Ten klon zginie...

Gdy zaczynasz przygodę z bonsai i chciałbyś omówić swoje drzewko, które hoduje się na zewnątrz.
Awatar użytkownika
Tom3k93
Posty: 25
Rejestracja: 21 wrz 2008, 13:57
15
Imie i nazwisko: Tomasz
Województwo: małopolskie
Lokalizacja: Kraków

Ten klon zginie...

Post autor: Tom3k93 »

Witam,

Mam kolejny problem, a mianowicie dotyczy on tegoż klona. Może najpierw krótka historia.

Został on pozyskany ze stanu naturalnego (tereny górskie), tego roku pod koniec sierpnia. Udało zachować całą bryłę korzeniową, został zatem przewieziony do Krakowa i posadzony w gruncie. Rośnie tam do dziś. W najbliższym czasie chcę radykalnie przyciąć gałęzie, ponieważ teraz są bardzo rzadkie i wiotkie, oraz przyciąć korzenie.

I teraz nasuwa się pytanie: Kiedy jest najlepsza pora do przycinania klonów? Wczesna wiosna (przed wypuszczeniem lisci), czy wczesna zima (po opadnięciu liści).
Mam także drugie pytanko: Czy po takim zabiegu wogóle wypuści uśpione pąki?
Oraz trzecie: Czy ktoś wie jak zaradzić tej chorobie na lisciach?

Z góry dziękuję.
Załączniki
Choroba liści :(
Choroba liści :(
P1060449.JPG (84.56 KiB) Przejrzano 2842 razy
Korzenie
Korzenie
P1060450.JPG (80.94 KiB) Przejrzano 2846 razy
Tak chcę go przyciąć
Tak chcę go przyciąć
P1060452re.jpg (94.82 KiB) Przejrzano 2844 razy
Tak wygląda
Tak wygląda
P1060452.JPG (94.84 KiB) Przejrzano 2847 razy
"Bonsai jest sztuką nieskończoną..."


Pozdrawiam Tomasz Rosa
Sverting
Posty: 61
Rejestracja: 17 sie 2008, 15:17
15
Imie i nazwisko: Maciej Chochla
Województwo: śląskie

Post autor: Sverting »

Raczej ciąć na wiosnę.. i też nie zamocno, bo drzewko się musi przystosować. Daj mu parę lat.
Awatar użytkownika
Bushi
Posty: 62
Rejestracja: 05 maja 2008, 00:09
16
Imie i nazwisko: Maciek Krawczyk
Województwo: lódzkie
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Bushi »

Tnij w przedwiośniu. Klon bardzo dobrze wybija z uśpionych pąków. Liści nie widzę.
PatrykRadulak
Posty: 262
Rejestracja: 19 gru 2005, 16:23
18
Lokalizacja: Kalisz

Post autor: PatrykRadulak »

Choroba to czarna plamistość liści. Latem grzyb Rhytisma zaczyna formować na liściach apotecje (owocniki) a ich dalszy rozwój ma miejsce po opadnięciu liści i ich przezimowaniu. Wiosną z chwilą rozwijania się nowych liści, apotecje dojrzewają i uwalniają zarodniki workowe dokonujące infekcji nowych liści. Zapobieganie i zwalczanie polega na usuwaniu opadłych liści, nie zraszania ich podczas podlewania, a samą roślinę spryskiwać fungicydami.
Artysta jest ÂźrĂłdÂłem dzieÂła. DzieÂło jest ÂźrĂłdÂłem artysty.
ODPOWIEDZ