Sadzonki dębu :)

Gdy zaczynasz przygodę z bonsai i chciałbyś omówić swoje drzewko, które hoduje się na zewnątrz.
dary1
Posty: 263
Rejestracja: 05 gru 2004, 21:42
19
Lokalizacja: WoÂłkowyja

Sadzonki dębu :)

Post autor: dary1 »

Witam
W pierwszej dekadzie marca pozyskałem takie oto dęby. Sądząc po fakturze kory mogą mieć sporo lat. Większy może kilkadziesiąt? sądzę tak ponieważ mam dęba 10 letniego i jego kora jest gładka. Obciąłem przy pozyskiwaniu to co moim zdaniem było konieczne. Czekam teraz co "pokarze drzewo" jeżeli się przyjmie. Na dębie nr 2 jest na pewno za dużo gałązek, ale zostawiłem je celowo do drugiego roku aby mieć większy wybór. Chętnie dowiem się jakie macie zdanie na ich temat. :-)
Załączniki
dÂąb.jpg
dÂąb.jpg (51.63 KiB) Przejrzano 3654 razy
dÂąb 2.jpg
dÂąb 2.jpg (86.74 KiB) Przejrzano 3650 razy
Darek Rychlicki
Pawel P
Posty: 159
Rejestracja: 22 lut 2007, 13:42
17

Post autor: Pawel P »

bardzo ładne yamadori! trzymam kciuki żeby się przyjęły :wink: z jakiego miejsca je pozyskałeś, chodzi o to czy z nasypu kolejowego, obrzeża lasu itp.? a ta kora sosnowa to tak tylko z wierzchu posypana czy mieszankę taką zrobiłeś?
dary1
Posty: 263
Rejestracja: 05 gru 2004, 21:42
19
Lokalizacja: WoÂłkowyja

Post autor: dary1 »

Rosły w lesie dębowo sosnowym na totalnie jałowym podłożu piach, piach jeszcze raz piach. Kora jest tylko po to żeby powstrzymać parowanie wody. Mieszanka w której rosną to piasek, keramzyt, ziemia uniwersalna 1:1:2
Darek Rychlicki
Awatar użytkownika
Deoos
Posty: 444
Rejestracja: 24 lip 2004, 16:48
19
Lokalizacja: ÂŁĂłdÂź

Post autor: Deoos »

Super jest faktura kory. Generalnie nieźle się zapowiadają, ale na razie ciężko przewidywać jakąś formę, bo nie wiadomo gdzie wyrosną nowe gałęzie. Zastanawiałeś się co zrobić z tym pierwszym? Czy obetniesz jeden konar i nasadzisz pod kątem?
Jak wyglądały korzenie? Jeden potężny palowy? I czy pozyskiwałeś je na raz czy może przygotowywałeś je przez sezon czy dwa?
Wojtek Łukaszewski
pawelo73
Posty: 158
Rejestracja: 02 wrz 2006, 22:11
17
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: pawelo73 »

Witam
Co do pierwszego dębu to styl pochylony, poniżej foto, moim zdaniem trzeba by było tą pierwszą grubą gałąź mocno skrócić, trochę problematyczna jest góra nie za bardzo jest z czego wybierać - a coś tam na drugim lub trzecim poziomi powinno rosnąć do tyłu dla perspektywy. No i chyba wygiąć wierzchołek w kierunku osi symetrii - ale to raczej za rok.
Drugi dąb to albo forma smagana wiatrem albo trzeba zmienić front i zrobić formę miotlastą - może jakaś fotka z innej strony??.
pozdr
Załączniki
Bonsai.jpg
Bonsai.jpg (88.44 KiB) Przejrzano 3679 razy
Paweł Dembek
ODPOWIEDZ