi. Wg mnie gałąź, od której odchodzi ten odciąg można by wyrzucić i tą prawą stronę zrobić z tych drobnych gałązek. Również wierzchołek bym bardziej przesunął w prawą stronę. Możliwe, ze przydatne byłoby przy tym zabiegu zastosowanie kleszczy rozszczepiających. Z czasem rozwoju rośliny pewnie też bym rozważał usunięcie tej najniższej gałęzi, ale to nie teraz, bo jak mawia mój kolega: "Łatwiej kijek ocienkować, niż go później pogrubasić :-) Tyle ode mnie jestem ciekaw opinii innych.
Załączniki
modrzew.jpg
modrzew.jpg (118.73 KiB) Przejrzano 12266 razy
Kto się nie rozwija, ten się cofa.
Awatar użytkownika
wog
Posty: 239
Rejestracja: 14 wrz 2005, 18:58
18
Lokalizacja: Dln Sl

Post autor: wog »

moim skromnym zdaniem, forma kaskady jest nieodpowiednia.
Awatar użytkownika
natural fine
Posty: 60
Rejestracja: 19 cze 2009, 22:22
14
Imie i nazwisko: Michal Golebiowski
Województwo: opolskie

Post autor: natural fine »

Witaj

..na moje oko obrałeś dość sztywny front , przez ten prosty kąt na pniu - całość zdaje się być płaskim obrazem.

Co zapewne zauważyłeś : Modrzewiowe korony w takim dziadku byłyby bardzo płaskie , a i jeszcze gałęzie rozchodzą się promieniście do pnia , nie skręcają się. Jeśli odpowiednio wykorzystasz długopędy , to szybko poprawisz strukturę.

Inny front !! poniżej moje 2 VIRTUALNE wizje (istotna byłaby asymetria rozłożenia tych koron).

pozdrawiam i zycze dobrej zabawy :ok:
Załączniki
6-inny rzut.JPG
6-inny rzut.JPG (88.32 KiB) Przejrzano 12243 razy
6-inny rzut 2.JPG
6-inny rzut 2.JPG (85.53 KiB) Przejrzano 12243 razy
Awatar użytkownika
Przemek R.
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 1023
Rejestracja: 04 sty 2007, 12:33
17
Imie i nazwisko: Przemek Radomyski
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Siedlce
Kontakt:

Post autor: Przemek R. »

Corfe zrobił fajnego virta - ponieważ znalazł zdjęcie, które pokazuje najlepszą stronę (najbardziej dynamiczna) - oraz skraca w perspektywie wszystkie proste/długie odcinki na drzewie, które nie są ciekawe. Virt jest ok - tylko tą główną dolną gałąź wygiął bym w "S" za pomocą rafii - wtedy nie wyglądała by jak zjeżdżalnia + drzewko skróciło by się i wyglądało na bardziej zbite/skompaktowane.

PS kwestia chmurek i ich ilości do wyboru i dopracowania, chodzi głównie o wybranie odpowiedniego frontu
Załączniki
bez tytułu22.JPG
bez tytułu22.JPG (23.06 KiB) Przejrzano 12208 razy
Przemysław Radomyski

http://przemekradomyski.blog.onet.pl
Awatar użytkownika
wog
Posty: 239
Rejestracja: 14 wrz 2005, 18:58
18
Lokalizacja: Dln Sl

Post autor: wog »

moim skromnym zdaniem, forma kaskady jest nieodpowiednia.
Awatar użytkownika
Przemek R.
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 1023
Rejestracja: 04 sty 2007, 12:33
17
Imie i nazwisko: Przemek Radomyski
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Siedlce
Kontakt:

Post autor: Przemek R. »

Tak to już czytaliśmy, a możesz uzasadnić czemu a nie kopiować posty ?
Przemysław Radomyski

http://przemekradomyski.blog.onet.pl
Awatar użytkownika
wog
Posty: 239
Rejestracja: 14 wrz 2005, 18:58
18
Lokalizacja: Dln Sl

Post autor: wog »

bo moze wystarczy spojrzeć na materiał? prosty sztyl od miotły wyrastajacy z gleby bez predyspozycji nebari do kaskady, zaraz mi napiszesz,ze w modrym szybko mozna to nadrobic? ale jakos nikt tego nie wspomnial. druga sprawaprosty pien , za cholere nie pasuje do kaskady jak bys go nie ulozyl nie pasi do kaskady, widzialeds tak w naturze ulozona kaskade? ja nie na skarpie , w skale , na urwisku, kaskada nie rosnie pionowo i pozniej sie nie zrywa, ten uklad nie ma rak i nog. Material moze byc na ladne bonsai, ale nie na kaskade, nie wmawiajcie koledze ze to ma byc kaskada, zaden kat nasadzenia nie zatuszuje wad, tu trzeba pomyslec , wiasc modrego na dobre warsztaty i pomyslec, ale z ludzmi , ktorzy znaja sie na trudnych materialach , jak ten
Awatar użytkownika
Przemek R.
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 1023
Rejestracja: 04 sty 2007, 12:33
17
Imie i nazwisko: Przemek Radomyski
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Siedlce
Kontakt:

Post autor: Przemek R. »

Materiał nie jest prosty (w sensie łatwo coś z niego zrobić) i nikt nie pisze, że nadrobisz szybko bo to modrzew. I faktycznie - prościej jest napisać "idz na warsztaty" bo zmarnujesz drzewko. Chyba, że nie ma się gdzie isć albo nie chce. Mi osobiście też nie podoba się nad zwyczaj ułożenie i sposób wybrania frontu i pewnie sam bym poczynił coś jeszcze innego. Ale prawda jest taka, że przez net można dużo gdybać jak rośliny się nie widzi.

Więc nie wiemy jakie jest nebari , jak duża jest odległość zieleni od pnia, jakiej grubości są gałeżie, jak łatwo je wyginać itp itd.
Grunt to coś robić i mieć pomysł - jeżeli kopiesz to kop tylko to, z czego wiesz co zrobić. Jeżeli nie wiesz - nie kop.


PS - a czy ta sosna ma predyspozycje do kaskady ? - A obaj napiszemy, że jest fajna
PS 2 - czym różni się ta sosna od tego modrzewia ?
PS 3 - jaki Ty widzisz z tego styl ?

i PS 4 - przy yamadori wady trzeba akceptować i z czasem albo "naprawiać" albo "uwiadaczniać jeszcze bardziej" zmieniając w zalety.
Załączniki
35.JPG
35.JPG (85.71 KiB) Przejrzano 12164 razy
Bez tytułu.jpg
Bez tytułu.jpg (49.19 KiB) Przejrzano 12162 razy
Przemysław Radomyski

http://przemekradomyski.blog.onet.pl
Awatar użytkownika
natural fine
Posty: 60
Rejestracja: 19 cze 2009, 22:22
14
Imie i nazwisko: Michal Golebiowski
Województwo: opolskie

Post autor: natural fine »

wog pisze:bo moze wystarczy spojrzeć na materiał? prosty sztyl od miotły wyrastajacy z gleby bez predyspozycji nebari do kaskady, zaraz mi napiszesz,ze w modrym szybko mozna to nadrobic? ale jakos nikt tego nie wspomnial. druga sprawaprosty pien , za cholere nie pasuje do kaskady jak bys go nie ulozyl nie pasi do kaskady, widzialeds tak w naturze ulozona kaskade? ja nie na skarpie , w skale , na urwisku, kaskada nie rosnie pionowo i pozniej sie nie zrywa, ten uklad nie ma rak i nog. Material moze byc na ladne bonsai, ale nie na kaskade, nie wmawiajcie koledze ze to ma byc kaskada, zaden kat nasadzenia nie zatuszuje wad, tu trzeba pomyslec , wiasc modrego na dobre warsztaty i pomyslec, ale z ludzmi , ktorzy znaja sie na trudnych materialach , jak ten

1. Ja tu miotły nie widze.
2. Nebari tez nie widze , a wręcz śmiem twierdzić , ze ten Modrzew nie ma nebari , ale to wątek na inny temat.
3. Profesjonalna redukcja drewna w korzeniach pomogłaby , wypracować właściwą nasade pnia.
4. NIKT NIKOMU NIC NIE WMAWIA !



.
Załączniki
Sosna%20na%20Sokolicy%202.jpg
Sosna%20na%20Sokolicy%202.jpg (30.46 KiB) Przejrzano 12153 razy
Awatar użytkownika
wog
Posty: 239
Rejestracja: 14 wrz 2005, 18:58
18
Lokalizacja: Dln Sl

Post autor: wog »

moze i macie racje, bede twierdzil , ze mozna zrobic z tego inna forme, przez net nie podejme sie ustalania formy, mozna to robic na marketowych drzewkach, jak Przemek napisales , drzewko jest trudne i to jest racja, wiec net nie jest miejscem do obierania formy i frontu. Mama nadzieje ze wlasciciel podejmnie sluszna decyzje, a jesli jej brak w 100% le[piej modrego odstawic w kat i niech czeka na wene.
natural fine Twoje virty sa ok , bardzo trafione, ale to tylko wirt, a bonsai bedziemy ogladac w 3D, a wtedy mankamenty rosliny wciaz beda widoczne
Awatar użytkownika
fidelpatcha
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 769
Rejestracja: 11 maja 2006, 09:02
17
Imie i nazwisko: Damian Skiba
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Siemianowice

Post autor: fidelpatcha »

A mnie widząc ten materiał przypomniał się larix Waltera Palla:
Obrazek
Mam małe krzywe drzewko, ale to chyba jeszcze nie bonsai...
Damian S.
armin
Posty: 188
Rejestracja: 04 paź 2007, 12:57
16
Lokalizacja: SwarzĂŞdz

Post autor: armin »

Aż tak dobrze to nie jest. Za duży sierp, z którym nie da się już nic zrobić ze względu na jego grubość. Sosna z Sokolicy jest bardziej realna. Grzegorz - bardzo Cię cenię za Twój ostatni post. Nie każdego stać na odstąpienie od swojej wersji.
Pozdrawiam z okolic Poznania
pinaceae
Posty: 302
Rejestracja: 07 sty 2007, 22:48
17
Lokalizacja: Poznan

Post autor: pinaceae »

Cześć.

Dzięki za komentarze.

Wwoadas : Z kołka przy wierzchołku będzie prawdopodobnie jin. Jeszcze wyjdzie w praniu jak on bedzie wyglądał. Raczej zostanie tylko jedna z dwóch gałązek na szczycie. Z gałęzi od której odchodzi odciąg też będzie jin. Ogólny plan jest taki żeby wyższe partie korony były "jinowate", tak jakby drzewo z koroną było osłaniane przez jakąś dużą przeszkode a większość tego co wysrasta ponad tą przeszkode z czasem ulegało zniszczeniu (np. przez lawiny czy kamienie), przetwarzając się w jiny.

Natural fine : Dzięki za virta!. Obrałem ten front kierując się właśnie ta 90' na pniu oraz tym długim odcinkiem. Myślę, że drzewo jest na tyle "szpetne" i niepredyspozycyjne (?), że bardziej stosowne jest pokazanie tego w pełnej okazałości niż chowanie i ukrywanie tego bo każdy widzi jakie jest naprawde (na żywo oczywiście). Sam pień faktycznie jest w zasadzie jednowymiarowy ale bedę się starał to nadrobić 3D korony co będzie bardzo trudne, gdyż patrząc od góry to 180' jest kompletnie bez gałązek, a jak bardzo słuznie napisałeś w modrych gałązki się nie skręcają i rozchodzą się promieniście od pnia (pytanie czy jest możliwe odwzorowanie klimatu modrego czy trzeba robić mitate sosny?). Twój virt jest fajny ale drzewo bije prosto w patrzącego, czyli wpierw mamy zieloną korone a pół metra za korona gdzieś się skrywa doniczka. Wydaje mi się, że to nie dopuszczalne (?). Sam bym też nie chciał tak dzrewka oglądać oraz tak jak pisałem powyżej - chciałem pokazać wszystko to co w tym drzewku jest "niepoprawne". Dlatego nie chowam 90' pod zielenią ani optycznie nie skracam długiego odcinka. Taki mam plan przynajmniej.

Wog : Myśle, że niejedna kaskada z podobnym pierwszym, prostym i długim odcinkiem istnieje w przyrodzie. Zresztą przykład podał już Natural fine ( dzięki!). Ja patrząc na to drzewo przez dobre dwa lata doszedłem ostatecznie do wniosku, że drzewko chce byc kaskadą. Mimo, że nie przepadam za tym stylem. Opcja moyogi byłaby bardzo naciągana i myśle troche na siłe, a kaskada wydaje mi się bardziej naturalną opcjom i bardziej współgra z charakterem drzewa. Przynajmniej ja to tak odczuwam.

Przemek R. : Dzięki za foty sosny. Faktycznie podobna. Z PS 4. zgadzam się w zypełności i dla tego drzewka wybieram opcje : uwidaczniać jeszcze bardziej".

pozdrawiam
HIR
Posty: 222
Rejestracja: 07 gru 2007, 22:48
16
Imie i nazwisko: Lukasz Slominski
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: PoznaĂą

Post autor: HIR »

Witam.
Dawno temu tez wykorzystał bym inny front tego drzewka jednak jak Pinaceae przedstawił wizje kaskadowa doszedłem do wniosków ze jest lepsza dla tego materiału .Moim zdaniem kaskada jest bardzo naturalna i opowiada ciekawa historie drzewa.
Zdjęcie przedstawia drzewko Hideki Nakayatsu z książki bonsai today junipers.
Załączniki
20100304289.jpg
20100304289.jpg (57.29 KiB) Przejrzano 11940 razy
We have only 35 chambers ther is no 36.
J know that both i want creat new chamber
malyjasiuprim
Posty: 79
Rejestracja: 13 cze 2007, 20:01
16

Post autor: malyjasiuprim »

drzewko trudne....to nie jest najlepszy front jak proonuje Przemek, czy tez virt corfe, ma wiele mankamentów, drzewko ucieka do tyłu, jednym prostym odcinkiem zasłaniasz drugi prosty odcinek....te drzewko trzeba ułożyć z jednej najniższej gałęźi, co nie bedzie wcale łatwe, bo trzeba znaleźć miedzy wszystkimi elementami harmonie....Po za tym nie wiem skąd w ludzkich głowach bierze sie tendencja wyginania czegokolwiek w kształt litery S...
Janek
ODPOWIEDZ