chamecyparis pisifera

Gdy zaczynasz przygodę z bonsai i chciałbyś omówić swoje drzewko, które hoduje się na zewnątrz.
baktro
Posty: 18
Rejestracja: 03 mar 2007, 16:55
17

chamecyparis pisifera

Post autor: baktro »

witam, dzisiaj stałęm się (przypadkowo) posiadaczem tej oto sadzonki szkłółkarskiej.jako, ze nie miałem jeszcze okazji robić nic na cyprysiku bardzo bym chciał usłyszeć wasze zdanie na temat uformowania,mam pewną koncepcję lecz moge np czegoś nie widzieć a Wy to zobaczycie i mi podpowiecie :)

Obrazek

układ pnia i gałęzi

Obrazek
Awatar użytkownika
Deoos
Posty: 444
Rejestracja: 24 lip 2004, 16:48
19
Lokalizacja: ÂŁĂłdÂź

Post autor: Deoos »

Myślę, że łatwiej by było coś powiedzieć gdybyś trochę przygotował tego cyprysa przed wstawieniem zdjęcia. Po pierwsze usuń wszystkie gałęzie, które wyrastają zbyt nisko, przytnij trochę część zieloną, która jest bardzo oddalona od pnia (gdy się rozrośnie będzie zasłaniała światło gałęziom położonym w środku) i usuń igły zbyt blisko pnia. Może wtedy coś podpowiemy.
Wojtek Łukaszewski
baktro
Posty: 18
Rejestracja: 03 mar 2007, 16:55
17

Post autor: baktro »

zrobiłem lekką przecinkę :) oraz wstepne formowanie, pozostały mi tylko 2 grubsze gałęzie i nie wiem co z nimi zrobić. 1 po prawej, od dołu jak narazie zostawiłem w całości (brak koncepcji na jej przyszłość) natomiast drugą myślałem zeby tak poprowadzic aby tworzyła w przyszłości z wierzchołkiem 1 całość. co sądzicie?

Obrazek
Awatar użytkownika
Deoos
Posty: 444
Rejestracja: 24 lip 2004, 16:48
19
Lokalizacja: ÂŁĂłdÂź

Post autor: Deoos »

Prawa strona nie ułożona.
Zdjęcie niezbyt czytelne. To chyba nie jest trudne zestawić drzewko na podłogę, schylić się i zrobić zdjęcie na tle ściany. A potem je zmniejszyć żebyśmy mogli je ocenić.
Zdjęcie chyba nie przedstawia frontu rośliny.
Wojtek Łukaszewski
baktro
Posty: 18
Rejestracja: 03 mar 2007, 16:55
17

Post autor: baktro »

Deoos pisze:Prawa strona nie ułożona.
Zdjęcie niezbyt czytelne. To chyba nie jest trudne zestawić drzewko na podłogę, schylić się i zrobić zdjęcie na tle ściany. A potem je zmniejszyć żebyśmy mogli je ocenić.
Zdjęcie chyba nie przedstawia frontu rośliny.
-pomysłu na prawą strone dlatego zostawiłem
-faktycznie nie jest trudne zmniejszenie zdjęcia, tylko na małych fotkach nic nie widać - zaraz wstawie nowe zmniejszone :)
- to jest "prawie" front
Załączniki
front.jpg
front.jpg (83.67 KiB) Przejrzano 9338 razy
tyÂł2.jpg
tyÂł2.jpg (97.17 KiB) Przejrzano 9338 razy
Awatar użytkownika
Deoos
Posty: 444
Rejestracja: 24 lip 2004, 16:48
19
Lokalizacja: ÂŁĂłdÂź

Post autor: Deoos »

Wreszcie coś widać. Tę najdłuższą gałąź trochę skróć, zadrutuj i skieruj w dół. Tak samo z tą drugą po prawej (skieruj ją bardziej w dół.
Odrutuj wszystkie gałązki (czeka Cię trochę pracy) i poukładaj je tworząc coś w stylu rozczapierzonej dłoni :)
Potem jeszcze trzeba by coś zrobić z wierzchołkiem.
Wejdź sobie na stronę: http://www.bonasai.de/index_pl.htm potem: formowanie i obejrzyj sobie jak jest uformowany wierzchołek na modrzewiu w 2 rzędzie, 2 zdjęcie lub 3 rząd 3 zdjęcie. Nie ma tam gałązki skierowanej do góry jak szpikulec tylko są ustawione do dołu.
Wojtek Łukaszewski
baktro
Posty: 18
Rejestracja: 03 mar 2007, 16:55
17

Post autor: baktro »

efekt końcowy
Załączniki
Obraz 027 (Small).jpg
Obraz 027 (Small).jpg (37.43 KiB) Przejrzano 9373 razy
Obraz 026 (Small).jpg
Obraz 026 (Small).jpg (32.61 KiB) Przejrzano 9373 razy
Obraz 023 (Small).jpg
Obraz 023 (Small).jpg (85.11 KiB) Przejrzano 9342 razy
Awatar użytkownika
Deoos
Posty: 444
Rejestracja: 24 lip 2004, 16:48
19
Lokalizacja: ÂŁĂłdÂź

Post autor: Deoos »

Czy widzisz tutaj koronę w kształcie trójkąta? Bo ja nie. Więc jeszcze nad tym popracuj. Chociaż coraz lepiej :-)
Wojtek Łukaszewski
baktro
Posty: 18
Rejestracja: 03 mar 2007, 16:55
17

Post autor: baktro »

a czy zawsze trzeba się twardo trrzymac zasad ? raczej nie, poza tym musi troszkę jeszcze urosnąć i bedzie ten trójkąt - byc może, bo to roślinka pokaże jak dalej ją prowadzić 8)
Awatar użytkownika
Deoos
Posty: 444
Rejestracja: 24 lip 2004, 16:48
19
Lokalizacja: ÂŁĂłdÂź

Post autor: Deoos »

Ale żeby łamać zasady chyba trzeba je najpierw dobrze znać i umieć zastosować w praktyce. Myślę, że nie zajdzie daleko osoba, która na początku swojej bonsaiowej drogi zacznie od łamania przyjętych zasad. Dobrze jest na początku zrozumieć po co one są.
Wojtek Łukaszewski
baktro
Posty: 18
Rejestracja: 03 mar 2007, 16:55
17

Post autor: baktro »

tak się składa że zasady akurat bardzo dobrze znam :) a to że w tym materiale nie szło wypracować wierzchołka w tym momencie, będziei on uformowany jak przyjdzie na to czas. narazie jest jak jest - a wszytkiego od razu mieć nie można :D
Awatar użytkownika
Deoos
Posty: 444
Rejestracja: 24 lip 2004, 16:48
19
Lokalizacja: ÂŁĂłdÂź

Post autor: Deoos »

>tak się składa że zasady akurat bardzo dobrze znam
Więc jeśli tak dobrze znasz zasady to nie rozumiem sensu całego tematu.
Wojtek Łukaszewski
baktro
Posty: 18
Rejestracja: 03 mar 2007, 16:55
17

Post autor: baktro »

gdybyś czytał dokładniej a nie połowicznie zauważyłbyś że rozchodziło sie o to że po raz 1 robiłem coś z cyprysikiem ponieważ nie przepadam zbyt za tym gatunkiem i nie miałem z nim wcześniej styczności, a po 2 nikt nie jest doskonały :) a dodatkowo znajomość teorii nie zawsze pokrywa się z praktyką. miałem dość długo przerwę w tej przygodzie i dlatego założyłem topic
dary1
Posty: 263
Rejestracja: 05 gru 2004, 21:42
19
Lokalizacja: WoÂłkowyja

Post autor: dary1 »

Wystawiasz drzewko do oceny i oburzasz się na krytykę luz :-)
Darek Rychlicki
Awatar użytkownika
Deoos
Posty: 444
Rejestracja: 24 lip 2004, 16:48
19
Lokalizacja: ÂŁĂłdÂź

Post autor: Deoos »

Jako jedyny coś Ci doradziłem z tym cyprysem. Napisałem Ci 6 postów żeby potem czytać, że połowicznie czytałem to co pisałeś. Po prostu odechciewa się pomagać. Szkoda słów.
Wojtek Łukaszewski
baktro
Posty: 18
Rejestracja: 03 mar 2007, 16:55
17

Post autor: baktro »

Deoos pisze:Jako jedyny coś Ci doradziłem z tym cyprysem. Napisałem Ci 6 postów żeby potem czytać, że połowicznie czytałem to co pisałeś. Po prostu odechciewa się pomagać. Szkoda słów.
jestem ci bardzo wdzięczny za . ponieważ dużo to wniosło w ukształtowanie tego drzewka, przepraszam jeśli odebrałeś to tak dosłownie. juz więcej nie założe ot tak tematu na forum coby nikogo nie urazić/obrazić

pozdrawiam Mateusz
ODPOWIEDZ