Jodła Koreanska

Gdy zaczynasz przygodę z bonsai i chciałbyś omówić swoje drzewko, które hoduje się na zewnątrz.
Awatar użytkownika
Quba
Posty: 31
Rejestracja: 12 sie 2007, 11:27
16
Lokalizacja: WrocÂław

Jodła Koreanska

Post autor: Quba »

witam
dziś stałem się szczęśliwym posiadaczem jodły koreańskiej (niebieskie szyszki) . i mam w zwiazku z tym pare pytań. :-)

1.Jak często podlewać
2.czy mogę już ciąć małe gałązki czy musze poczekać ?
3. czy moge zacząć formować ? (zalozyc druty i naciągi?)
4.dlaczego niektore igielki (na jednej galazce sa na rogach lekko żółte?
5.Po jakim czasie i czy w ogole jodly, sosny itp. puszczają szyszki ? :wink:
6.czy musze ja od razu po zakupie przesadzić czy może przezimować w doniczce w ktorej ja kupilem w szkółce ? (duża donica)

zdjecia dam wieczorem a tymczasem prosilbym o odpowiedzi na moje pytania,
pozdrawiam
Awatar użytkownika
Gohan
Posty: 410
Rejestracja: 02 kwie 2005, 18:24
19
Lokalizacja: Siedlce

Post autor: Gohan »

"zalozyc druty i naciągi?" - a wiesz w jakim celu to się robi :roll: i co chcesz tym uzyskac?
Obrazek

Pozdrawiam,
Marcin Popek
Awatar użytkownika
Anarhis
Posty: 113
Rejestracja: 12 wrz 2006, 14:03
17
Imie i nazwisko: Grzegorz Sz
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Piekary ÂŚlÂąskie

Post autor: Anarhis »

Quba - jedna sprawa - rozumie, że chiałbyś za miesiac mieć piękne bonsai z Twojej jodły i innych ale to nie tak działa. Najpierw musisz sobie przyswoić podstawową wiedzę. Gdy pytasz jak podlewać to nikt niebędzie traktował Cię poważnie. Odpowiedzi na pytania, które zadajesz znajdują się w większośći już na tym forum, na innych zresztą także. Poczytaj a będziesz wiedział, pomocna może być opcja szukaj i odpowiedznie słowa kluczowe.
Na przykładzie podlewania - nikt nie powie Ci jak i kiedy polewać, chyba, że codziennie sprawdzałby u Ciebie podłoże. Podlewa się gdy ziemia zaczyna przesychać i czasem jest to 2 razy dziennie a czasem co 3 dni. To zależy od pogody, wielkości donicy i pewnie miliona innych czynników. Wiec na takie pytania nikt Ci nie odpowie ale gdybyś poczytał to byś wiedział. Ty też nie idziesz do wodopoju 2 razy dziennie tylko pijesz gdy chce Ci się pić - z drzewkami jest podobnie.
To samo tyczy się innych Twoich pytań. Wykaż troche zainteresowania tematem a jak będziesz miał potem jakieś konkretne pytania to pisz i na pewno ludzie Ci pomogą.
Wszystko ma swoje dwie strony...
Awatar użytkownika
fidelpatcha
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 769
Rejestracja: 11 maja 2006, 09:02
18
Imie i nazwisko: Damian Skiba
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Siemianowice

Post autor: fidelpatcha »

Możesz mieć problem ze znalezieniem o jodle - nie jest zbyt popularna.
Powiem co ja znalazłem na http://www.bonsai4me.com i jakie mam doświadczenia.
- miejsce: półcień, zdala od suchego wiatru i mocnego słońca latem.
- igły brązowieją przy przesuszeniu.
- dobrze znosi cięcie - wypuszcza z nowych pąków.
- w doświetlonych miejscach mocno wybija z pąków
Ja jednak mam materiał dość młody - więc po przycięciu wylądowała w gruncie.
Moja jodła: viewtopic.php?t=3651&highlight=
Mam małe krzywe drzewko, ale to chyba jeszcze nie bonsai...
Damian S.
Awatar użytkownika
Quba
Posty: 31
Rejestracja: 12 sie 2007, 11:27
16
Lokalizacja: WrocÂław

Post autor: Quba »

Gohan pisze:"zalozyc druty i naciągi?" - a wiesz w jakim celu to się robi :roll: i co chcesz tym uzyskac?
dwie gałązki górna i dolna na siebie nachodza chcialbym ta dolna odciagnać na dół żeby na siebie nie nachodzily, a chce zalozyc druty zeby wstepnie uformować kształt gałęzi , i pytalem sie czy moge to zrobic teraz ? w sierpniu .
pozdr

p.s
i czy niec sie nie stanie drzewku jesli jes teraz przesadze do innej doniczki ?
Awatar użytkownika
Quba
Posty: 31
Rejestracja: 12 sie 2007, 11:27
16
Lokalizacja: WrocÂław

Post autor: Quba »

Oto obiecane fotki , jesli ktos moze moglby mi powdpowiedziec co z nim zrobic, tzn gdzie ,,wygiac'' galazki a gdzie uciac. zalezy mi na formie prostej Chokkan , mysle ze sie do teg onadaje
czekam na wszystkie podpowiedzi i sugestie .
pzdr popieram każdy wirtualny Remake :D

pzdr

http://images28.fotosik.pl/60/71e33b27e2a5f3a4.jpg
http://images27.fotosik.pl/60/537c04bdbbcc21ff.jpg
http://images27.fotosik.pl/60/79cd10615b5d3822.jpg
http://images25.fotosik.pl/60/e614b6f24f5b8d32.jpg
http://images28.fotosik.pl/60/1257c2fbe646309c.jpg
Awatar użytkownika
Gohan
Posty: 410
Rejestracja: 02 kwie 2005, 18:24
19
Lokalizacja: Siedlce

Post autor: Gohan »

dwie gałązki górna i dolna na siebie nachodza chcialbym ta dolna odciagnać na dół żeby na siebie nie nachodzily, a chce zalozyc druty zeby wstepnie uformować kształt gałęzi
no ok, a masz jakis okreslony cel w tym? masz jakies wyobrazenie tego drzewa? ogolnie to nie jest material na bonsai, poczytaj troche ksiazki i wybierz sie na warsztaty, badz wystawe zapraszam 25-27 sierpien bedzie piekna wystawa w Warszawie, warto się wybrać zobczysz jak formuja drzewa najlepsi w Europie i przy okazji zobaczysz drzewa z Litwy , Słowacji itd itd. :roll:
Obrazek

Pozdrawiam,
Marcin Popek
Awatar użytkownika
wwoadas
Posty: 578
Rejestracja: 06 mar 2006, 19:22
18
Imie i nazwisko: Adam Filipiak
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Milanówek

Post autor: wwoadas »

Quba pisze: zalezy mi na formie prostej Chokkan , mysle ze sie do teg onadaje
hmmm jesli wg Ciebie to drzewo nadaje sie do formy chokkan to prosze narysuj lub napisz mi ktora wedlug Ciebie galaz powinna byc pierwsza druga ect.
Kto się nie rozwija, ten się cofa.
Awatar użytkownika
Bolas
wspieram forum (srebro)
wspieram forum (srebro)
Posty: 2441
Rejestracja: 20 lis 2004, 18:03
19
Imie i nazwisko: Boleslaw Wujczyk
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Post autor: Bolas »

Zauwazylem Kubo ze zaczynasz bezsensownie okupywac sie w rosliny. Poleciłbym ci jakis naprawde spory i warty uwagi jeden material zakupiony w szkolce, sprobowac cos z niego zrobic i zajac sie nastepnym a nie rzucac sie na kilkanascie gatunkow z czego kazdy trudniejszy od poprzedniego. Jodła jest dosc specyficznym gatunkiem ktory kształtuje sie troszke podobnie do cisa ale jednak to nie to samo a juz jej ksztaltowanie jest calkiem odbiegle od ksztaltowania sosny czy modrzewia. Bedziesz mial klopot tym bardziej ze roslina zakupiona w 2giej polowie sezonu ma juz w plecy a wiekszosci zabiegow zageszczajacych rosline juz nie przeprowadzisz a na zime klopot z zimowaniem. Dodatkowo wydajesz kase na rosliny niezbyt wartosciowe jesli chodzi o osobe poczatkujaca bo praca nad zageszczeniem zajmie ci kilka latek a bedziesz musial jeszcze wiedziec co i kiedy i jak sie robi a nie wszystko idzie zrobic samemu. Doskonałym przykladem jest grupa ludzi z Bonsai Juku spotykajacych sie z panem Nobu drugi juz sezon. Wystarczy poczytac relacje z tych spotkan a dowiesz sie jak skomplikowane jest uzyskanie dobrego zageszczenia rosliny i ze nie jest to mozliwe w mega krotkim czasie. Taki juz urok naszego klimatu.
Pozdrawiam
Bolesław Wujczyk
Awatar użytkownika
Quba
Posty: 31
Rejestracja: 12 sie 2007, 11:27
16
Lokalizacja: WrocÂław

Post autor: Quba »

[/quote]no ok, a masz jakis okreslony cel w tym? masz jakies wyobrazenie tego drzewa? ogolnie to nie jest material na bonsai, poczytaj troche ksiazki i wybierz sie na warsztaty, badz wystawe zapraszam 25-27 sierpien bedzie piekna wystawa w Warszawie, warto się wybrać zobczysz jak formuja drzewa najlepsi w Europie i przy okazji zobaczysz drzewa z Litwy , Słowacji itd itd. :roll:[/quote]

dobra spoko wiem ze nie bede mogl dorownywac drzewkom 25letnim drzewko kupilem zeby sie czegos na poczatek nauczyc naciagow drutowania itp. w lutym/marcu chce kupić od znajomego ze szkółki buka lub jakiegos iglaka (takiego już poważnego)wiec ten bedzie sobie rósł i będe w nim przycinal cos i drutował i moze cos wyjdzie ale tak jak już wspommniałem jest to materiał szkoleniowy. pierwszy zakup bez doswiadczenia wiec takie sa tego wyniki , teraz poczytalem sporo forum i zauwazylem ze duzo ludzi kupuje jałowce niestety jak ogladam te jałowce to nie mam pojecia jak ludzie dochodza z tych ,,okropnych'' krzaczków do takich fajnych drzewek :D szczerze mówiąc chyba bym nie umiał takiego czegos z jałowca zrobić 8) ale zobaczymy na wiosne jak sie wybiore na poszukiwania drzewka,
pozdrawiam
Awatar użytkownika
wog
Posty: 239
Rejestracja: 14 wrz 2005, 18:58
18
Lokalizacja: Dln Sl

Post autor: wog »

Quba jestes zWroclawia masz bonsai podane prawie na tacy, a zaczynasz jakos dziwnie kombinowac, wybierz sie na warsztaty do P.Pietraszko lizniesz podstawy praktycznie, wybierzesz material Twoja praca nad bonsai po takich warsztatach nabierze tempa, nie kombinuj z gatunkami ktore sa trudne juz na dzien dobry Bolas Ci dobrze radzi
Awatar użytkownika
Quba
Posty: 31
Rejestracja: 12 sie 2007, 11:27
16
Lokalizacja: WrocÂław

Post autor: Quba »

wiem wlasnie zbieram kaske przeciez nie wyciagne se jej z kapelusza jeszcze nie pracuje :D (troszke na wakacjach) ale musze uzbierać te 100zl+~50zl na roslinke . juz planowalem sobie wypad na warsztaty
gdzie cos kolo września (jesli będą )
pozdr
Awatar użytkownika
Bolas
wspieram forum (srebro)
wspieram forum (srebro)
Posty: 2441
Rejestracja: 20 lis 2004, 18:03
19
Imie i nazwisko: Boleslaw Wujczyk
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Post autor: Bolas »

Zbieraj zbieraj najblizsze warsztaty juz w niedziele jakbys nie kupil jodły to byłbys blizej o kilkanascie zygli. A tak <font color="#FF0000">wogole //ort</font> to warto zagladnac do Włodkowej szkólki tym bardziej ze jutro bedzie dostawa nowych bonsai.
Pozdrawiam
Bolesław Wujczyk
ODPOWIEDZ