Proca

Gdy zaczynasz przygodę z bonsai i chciałbyś omówić swoje drzewko, które hoduje się na zewnątrz.
Awatar użytkownika
lukas_gr
Posty: 410
Rejestracja: 14 sie 2005, 16:03
18
Imie i nazwisko: Lukasz Grochowski
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Piaseczno
Kontakt:

Post autor: lukas_gr »

Drzewo ma swoj srodek ciezkosci umieszczony tak zeby np przy silnym wietrze sie nie przewrocilo, po za tym (o czym napisalem) jesli nawet srode ciezkosci jest wyraznie przesuniety na jedna ze stron to z drugej strony dla rownowagi sa np rozbudowane bardzo silnie korzenie. W bonsai chodzi bardziej o estetyke srodka ciezkosci niz o jego fizyczny aspekt. Twoje drzewo nie posiada ani ladnego nebari ani tez rozbudowanego martwego drewn. W vircie ktory przedstawiles sprawia wrazenie jak by mialo sie za chwile przewrocic. Jest to bardzo powazny blad i tyle.
Pozdrawiam Łukasz Grochowski
HIR
Posty: 222
Rejestracja: 07 gru 2007, 22:48
16
Imie i nazwisko: Lukasz Slominski
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: PoznaĂą

Post autor: HIR »

Pofatygowałem się zrobić fotki bo tu widze poważniejsza dyskusja a nie wiemy jaka jest wielkość drzewka :-) nebari jest jak już pisałem boczne nie jest rewelacyjne ale drzewko ma jeszcze sporo życia przed sobą.(Swoja droga kierowałem się nebari wybierając taka forme ).Jak teraz oglądałem to drzewko minimalnie siadło ale właściwy kąt nasadzenia jest widoczny na fotce 3.Zapalniczka do skalowania nebari nie odkopywałem bo trochę Akadama przymarzła ale da ci to jakiś obraz.

A co do tego czy sie przewruci to duzy +++ jak przywioze je pokazac chlopakom to na chwile sie zatrzymaja przy nim i beda sie zastanawiac przewróci sie czy nie ???hym
Załączniki
PICT00163.JPG
PICT00163.JPG (60.41 KiB) Przejrzano 2755 razy
PICT00201.JPG
PICT00201.JPG (63.34 KiB) Przejrzano 2755 razy
PatrykRadulak
Posty: 262
Rejestracja: 19 gru 2005, 16:23
18
Lokalizacja: Kalisz

Post autor: PatrykRadulak »

coś mi się podoba według mojego wewnętrznym poczucia co jest ładne to nie przekona mnie ktoś ze mam to zmienić bo jemu się podoba tak.

to po co ten temat? Jeżeli nie chcesz sie dopasować do krytyki i spojrzeć na siebie z dystansem i powiedzieć "no rzeczywiście, On ma racje"?
powalającego się drzewa
to stwierdzenie już jest zrozumiałe. Jeszcze raz powtarzam nie ma takiego czegoś w ogrodnictwie jak choinka, no ale mimo tego kupie sobie słowniczek z dużymi literkami i kolorowanką.

wazne aspekty wpływające na to ze zachowa równowagę
Twoja roslina tego nie posiada
Albo jakim cudem utrzymują się sosny świerki kosodrzewiny
no kolego ale świerki to są roślinami które najczęściej ulegają wykrotom, że względu na ich płyciutki system korzeniowy. Zwykle po niepełnym wykrocie długo nie żyją a jak im się udaje przetrwać parę sezonów to i tak pod piłę idą. Nie mieszaj gatunków, które trzeba potraktować w Twoim przypadku indywidualnie. Świerki często są pochylone, ale nie wygląda to naturalnie, mimo iż w naturze występuje. Często też świerku uzyskują "chorągiewkowatą" koronę (czyli uformowana w taki sposób, że na prostym pniu zieleń jest tylko po jednej stronie, no ale czy będzie to dobra inspiracja dla fikinagashi? nie). Bonsa ma swoje dogmaty jak Kościół, albo je przestrzegasz albo nie formujesz już Bonsai i tyle. Nikt nie będzie zwracał uwagi na Twoje słowa "że Tobie mimo naszych uwag drzewko Ci się podoba" bo albo bonsai albo roślina ogrodowa formowana (ja dostrzegam sporą różnicę- no ale sprawdzę w moim nowym słowniczku). Owszem drzewko może Ci się podobać, ale my oceniamy w kontekście kryteriów Bonsai.


Twoje drzewo nie posiada ani ladnego nebari ani tez rozbudowanego martwego drewn
bonsai ma wzbudzać w nas poczucie wabi, sabi, poczucia estetyki. To drzewka ma szansę, ale po 5 latach w gruncie i większej ilości pokory autora. Lukas pisze ci grzecznie o błędach które popełniłeś a ty nadal przy swoim, że tak dobrze... jak mocher (bez obrazy :-) )
Ostatnio zmieniony 23 sty 2008, 19:14 przez PatrykRadulak, łącznie zmieniany 1 raz.
Artysta jest ÂźrĂłdÂłem dzieÂła. DzieÂło jest ÂźrĂłdÂłem artysty.
Awatar użytkownika
lukas_gr
Posty: 410
Rejestracja: 14 sie 2005, 16:03
18
Imie i nazwisko: Lukasz Grochowski
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Piaseczno
Kontakt:

Post autor: lukas_gr »

Nie zrozum mnie zle, ze chce wywlosc niepotrzebna klutnie, ale widze ze dalsza dyskusja nie ma sensu. Caly aly czas próbujesze wytlumaczyc wszystkim ktorzy wymieniaja bledy ktore popelniasz (wczesniej z drutem, teraz z ukladem galezi i równowagą), ze nie mają racji. Troche mnie dziwi Twoja postawa no ale coz. Ja tylko na koniec dodam od siebie ze są to bardzo poważne błędy, a czy je poprawisz to juz zalezy od Ciebie. Zrobisz jak zechcesz, pozdrawiam
Pozdrawiam Łukasz Grochowski
HIR
Posty: 222
Rejestracja: 07 gru 2007, 22:48
16
Imie i nazwisko: Lukasz Slominski
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: PoznaĂą

Post autor: HIR »

Dziekuje za wszystkie porady z poważaniem Łukasz Słomiński
ODPOWIEDZ