Wiąz górski

Gdy zaczynasz przygodę z bonsai i chciałbyś omówić swoje drzewko, które hoduje się na zewnątrz.
seba691

Wiąz górski

Post autor: seba691 »

Witam. Ostatnio widziałem wiąz górski (ulmus glabra) i nie mogę nic znaleĽć na jego temat, nawet w sklepie niebyli mi w stanie powiedzieć czy to drzewko jest indoor czy outdoor. Za . będę bardzo wdzieczny.
Awatar użytkownika
Tomek
Posty: 783
Rejestracja: 12 mar 2005, 22:21
19
Lokalizacja: GdaĂąsk
Kontakt:

Post autor: Tomek »

Jak najbardziej będzie to outdoor. Jedyny opis jaki znalazłem to jest to http://www.atlas-roslin.com/wiaz-gorski.html jeśli chodzi o zastosowanie w bonsai to ma trochę za duże liście. Pomniejszenie ich zajmie bardzo dużo czasu a i tak nie będzie to zadawalający efekt.
Ja bym nie kupował w takim sklepie gdzie nie potrafiliby mi nic powiedzieć na temat kupowanej rośliny.
Ostatnio zmieniony 22 lut 2007, 16:46 przez Tomek, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam
Tomek Dzieninis
Awatar użytkownika
seedkris
Posty: 169
Rejestracja: 14 lut 2007, 23:37
17
Imie i nazwisko: Krzysztof S
Województwo: podlaskie
Lokalizacja: Podlasie
Kontakt:

Post autor: seedkris »

Drobniejsze liście ma wiąz holenderski i wiąz syberyjski, a najmniejsze wiąz drobnolistny.
pozdrawiam Krzysztof
Awatar użytkownika
AnnaDorota
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 1444
Rejestracja: 22 lip 2004, 14:34
19
Lokalizacja: Zawiercie

Post autor: AnnaDorota »

Panowie, akurat u tego gatunku wielkością liści nie trzeba się przejmować: drobnieją po ograniczeniu systemu korzeniowego, nie odróżnilibyście liści od moich wiązów górskichj (mam 2, jeden od roku, drugi od 3 lat, u nas jest tego sporo) od liści wiąza drobnolistnego!
Zresztą: gdybyśmy mieli się ograniczać w bonsai tylko do roslin mających naturalnie małe liście, to wybór byłby niewielki... no i co z dębami, lipami, jałbłoniami itd?

Wiąz górski dobrze znosi przycinanie (oczywiście na wiosnę), świetnie się rozkrzewia, trzeba tylko uważać: przy pierwszych objawach przesuszenia (np. w lato) momentalnie atakują go przędziorki! Trzeba z tego powodu stale sprawdzać spód liści. Dobrze znosi nawet porządne mrozy, w końcu to roślina górska, osłaniam moim tylko donice, oczywiście trzeba pamiętać o tym, żeby nie przesuszyć w zimie gleby...

Seba: jeśli jakieś drzewo ma w nazwie przymiotnik "górski" to znaczy że do domu się nie nadaje, bo przyzwyczajone jest do bardzo zimnych pór roku. Nie sposób zapewnic takiemu w domu odpowiedniej temperatury, przy +10 zacznie puszczać liście i po zabawie.

Ale na dwór (np. balkon) polecam tego wiąza - ładny i mało problemów przy zachowaniu elementarnych wymagań każdego bonsai
Anna Dorota
Awatar użytkownika
seedkris
Posty: 169
Rejestracja: 14 lut 2007, 23:37
17
Imie i nazwisko: Krzysztof S
Województwo: podlaskie
Lokalizacja: Podlasie
Kontakt:

Post autor: seedkris »

Liście wiązów bardzo drobnieją po posadzeniu rośliny do doniczki. Zauważyłem, ze najmniejsze listki wyrastają u nasady pędu. W miarę wzrostu pędu następne listki są coraz większe i inne w kształcie. Tak, więc na jednej gałązce są listki typowe dla gatunku oraz zmienione, innego kształtu. Częste przycinanie (skracanie przyrostów) powoduje, iż na drzewku pozostają tylko małe liście, te większe są usuwane przy skracaniu przyrostów. Wiązy rosną bardzo szybko i silne się zagęszczają, o czy można się przekonać choćby na przykładzie żywopłotów z wiązu.
pozdrawiam Krzysztof
ODPOWIEDZ