Cornus mas - dwreń jadalny

Gdy zaczynasz przygodę z bonsai i chciałbyś omówić swoje drzewko, które hoduje się na zewnątrz.
Awatar użytkownika
seedkris
Posty: 169
Rejestracja: 14 lut 2007, 23:37
17
Imie i nazwisko: Krzysztof S
Województwo: podlaskie
Lokalizacja: Podlasie
Kontakt:

Cornus mas - dwreń jadalny

Post autor: seedkris »

Witam. Przedstawiam Wam pod ocenę tego derenia. Pozyskany wiosną w IV i posadzony do tej podstawki. To był spory krzew na działce (do wykarczowania). Uratowałem go przed zniszczeniem. Stary system korzeniowy odciolem pilą do gałęzi. W tej podstawce się ukorzenił i dal nowe przyrosty. Czy na wiosnę mocno je przyciąć? Czy przesadzić do nowego podłoża?
Załączniki
Widok z liśćmi
Widok z liśćmi
Cornus mas.jpg (16.15 KiB) Przejrzano 10381 razy
widok z boku
widok z boku
Cornus-masiX2009 001.jpg (43.75 KiB) Przejrzano 10381 razy
po opadnięciu liści
po opadnięciu liści
konie 009.jpg (34.86 KiB) Przejrzano 10381 razy
Cornus mas
Cornus mas
konie 013.jpg (38.72 KiB) Przejrzano 10381 razy
konie 010.jpg
konie 010.jpg (27.69 KiB) Przejrzano 10381 razy
pozdrawiam Krzysztof
Awatar użytkownika
Przemek R.
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 1023
Rejestracja: 04 sty 2007, 12:33
17
Imie i nazwisko: Przemek Radomyski
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Siedlce
Kontakt:

Post autor: Przemek R. »

Ładny pieniek bo z ruchem. Nie wiem jak nebari ale front może być z tej strony co wybrałem albo ten co na ostatniej fotce przedstawiasz w zależności jak pochyla się drzewo. Dereń wypuszcza pędy bardzo szybko po cięciu więc to na plus dla Ciebie bo efekt uzyskasz szybciej niż np w dębach itp itd.

Aby to dobrze wyglądało musisz się odważyć i zdecydowac na drastyczne cięcie na wiosne, gdzie zostawisz mniej wiecej gałęzie te co wskazałem (ta z żółtym kółkiem ma iść na tył i troche w wyższej partii korony taka tylna gałazka będzie potrzebna (wiec wybierzesz jakąś)- aby nie było płasko i 2 wymiarowo). Przy takim rozłozeniu gałęzi i zbudowaniu całej korony drzewko będzie super.

Przesadzisz za rok- dwa teraz to nie priorytet, nie ma też co męczyć rośliny.
Załączniki
bez tytułu.jpg
bez tytułu.jpg (23.13 KiB) Przejrzano 10373 razy
Przemysław Radomyski

http://przemekradomyski.blog.onet.pl
Awatar użytkownika
seedkris
Posty: 169
Rejestracja: 14 lut 2007, 23:37
17
Imie i nazwisko: Krzysztof S
Województwo: podlaskie
Lokalizacja: Podlasie
Kontakt:

Post autor: seedkris »

Dzięki za wskazówki. Proponujesz dosyć drastyczne cięcie. Ja też jestem zwolennikiem mocnego cięcia. Codziennie chodzę z sekatorem w pracy. Jak wygląda nebari to nawet nie wiem bo jest to miejsce przykryte podłożem. Przy przesadzaniu zobaczę i wtedy bardziej wyeksponuję.
pozdrawiam Krzysztof
Awatar użytkownika
Przemek R.
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 1023
Rejestracja: 04 sty 2007, 12:33
17
Imie i nazwisko: Przemek Radomyski
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Siedlce
Kontakt:

Post autor: Przemek R. »

Bo jeżeli chcesz wyprowadzić drzewko od zera a mieć je poprawne i dobrze wyglądające musisz wyznaczyć "szkielet" takiego drzewa a potem dbać o rozbudowe tych poszczególnych pięter, zagęszczanie itp. Jeżeli zostawisz drzewko z bałaganem to gałęzie będa grubiały - potem wycięcie grubej gałezi będzie powodować większe rany, trudniej gojące sie, mniej estetyczne. Ważne aby takie cięcie przemyśleć (fak ze przy tym przypadku drzewko szybko zarosnie na nowo) ale nie zawsze odrosną gałezie tam gdzie chcemy. Tutaj sam ruch linii pnia podpowiada jak drzewko ma wyglądać, jak ma być prowadzone. Ja zrobiłem taki virt na szybko i troche wyszła budowa jakby igladka ale chodzi o wskazanie Ci drogi co do cięcia i dalszej pielęgnacji. Jeżeli nie jesteś tego pewny skonsultuj to z kimś na "żywo" możesz też udać się na warsztaty albo spotkać ze mną w Siedlcach , Warszawie i pogadać na temat tego drzewka, czy innego. Podlaskie to nie tak daleko :)
Przemysław Radomyski

http://przemekradomyski.blog.onet.pl
Awatar użytkownika
bubinek
Posty: 117
Rejestracja: 19 wrz 2007, 12:57
16
Imie i nazwisko: Kacper B.
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Leszno

Post autor: bubinek »

Ciekawie to wygląda. I podoba mi się virt Przemka... Czasami trzeba mocno przyciąć, żeby uzyskać dobry efekt, ale też jestem zwolennikiem tego typu zabiegów.

Bardzo ładny okaz!
Życzę powodzenia!
..::BuBu::..
Awatar użytkownika
seedkris
Posty: 169
Rejestracja: 14 lut 2007, 23:37
17
Imie i nazwisko: Krzysztof S
Województwo: podlaskie
Lokalizacja: Podlasie
Kontakt:

Post autor: seedkris »

Wczesną wiosną postaram się tak przyciąć (mocno). Czy pozostałe rany zasmarować specjalną maścią od razu? Czy uciąć nieco wyżej i zostawić do lata na ewentualne korekty? Często się zdarza, że pęd nieco zasycha poniżej miejsca cięcia. Czy ciąć prostopadle ,czy lekko skośnie do osi pędu? I jeszcze jedno pytanie; co zrobić z pojemnikiem, przesadzić do większego, a może na czas rozbudowy nowej korony do gruntu?
pozdrawiam Krzysztof
Awatar użytkownika
bubinek
Posty: 117
Rejestracja: 19 wrz 2007, 12:57
16
Imie i nazwisko: Kacper B.
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Leszno

Post autor: bubinek »

Z mojego dość krótkiego doświadczenia, wiem że grunt to grunt :), więc jeśli masz możliwość, to wsadź go do gruntu. Możesz to zrobić nawet teraz, chociaż może lepiej to zrobić na wiosnę, a teraz gdzieś go przezimować, żeby nie zmarzł.

Co do smarowania ran... Hmm... Jeżeli nie jesteś pewien, czy cięcia będą dobre, to tnij wyżej (tnie się zawsze tak, żeby zostawić jak najmniejszą ranę). Wiem, że klony zawsze tnie się wyżej, bo ta część poniżej usycha i usuwa się ją później. Nie wiem jak to jest z Dereniem, więc jeżeli nie znajdziesz informacji, to lepiej będzie uciąć trochę wyżej i czekać co się z nim stanie. Zawsze można uciąć jeszcze, dokleić już nie za bardzo... :?

Pozdrawiam!
..::BuBu::..
Awatar użytkownika
Przemek R.
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 1023
Rejestracja: 04 sty 2007, 12:33
17
Imie i nazwisko: Przemek Radomyski
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Siedlce
Kontakt:

Post autor: Przemek R. »

Bubinek - skoro przyznajesz, że masz małe doświadczenie i nie jesteś pewny - to po co piszesz ? Nie pisz i nie wprowadzaj w błąd.

Po co do gruntu ? Skoro kopiesz do pojemnika to po to by miec w pojemniku, jezeli sie nie nadaje do pojemnika - nie kop wcale. Prosta zasada. Wykopując z gruntu wycinasz długie korzenie, korzeń palowy. Wsadzenie do donicy ma na celu zbicie pryły korzeniowej i skupienie jej bliżej pnia. Jeżeli wsadzisz znowu do gruntu to korzenei będa rosły jak chciały. Grunt ma pomóc przybraniu na grubości cienkim patykom - Twoje jest już ok.

Co do ciecia - ja Ci pokazałem że trzeba wyciąć sporo gałezi, ale tniesz je przy samym pniu - więc co Ci moze tam obeschnąć ? Ty napisałes że przysycha gałązka jak obetniesz ją w połowie - tutaj nic takiego Ci nie napisałem. Wycinasz ten gruby kołek (rozgałezienie) cegami kulistymi, smarujesz pasta na rany, te cieniutkie gałazki wycinasz cęgami skośnymi czy kulistymi w zalezności jakie posiadasz i też smarujesz pastą. Szafa gra. Drzewko na wiosne dostaje kopa i zarasta od nowa.

Po co przesadzać ? By drzewko miało lepsze podłoze - w tym jest sens - ale nie rok po roku, na nastepną wiosne 2011 a nie tak ciągać.
Przemysław Radomyski

http://przemekradomyski.blog.onet.pl
Szymon
Posty: 741
Rejestracja: 27 lip 2004, 07:57
19
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Szymon »

Czołem

grunt = absurd, nie wiem, czemu ktokolwiek miałby ładować je do gruntu, mija się to z celem. Wielkość donicy ok, nie trzeba walczyć o szybkość przyrostów, a jedynie o prawidłowe rozgałezianie i minimalizację wielkości liści. Wirt Przema ok, sam przyznał, że "iglakowaty" - i rzeczywiście. Dolne konary może ok, ale góra wybitnie powinna kierować się ku niebu, tak rosną liściaki.

Ogólnie rzecz biorąc, drzewo ma spory potencjał i przy zachowaniu podstawowych zasad powinien w przyszłości wyjść z niego niezły klasyk. Sam chciałbym mieć takiego derenia w swojej kolekcji... Gratulacje! :ok:
Awatar użytkownika
Przemek R.
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 1023
Rejestracja: 04 sty 2007, 12:33
17
Imie i nazwisko: Przemek Radomyski
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Siedlce
Kontakt:

Post autor: Przemek R. »

Chodzi głównie o to przy układaniu gałęzi aby one nie były tak ściachane do dołu - bo to jest budowa rośliny iglastej. Drzewa lisciast mają gałęzie skierowane na płasko w dolnej partii a na górze jak wspomniał Szymon gałęzie kierują się do światła. Szkielet trzeba wyprowadzić na dole jak i na górze a z nowych przyrostow bocznych formować własciwy kierunek.

Przy drzewach liściastych zdaża się że gałezie dolne są skierowane ku dołowi ale ich końce wyciągają się i tak do góry, do światła. Grunt to narazie zostawić te gąłęzie, które sa potrzebne. A korone budować po konsultacji z kimś doświadczonym, warsztatach i dużo daje też patrzenie na drzewa w naturze - bo to z niej przeciez czerpiemy przykłady, inspiracje.

Obrazek
Przemysław Radomyski

http://przemekradomyski.blog.onet.pl
Awatar użytkownika
seedkris
Posty: 169
Rejestracja: 14 lut 2007, 23:37
17
Imie i nazwisko: Krzysztof S
Województwo: podlaskie
Lokalizacja: Podlasie
Kontakt:

Post autor: seedkris »

Derenia jadalnego, jako krzewu swobodnie rosnącego w swoim środowisku naturalnym nigdy nie widziałem. Te krzewy które rosną w parkach i ogrodach mają formę raczej wyprostowaną, mało atrakcyjną. Na takiej formie nie chcę się wzorować. Wolę dobrać formę korony dostosowaną do wielkości liści i i bardziej klasyczną. Ta roślina jest na samym początku dalekiej drogi do uzyskania harmonijnej korony. Do wiosny mam sporo czasu na podjęcie decyzji co do cięcia. Wasze cenne wskazówki pomogą mi w przypadku innych podobnych roślin liściastych. Pozyskałem wiosną więcej podobnych liściaków (dęby, jesiony, klony, wiązy). Wyglądają teraz, bez liści nieco podobnie.

Witam po letniej przerwie. Drzewko lekko przyciąłem i zlikwidowałem widły.
Załączniki
Kopia bonsai IX2010 040.jpg
Kopia bonsai IX2010 040.jpg (91.03 KiB) Przejrzano 9922 razy
Kopia bonsai IX2010 042.jpg
Kopia bonsai IX2010 042.jpg (99.36 KiB) Przejrzano 9922 razy
Kopiabonsai IX2010 017.jpg
Kopiabonsai IX2010 017.jpg (83.67 KiB) Przejrzano 9922 razy
pozdrawiam Krzysztof
Awatar użytkownika
seedkris
Posty: 169
Rejestracja: 14 lut 2007, 23:37
17
Imie i nazwisko: Krzysztof S
Województwo: podlaskie
Lokalizacja: Podlasie
Kontakt:

Post autor: seedkris »

Przycięty wiosną. Teraz bez liści jest jakiś taki mały. Jak poprowadzić tą nową koronę?
Załączniki
Cornus mas
Cornus mas
bonsai XI2010 007.jpg (87.31 KiB) Przejrzano 9878 razy
bonsai XI2010 010.jpg
bonsai XI2010 010.jpg (91.68 KiB) Przejrzano 9878 razy
bonsai XI2010 013.jpg
bonsai XI2010 013.jpg (89.74 KiB) Przejrzano 9878 razy
pozdrawiam Krzysztof
pinaceae
Posty: 302
Rejestracja: 07 sty 2007, 22:48
17
Lokalizacja: Poznan

Post autor: pinaceae »

Cześć.

JA bym przycioł wszystkie nowe pędy jak najbliżej pnia, zostawiając max 2 pąki i budował ramifikacje. Teraz odgałęzienia są za daleko od pnia moim zdaniem. Pzdr
Awatar użytkownika
seedkris
Posty: 169
Rejestracja: 14 lut 2007, 23:37
17
Imie i nazwisko: Krzysztof S
Województwo: podlaskie
Lokalizacja: Podlasie
Kontakt:

Post autor: seedkris »

Wiosną przyciąłem, trochę odbił. Teraz tak wygląda.
Załączniki
wiosna2011
wiosna2011
IMGP1901.JPG (108.91 KiB) Przejrzano 9532 razy
pozdrawiam Krzysztof
Szymon
Posty: 741
Rejestracja: 27 lip 2004, 07:57
19
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Szymon »

Czesc

trochę małe zdjęcie i nie wiem, czy dobrze widzę, ale cięcie ukośne powinno wg mnie być poprawione, by lepiej się goiła rana. Najlepiej gdybyś wrzucił powiększenie tego miejsca po cięciu.

Szymon
Awatar użytkownika
00seba
Posty: 388
Rejestracja: 29 gru 2006, 23:50
17
Imie i nazwisko: Sebastian
Województwo: lubelskie
Lokalizacja: Opole Lubelskie
Kontakt:

Post autor: 00seba »

przyjemny badyl :wink: do poprawy miejsca po cięciach tak jak napisał szymon. jeżeli będziesz chciał je zabliźnić to bez ostrego zapuszczenia rośliny się nie obędzie bo rany są spore . ewentualnie można te miejsca poprawić frezarką tworząc ciekawe uro i shari .
Pozdrawiam serdecznie z Lubelszczyzny
http://bonsaisabamiki.freehost.pl/
Awatar użytkownika
seedkris
Posty: 169
Rejestracja: 14 lut 2007, 23:37
17
Imie i nazwisko: Krzysztof S
Województwo: podlaskie
Lokalizacja: Podlasie
Kontakt:

Post autor: seedkris »

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
Może na tym będzie lepiej widać?
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
pozdrawiam Krzysztof
Szymon
Posty: 741
Rejestracja: 27 lip 2004, 07:57
19
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Szymon »

Ciężko wypatrzyć ewentualnego lidera, poniżej którego powinieneś dokonać cięcia. Pewnie sam najlepiej go widzisz.
Awatar użytkownika
seedkris
Posty: 169
Rejestracja: 14 lut 2007, 23:37
17
Imie i nazwisko: Krzysztof S
Województwo: podlaskie
Lokalizacja: Podlasie
Kontakt:

Post autor: seedkris »

Jest jesień i liście opadły. Teraz widać dokładnie koronę. Na wierzchołku jest kilka pędów, z jakich zrezygnować?
Załączniki
C.mas 11-2011
C.mas 11-2011
IMGP3048.JPG (138.18 KiB) Przejrzano 9196 razy
pozdrawiam Krzysztof
Awatar użytkownika
Kamil
Administrator
Posty: 2780
Rejestracja: 19 lip 2004, 10:33
19
Imie i nazwisko: Kamil Jackiewicz
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Reńska Wieś
Kontakt:

Post autor: Kamil »

A czy musi być koniecznie z tej strony front drzewka?
Pozdrawiam,
Kamil Jackiewicz
ODPOWIEDZ