Modrzew Europejski - dylematy

Gdy zaczynasz przygodę z bonsai i chciałbyś omówić swoje drzewko, które hoduje się na zewnątrz.
czerniachowski
Posty: 264
Rejestracja: 05 sty 2007, 20:33
17
Imie i nazwisko: Piotr
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: walbrzych
Kontakt:

Post autor: czerniachowski »

Witam :-) Nareszcie widzę materiał który dyskusję o bonsai powinien przenieść w inny wymiar!!!Chętnie zobaczę efekt końcowy , bo możliwości były i są ogromne !! Powodzenia Piotr
Pozdrawiam
Piotr Czerniachowski
www.akina.pl
http://www.facebook.com/#!/piotr.czerniachowski
pinaceae
Posty: 302
Rejestracja: 07 sty 2007, 22:48
17
Lokalizacja: Poznan

Post autor: pinaceae »

Cześć.

Malyjasiu mógłbyś przybliżyć trochę swoją opcje z tą najniższa gałęzią, bo jestem jej ciekaw? Co sądzisz o aktualnym froncie?

Piotr dzięki za miłe słowo. Może masz jakieś swoje opcje na to drzewo? Co sądzisz o aktualnym froncie?

Dzięki z góry za odpowiedzi :)

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Przemek R.
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 1023
Rejestracja: 04 sty 2007, 12:33
17
Imie i nazwisko: Przemek Radomyski
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Siedlce
Kontakt:

Post autor: Przemek R. »

Małyjaś już przedstawił Ci swoją wizje, jeżeli nie umiesz jej zrozumieć tzn, że nie jesteś tak dobry jak on i nie studiowałeś pilnie w Japonii. =D>

Proste odcinki zasłaniać kolejnymi prostymi i drzewo ucieka do tyłu - pięknie napisane, ale podyskutować mozna.

Z tej pozycji co Corfe przedstawia - pień jest najbardziej dynamiczny i drzewo nie wygląda jak ruski sierp. Pień super sie wije (oczywiście tak zakładamy bo widzimy fotke). Tył pnia (podstawa czy jak inni mówią "nebari" nie świadczy o całosci rośliny - że ucieka, bo reszta pnia idzie ku patrzącemu). Tu chodzi też o perspektywe i 3D. Gałęź wygieta w poziomie w kształt litery "S" przybliża zieleń do pnia i nadaje ruch gałęzi. Ten ruch nie musi być ostry tylko łagodny, wpasowujący się w ruch pnia. Ja tam czekam na pokazanie tej rosliny za 2 lata - i wtedcy zobaczymy czy jest ok.
Przemysław Radomyski

http://przemekradomyski.blog.onet.pl
Awatar użytkownika
natural fine
Posty: 60
Rejestracja: 19 cze 2009, 22:22
14
Imie i nazwisko: Michal Golebiowski
Województwo: opolskie

Post autor: natural fine »

Przemku ..wiadomo to tylko Virt ..

Pinaceae ..sądze , że gdybyś pozwolił np Piotrowi Czerniachowskiemu pokręcić Twoim Modrym w różne strony NA ZYWO ,to znalazłby dużo lepszy front niz ten do którego ja "rysowałem"..ba moze nawet urodziłby Wam się nowy najlepszy Modrzew w Polsce :ok: :)

MałyJasiu ..choc chyba powinienem napisać Panie "Janie" ..szkoła kręcenia bonsai z jednej najniższej gałęzi to nie jest panaceum na trudne drzewa. Wyrządza to moim zdaniem duzo więcej szkody niż pożytku. A bonsai kręcone z pierwszej najniższej gałęzi świadczą jak dla mnie o braku wyobraźni autora co do bardziej skomplikowanej struktury drzewa (mając tak pełnowartościowy materiał)
Przecież mamy tyle opcji jak to poukładać tak by było estetycznie i naturalnie , natura nie zna takiej reguły "zawsze z pierwszej gałęzi"

:-)
malyjasiuprim
Posty: 79
Rejestracja: 13 cze 2007, 20:01
16

Post autor: malyjasiuprim »

natural fine dyskusja z toba nie ma najmniejszego sensu....poogladaj sobie prace Salvatore Liporace, te w internecie i te na żywo w jego studio w Mediolanie jak robi drzewa z tylko jednej gałęźi, a później sie wymądrzaj
Janek
Awatar użytkownika
Bolas
wspieram forum (srebro)
wspieram forum (srebro)
Posty: 2441
Rejestracja: 20 lis 2004, 18:03
19
Imie i nazwisko: Boleslaw Wujczyk
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Post autor: Bolas »

Jakie ma znaczenie droga do celu skoro i tak podziwiany jest efekt :P No i gratuluje temu ktory stworzy instrukcję do "zrobienia bonsai przez ekran kompa". Jak to mowia photoshopa w rzeczywistosc nie przemienisz jest za doskonały.
Pozdrawiam
Bolesław Wujczyk
pinaceae
Posty: 302
Rejestracja: 07 sty 2007, 22:48
17
Lokalizacja: Poznan

Post autor: pinaceae »

[quote="Przemek R."]Małyjaś już przedstawił Ci swoją wizje, jeżeli nie umiesz jej zrozumieć tzn, że nie jesteś tak dobry jak on i nie studiowałeś pilnie w Japonii. =D>
[quote]

ahhaaa... :shock: hahaha. Przemek masz błąd w cytowanym tekście Małegojasia.

Próbuje sobie wyobrazić tego modrzewia ułożonego z tej pierwszej gałęzi i wykorzystując w głowie wszystkie sztuczki, zabiegi, oszustwa itp jakie widziałem w życiu to i tak nie jestem w stanie zobaczyć czegoś ładnego. Dlatego jestem ciekaw tej opcji.

Pozdrawiam
czerniachowski
Posty: 264
Rejestracja: 05 sty 2007, 20:33
17
Imie i nazwisko: Piotr
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: walbrzych
Kontakt:

Post autor: czerniachowski »

Witam :-) Moim zdaniem ten materiał został potraktowany (zbyt dotkliwie).Chodzi głównie o pozbycie się sporej ilości gałęzi ,których w tej chwili pewnie brakuje!!Trochę szkoda że materiał wręcz gotowy,doprowadzamy do stanu taki jak poniżej.Mój modrzew nie miał tego szczęścia bo posiadał zaledwie kilka gałązek .Tworzenie korony trwało 13 lat . Szkoda że zbyt pochopnym cięciem zafundowaliśmy kilka dodatkowych lat pracy z koroną.Pozdrawiam Piotr
Załączniki
modry4.jpg
modry4.jpg (50.11 KiB) Przejrzano 8278 razy
Pozdrawiam
Piotr Czerniachowski
www.akina.pl
http://www.facebook.com/#!/piotr.czerniachowski
pinaceae
Posty: 302
Rejestracja: 07 sty 2007, 22:48
17
Lokalizacja: Poznan

Post autor: pinaceae »

Cześć.

No w tej materii to pewnie masz racje. W sumie było to jedno z moich pierwszych formowań, także błędów w cięciu jest sporo, jednak każde było dość mocno przemyślane. Po prawej stronie ze zdjęcia widać duże zagęszczenie gałązek ale większość z nich pochodzi od gałęzi, która będzie przerobiona na jina. Była to gałąż szczytowa, która bardzo mocno się zagęściła. Konary pod nią były dłuższe i mniej rozgałęzione z braku światła. Myślę, że to potęguje jeszcze ten efekt.
W zasadzie wyleciała tylko jedna gałązka (z zostawioną furtką na wszelki wypadek). Reszta gałązek, które wypadły to wyrastające u podstawy ( czasem było po 6 gałązek wyrastających z jednego miejsca), trójki i ogólne skracanie każdej gałęzi.
W planach mam w sumie jeszcze bardziej go przyciąc, jak już drzewko ruszy, szczególnie w głowie, gdzie pierwsze rozgałęzienia są daleko.
Myślisz, że taka budowa od podstaw nie opłaci się w przyszłości i drzewo nie będzie lepiej zramifikowane i można było to zrobić nie posuwając się to takich mocnych cięć?

Pozdrawiam
Załączniki
forum.jpg
forum.jpg (99.94 KiB) Przejrzano 8244 razy
pinaceae
Posty: 302
Rejestracja: 07 sty 2007, 22:48
17
Lokalizacja: Poznan

Post autor: pinaceae »

Drugie formowanie.
Kilka gałęzi mi się nie podoba. Jak się komuś będzie chciało zamieścić swoja opinie to chętnie wysłucham. Pozdro

Na koniec jeszcze ekstremalny jeśli chodzi i cięcie virt. Na razie nie wyciąłem żadnej gałązki. Również nie jest przystrzyżony tzn. od połowy sierpnia rośnie sobie swobodnie i niektóre przyrosty są dużo za duże. z cięciem poczekam do wiosny.
Załączniki
DSC00059.jpg
DSC00059.jpg (90.1 KiB) Przejrzano 8055 razy
DSC00075.jpg
DSC00075.jpg (76.12 KiB) Przejrzano 8055 razy
DSC00077.jpg
DSC00077.jpg (93.07 KiB) Przejrzano 8055 razy
DSC00079.jpg
DSC00079.jpg (94.95 KiB) Przejrzano 8055 razy
DSC00082.jpg
DSC00082.jpg (87.71 KiB) Przejrzano 8055 razy
DSC00083.jpg
DSC00083.jpg (98.66 KiB) Przejrzano 8055 razy
DSC00086.jpg
DSC00086.jpg (87.55 KiB) Przejrzano 8055 razy
DSC00087.jpg
DSC00087.jpg (77.15 KiB) Przejrzano 8054 razy
Virtual
Virtual
virt.JPG (71.31 KiB) Przejrzano 8053 razy
Awatar użytkownika
maciek3miasto
Posty: 410
Rejestracja: 14 gru 2009, 15:49
14
Imie i nazwisko: maciek park
Województwo: pomorskie
Lokalizacja: gdańsk

Post autor: maciek3miasto »

i jak drzewo? żyje? jakieś postępy, fotosy? Wyglądało na świetny materiał.
pozdrawiam maciek knap
Awatar użytkownika
00seba
Posty: 388
Rejestracja: 29 gru 2006, 23:50
17
Imie i nazwisko: Sebastian
Województwo: lubelskie
Lokalizacja: Opole Lubelskie
Kontakt:

Post autor: 00seba »

no materiał był przedni , i ja chętnie zobaczył bym jak wygląda obecnie, tym bardziej że powinien już siedzieć w donicy do bonsai
Pozdrawiam serdecznie z Lubelszczyzny
http://bonsaisabamiki.freehost.pl/
pinaceae
Posty: 302
Rejestracja: 07 sty 2007, 22:48
17
Lokalizacja: Poznan

Post autor: pinaceae »

Cześć.

Modrzew przeżył dwa słabe sezony. Po drugim formowaniu został wsadzony do doniczki ceramicznej, ale takiej jakieś lichej z marketu, gdyż dostać doniczkę bonsajowom do kaskady w Polsce to coś bardzo trudnego. Doniczkę bardzo polubiły mrówki, z którymi walczyłem owe dwa sezony. W końcowej fazie roślina była otoczona fosą z wody, żeby uniemożliwić mrówką dojście. Przez te dwa lata modrzew rósł, ale słabo. Za bardzo przy nim nie grzebałem. W tym roku wsadziłem go do innej doniczki. dostał lepszą mieszankę i jego kondycja polepszyła się. Jako, że poprzednie sezony nie był przycinany, znacznie się rozrósł na boki. Toteż w tym roku zastosowałem mu extreme cięcie i przybliżanie zieleni. Fotek za bardzo nie mam. Jedna pstrykłem jakoś jesienią.

"materiał był przedni" oraz "wyglądało na świetny materiał" trochę mnie zaniepokoiło. Chodzi mi o czas przeszły. Uważacie, że obrana droga nie była dobrym rozwiązaniem dla tego modrzewia?
Załączniki
DSC_0331.jpg
DSC_0331.jpg (571.47 KiB) Przejrzano 7359 razy
Awatar użytkownika
Bolas
wspieram forum (srebro)
wspieram forum (srebro)
Posty: 2441
Rejestracja: 20 lis 2004, 18:03
19
Imie i nazwisko: Boleslaw Wujczyk
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Post autor: Bolas »

Ciężko oceniać dobry materiał na podstawie kilku marnie zrobionych fotem ani tła ani bardzo ostrości. Rażą proste sterczące kikuty - jiny ale czy nie nadaje się na kaskadę? Nie wiem mieszane uczucia a jak roślina takowe powoduje tzn że dobry materiał bo każdy wyciągnął by z niego coś innego. O ile pień rośliny wykazuje jakiś ruch tak totalnie go brakuje w dolnej gałęzi.
Podoba mi się bardzo jak widać po korze o ile młodsza jest boczna gałąź odchodząca prosto pd złamanego pnia. To ciągle materiał do pracy więc nie ma co się przejmować krytyką.
Pozdrawiam
Bolesław Wujczyk
Awatar użytkownika
maciek3miasto
Posty: 410
Rejestracja: 14 gru 2009, 15:49
14
Imie i nazwisko: maciek park
Województwo: pomorskie
Lokalizacja: gdańsk

Post autor: maciek3miasto »

mi sie podoba. Wiem że wszytko pójdzie dobrze i będzie fajne drzewo.
pozdrawiam maciek knap
pinaceae
Posty: 302
Rejestracja: 07 sty 2007, 22:48
17
Lokalizacja: Poznan

Post autor: pinaceae »

Materiał jest dopiero 5 rok po pozyskaniu, więc jest jeszcze dużo do zrobienia. W przyszłości planuje urzeczywistnić po części zamysł z virta. Bolas co do braku ruchu pierwszej dolnej gałęzi to proponuje udać się do zdjęć wyżej. Widać tam dobrze jaki ruch ma ta gałąź. Ruch ten był głównym argumentem za przy wyborze frontu i drogi obranej prze zemnie dla tego drzewa. W zasadzie mogę napisać, że to ta gałąź zdefiniowała to drzewo.
Awatar użytkownika
Bolas
wspieram forum (srebro)
wspieram forum (srebro)
Posty: 2441
Rejestracja: 20 lis 2004, 18:03
19
Imie i nazwisko: Boleslaw Wujczyk
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Post autor: Bolas »

Widziałem te zdjęcia. W poziomie ma kilka zgięć trudno je jeszcze nazwać ruchem ale w pionie jest proste co widać na zdjęciu a z tej perspektywy będzie pokazywane widzowi.
Pozdrawiam
Bolesław Wujczyk
pinaceae
Posty: 302
Rejestracja: 07 sty 2007, 22:48
17
Lokalizacja: Poznan

Post autor: pinaceae »

No cóż, jeśli dla Ciebie kilka zgięć to nie ruch bo taki to tylko płynny i poskręcany to trudno. Mi się ten "nie do końca ruch" bardzo podoba i uważam, że jest naturalny. Jeśli chodzi o widza to ten przeważnie ma dwa oka w przeciwieństwie do aparatu i myślę, że każdy świetnie wychwyci te zgięcia patrząc nawet tylko od przodu. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
00seba
Posty: 388
Rejestracja: 29 gru 2006, 23:50
17
Imie i nazwisko: Sebastian
Województwo: lubelskie
Lokalizacja: Opole Lubelskie
Kontakt:

Post autor: 00seba »

czas przeszły wynikał tylko z braku kontynuowania tematu , nie bierz tego do siebie
no szkoda ze modry odchorował bo pewnie był by w bardziej zaawansowanym stanie ale drzewo jest ciekawe i warto dalej nad nim pracować, mi trochę też przeszkadza ta dolna gałąź która w stosunku do reszty odstaje z braku "ruchu" , w całym drzewie masz go dużo , no i nieco obnizył bym wysokość tej korony , tak ja bym szedł gdybym miał go w rękach ale każdy ma swoją wizję i to Tobie ma się podobać przedewszystkim drzewo
Pozdrawiam serdecznie z Lubelszczyzny
http://bonsaisabamiki.freehost.pl/
Awatar użytkownika
Bolas
wspieram forum (srebro)
wspieram forum (srebro)
Posty: 2441
Rejestracja: 20 lis 2004, 18:03
19
Imie i nazwisko: Boleslaw Wujczyk
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Post autor: Bolas »

Nie chce wszcząć kolejnej awantury o nic ale oceniam drzewo wg fotografii więc analizując temat kolejno to:
Na tym zdjęciu widać "RUCH", wg ciebie jedno wygięcie to ruch - OK.
Obrazek

HIR namalował ci ruch na tej gałęzi:
Obrazek
Pozdrawiam
Bolesław Wujczyk
ODPOWIEDZ