Czarna sosna- jaka forma?

Gdy zaczynasz przygodę z bonsai i chciałbyś omówić swoje drzewko, które hoduje się na zewnątrz.
pers
Posty: 4
Rejestracja: 07 paź 2007, 16:58
16
Lokalizacja: ÂŚwidwin

Czarna sosna- jaka forma?

Post autor: pers »

Witam!
Dostałem niedawno fajną, lecz wyrośniętą sosenkę.
Ma ktoś może jakiś pomysł na wybór formy dla niej?
Najbardziej widziałbym ją w jako shakan, lecz jako amator w
tematyce bonsai zwracam się z prośbą o podpowiedź do doświadczonych forumowiczów. Z góry dzięki za info co jej wróżycie :-)
Załączniki
04 lewa strona.jpg
04 lewa strona.jpg (70.88 KiB) Przejrzano 4318 razy
03 tyÂł.jpg
03 tyÂł.jpg (73.3 KiB) Przejrzano 4320 razy
02 prawa strona.jpg
02 prawa strona.jpg (71.58 KiB) Przejrzano 4318 razy
01 przĂłd.jpg
01 przĂłd.jpg (64.24 KiB) Przejrzano 4320 razy
Awatar użytkownika
Sasquach
Posty: 44
Rejestracja: 08 sie 2007, 23:32
16
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: Sasquach »

Ja bym ja ułożył w forme wyprostowaną nieregularnaz wygieciami raz w prawo raz w lewo zacznij od wygiecia w lewo i na karzydm wygieciu umiesc galązke nie zapomnił o gałązkach w tył.
Ale wiem czy ona sie do tego nada ;]
Mam drzewko, Âładne drzewko, i to juÂż prawie bonsai ;]
pers
Posty: 4
Rejestracja: 07 paź 2007, 16:58
16
Lokalizacja: ÂŚwidwin

Post autor: pers »

Dzięki za pierwszą odp :-). Tak jak proponujesz będzie najłatwiej. Jednak zależałoby mi by drzewko "zmniejszyło" wizualnie swoją wysokość, np poprzez zmianę kąta nachylenia w sposób bardziej radykalny... Ech, początki ;-)
Młody
Posty: 266
Rejestracja: 02 wrz 2007, 18:44
16
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Młody »

Igły ma wypas długie trza nad tym popracować no i ten pień nie za gruby ;( ja bym narazie w grunt wsadził xD ale jak sie uprzesz to zawsze coś zrobisz
It's nice to be important but it's more important to be nice !

Pozdrawiam Marek Zieleniak
Awatar użytkownika
pawel18
Posty: 182
Rejestracja: 06 maja 2007, 14:50
17
Imie i nazwisko: Pawel Glowiak
Województwo: podkarpackie
Lokalizacja: JarosÂław

Post autor: pawel18 »

ja też bym narazie zostawił go niech się zagęszcza jeszcze bardziej i niech rośnie sobie spokojniutko a między czasie bym się zastanowił dokładnie nad formą i ułożeniem gałęzi jak go zostawisz to zobaczysz że za kilka tat będzie jeszcze lepszym okazem do formowania a jak już to zrobisz to znacznie bardziej będzie cieszyć oko ale decyzja należy do ciebie
armin
Posty: 188
Rejestracja: 04 paź 2007, 12:57
16
Lokalizacja: SwarzĂŞdz

Post autor: armin »

W tym stanie, na szybko, możesz zrobić jedynie literata. Wszystko wygląda ładnie i zielono, ale tylko wizualnie i wynika z dużych igieł, które tą zieleń dają. Zauważ, że w tej chwili nie ma z czego zrobić "czap". na gałęziach zecydowanie brakuje rozgałęzień, są one długie, cienkie i mają za długie międzywęźla. Moja rada: posłuchaj Pawła i daj się drzewku zagęścić, a szczególną uwagę zwróć na przybliżenie masy zielonej do pnia. Na wiosnę wsadź drzewko do gruntu lub przesadź do większej doniczki i dbaj o nawożenie. Jeśli sosenka będzie w dobrej kondycji to przy końcu zimy utnij ją mniej więcej w połowie (patrząc na drugą fotkę - nad tą grubszą gałęzią). Potem uszczykuj i czekaj. Myślę, że za 3-5 lat będzie można podjąć temat formy. I jeszcze jedno - pozbądź się koniecznie mchu.
Pozdrawiam z okolic Poznania
pers
Posty: 4
Rejestracja: 07 paź 2007, 16:58
16
Lokalizacja: ÂŚwidwin

Post autor: pers »

Dziękuję Wam wszystkim Panowie :-) bo dobrze jest usłyszeć konstruktywne i przede wszystkim obiektywne uwagi o drzewku, które mam. Wszystko co powiedzieliście będzie wzięte przeze mnie pod uwagę.
ODPOWIEDZ