Jarząb i Głóg

Gdy zaczynasz przygodę z bonsai i chciałbyś omówić swoje drzewko, które hoduje się na zewnątrz.
WoZo
Posty: 10
Rejestracja: 01 sie 2007, 15:16
16
Lokalizacja: DÂąbrowa GĂłrnicza

Jarząb i Głóg

Post autor: WoZo »

Kilka dni temu kupiłem kolejne dwa drzewka do swojej kolekcji:12 letni jarząb pospolity w formie kaskadowej oraz 9 letni głóg. Oba oczywiście do hodowli outdoor. Co o nich sądzicie? Głóg obecnie posadzony jest w plastikowej donicy roboczej. Zastanawiam się jaką doniczkę wybrać do przesadzenia go na wiosnę aby prezentował się lepiej…
Załączniki
JarzÂąb
JarzÂąb
1.JPG (29.79 KiB) Przejrzano 11167 razy
JarzÂąb
JarzÂąb
2.JPG (29.03 KiB) Przejrzano 11167 razy
JarzÂąb
JarzÂąb
3.JPG (27.61 KiB) Przejrzano 11167 razy
JarzÂąb
JarzÂąb
4.JPG (27.87 KiB) Przejrzano 11167 razy
JarzÂąb
JarzÂąb
5.JPG (24.5 KiB) Przejrzano 11165 razy
G³óg
G³óg
6.JPG (25.29 KiB) Przejrzano 11168 razy
G³óg
G³óg
7.JPG (23.37 KiB) Przejrzano 11167 razy
G³óg
G³óg
8.JPG (25.03 KiB) Przejrzano 11167 razy
Głóg
Głóg
9.JPG (39.86 KiB) Przejrzano 11167 razy
Wojtek
Awatar użytkownika
pawel18
Posty: 182
Rejestracja: 06 maja 2007, 14:50
16
Imie i nazwisko: Pawel Glowiak
Województwo: podkarpackie
Lokalizacja: JarosÂław

Post autor: pawel18 »

z jarzaba usunął bym mech bo z nim jest wiecej szkody niż pozytku jak dla mnie oba sa spoko ale bardziej widzi mi sie glog
WoZo
Posty: 10
Rejestracja: 01 sie 2007, 15:16
16
Lokalizacja: DÂąbrowa GĂłrnicza

Post autor: WoZo »

Dlaczego z mchem jest tyle problemów? Drzewko chyba raczej lepiej wygląda kiedy ziemia jest porośnięta. Chodzi o szkodniki?
Zastanawiam się jaką doniczkę wybrać dla głoga...jakoś trudno mi sobie wyobrazić jak będzie wyglądał.
Wojtek
MarcinWwa
Posty: 103
Rejestracja: 04 maja 2006, 15:21
17
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: MarcinWwa »

dlatego najlepiej zostawić samą ziemię bez mchu dla łątwiejszej kontroli wilgotności, mech trzyma wilgoć, ale w sobie, więc ziemia może być sucha pod mchem i drzewko będzie schnąć, na wystawy się daje a tak to lepiej bez niego, <font color="#FF0000">napewno //ort</font> da radę coś porobić z tych drzewek, musisz się zająć fajniejszym ruchem pnia w głogu, to załamanie fajnie nie wygląda, ale to prosta sprawa żeby to zmienić, co do jarzębiny to trudniej coś tak ze zdjęcia wywnioskować, ale pewnie da rade coś zrobić, ale to już trzeba live ocenić, pozdro
Marcin Wwa
WoZo
Posty: 10
Rejestracja: 01 sie 2007, 15:16
16
Lokalizacja: DÂąbrowa GĂłrnicza

Post autor: WoZo »

MarcinWwa pisze:... to załamanie fajnie nie wygląda, ale to prosta sprawa żeby to zmienić,
Właśnie, też od razu wydawało mi się, że to załamanie nie pasuje, wydaje się że jest takie "ostre". Zastanawiam się właśnie jak można z tego wybrnąć?
Wojtek
Awatar użytkownika
Bolas
wspieram forum (srebro)
wspieram forum (srebro)
Posty: 2441
Rejestracja: 20 lis 2004, 18:03
19
Imie i nazwisko: Boleslaw Wujczyk
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Post autor: Bolas »

A mnie sie kaskada podoba i dawno dobrej kaskady na forum nie bylo tym bardziej ze z nietypowego gatunku :P
Pozdrawiam
Bolesław Wujczyk
MarcinWwa
Posty: 103
Rejestracja: 04 maja 2006, 15:21
17
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: MarcinWwa »

każdy ma swój gust i to jest ważne żeby przy nim zostać, jarząb to ciekawy okaz, pierwszy raz widzę kaskadę taką, na pewno można z niego coś ciekawego zrobić, na pewno dużą frajdą jest zrobienie czegoś nowego. a co do głogu to zależy do ciebie, ja bym zrobił tak:
- poczekałbym aż zrzuci liście, tak żeby był bardziej w stanie spoczynku i nie bawić się z nim jak jest cały w liściach, najlepiej chyba jest na wiosnę przed wychodzeniem pączków
- obwinął pień rafią
- zadrutował i wyprostował ten pień

to drzewo najlepiej by wyglądało z wyprostowanym pniem, takie moyogi
powodzenia ... pozdro
Marcin Wwa
Awatar użytkownika
wog
Posty: 239
Rejestracja: 14 wrz 2005, 18:58
18
Lokalizacja: Dln Sl

Post autor: wog »

mocno watpie w mozliwosc wygiecia , nie pracowalem na glogu ale to juz kawalek pnia a one sa twarde wiec chyba nici?Glog w formie dosc powszechny i pospolity natomiast kaskada juz ladna , ma fajne nebari co prawda nie widac ukladu galezi, ale to nie problem , ma najwazniejsza ceche dobrze rozlozone nebari
WoZo
Posty: 10
Rejestracja: 01 sie 2007, 15:16
16
Lokalizacja: DÂąbrowa GĂłrnicza

Post autor: WoZo »

Wydaje mi się, że raczej ciężko będzie go wyprostować. Może nie widać tego na fotce ale głóg ma już dość stary pień, od dołu pojawiła się już kora.
Wojtek
Awatar użytkownika
Kamil
Administrator
Posty: 2780
Rejestracja: 19 lip 2004, 10:33
19
Imie i nazwisko: Kamil Jackiewicz
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Reńska Wieś
Kontakt:

Post autor: Kamil »

Moze zamiast wyginac, poprostu zmienic front? Osobiscie bym tego pnia nawet nie probowal prostowac.
Pozdrawiam,
Kamil Jackiewicz
WoZo
Posty: 10
Rejestracja: 01 sie 2007, 15:16
16
Lokalizacja: DÂąbrowa GĂłrnicza

Post autor: WoZo »

Kamil pisze:Moze zamiast wyginac, poprostu zmienic front? Osobiscie bym tego pnia nawet nie probowal prostowac.
Właśnie też się nad tym zastanawiałem i to będzie chyba najlepsze wyjście. W najbliższym czasie zamieszczę więcej zdjęć drzewka z różnych stron.
Wojtek
Awatar użytkownika
00seba
Posty: 388
Rejestracja: 29 gru 2006, 23:50
17
Imie i nazwisko: Sebastian
Województwo: lubelskie
Lokalizacja: Opole Lubelskie
Kontakt:

Post autor: 00seba »

nie macie racji przecież istnieje takie coś jak wiginacz do pni i gałęzi i można go przecież spróbować zastosować w przeciwny sposób czyli do prostowania, ja sam mam kasztanowca któremu z powodzeniem robię kurację "odgarbiania" ;) trzeba tylko zastosować sporo rafii w miejscu gdzie będzie założony wyginacz
Pozdrawiam serdecznie z Lubelszczyzny
http://bonsaisabamiki.freehost.pl/
deniooor
Posty: 4
Rejestracja: 12 lut 2010, 19:46
14
Imie i nazwisko: marek kicz
Województwo: lubuskie

Post autor: deniooor »

a wiecie morze coś na temat przycinania jarząba , w jakich miejscach należy go ciąć ???
Awatar użytkownika
AnnaDorota
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 1444
Rejestracja: 22 lip 2004, 14:34
19
Lokalizacja: Zawiercie

Post autor: AnnaDorota »

Tniesz w miejscach, w których należy przyciąć żeby uzyskać kształt jaki chesz nadać drzewku.
Nie rozumiem, czego chcesz się dowiedzieć. Mozesz to pytanie zadać jakoś inaczej?
Anna Dorota
bartek44
Posty: 15
Rejestracja: 24 mar 2009, 15:43
15
Imie i nazwisko: bartekP
Województwo: pomorskie
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: bartek44 »

Fajne roślinki, nic nie prostuj w głogu! każda roślina ma swój styl, ta ma krzywy pniak i niech tak zostanie... (pomijając fakt że jest to techniczne mało prawdopodobne) nowa doniczka, trochę przerzedzić i bedzie si. Jarząb super... niby prosty oczywisty a jednak ma coś w sobie... posiedź kiedyś nad nim i zrób porządek w gałęziach, mchu bym nie usuwał, roślina wygląda na zdrowa wiec jej to nie przeszkadza a na pewno dodaje uroku. Ogólnie :ok:
armin
Posty: 188
Rejestracja: 04 paź 2007, 12:57
16
Lokalizacja: SwarzĂŞdz

Post autor: armin »

Bartek. Spójrz na daty wątku. Gość ostatni raz na forum był 3 lata temu. Roślinki prawdopodobnie zasiliły materię organiczną. Nie ma co omawiać.
Pozdrawiam z okolic Poznania
bartek44
Posty: 15
Rejestracja: 24 mar 2009, 15:43
15
Imie i nazwisko: bartekP
Województwo: pomorskie
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: bartek44 »

cóż mogę dodać... liczą się szczere chęci? :D hehe... oj koniec świata
ODPOWIEDZ